"Ovo što se ovdje živi je Marijina poruka koja je poruka nade. U našem društvu vrlo često primjećujemo nedostatak nade. Svatko vidi samo kraj svojega života, a Marija nas stavlja u vezu s Nebom. Ona utjelovljuje nadu! Ona je znak nade", rekao je mons. Donimique Rey u jutarnjoj katehezi trećeg dana Mladifesta.
Mladi su nakon večernje mise u petak, koju je predslavio apostolski nuncij u Bosni i Hercegovini Luigi Pezzuto, molili pred Križem te potom upalili svijeće. Od uskrsne svijeće koju je držao međugorski župnik fra Marinko Šakota upaljeni su još deseci tisuća svijeća koje su držali mladi i osvijetlili prostor oko međugorske crkve. Pri samom kraju molitve ‘javilo’ se i Nebo te se grmljavinom pridružilo mladima u osvjetljavanju Međugorja, a na samom kraju molitve svi su bili ‘blagoslovljeni’ velikim kišnim pljuskom, prenosi Radio Mir Međugorje.
Subotnje jutro započelo je molitvom i katehezom biskupa Toulona mons. Donimiquea Reya koji je govorio o karizmama.
“Sada malo bolje otkrivam ovo mjesto. Ovdje sam vrlo kratko bio prije 25 godina, samo dva do tri dana. Otkrivam gorljivost ljudi u procesiji, u molitvama, u ispovijedima… Ganula me univerzalnost koju ovdje nalazim… Tolike zemlje koje su se ovdje okupile. Univerzalnost Crkve koja se izražava kroz sve te jezike”, rekao je mons. Rey.
“Naglašavam, ovo što se ovdje živi je Marijina poruka koja je poruka nade. U našem društvu vrlo često primjećujemo nedostatak nade. Svatko vidi samo kraj svojega života, a Marija nas stavlja u vezu s Nebom. Ona utjelovljuje nadu! Ona je znak nade”, istaknuo je mons. Rey.
Nakon kateheza biskupa Reya, velikom broju mladih svoja su svjedočanstva iznijeli Sherman Luk iz Hong Konga i Patrick Felicien iz Pariza.
Među brojnim kardinalima, nadbiskupima i biskupima, u Međugorju je i sisački biskup Vlado Košić u čijoj je biskupiji ove godine prvi put organiziran Mladifest po uzoru na međugorski. Svoje dojmove o međugorskom Mladifestu biskup Košić je podijelio s novinarima.
„Zahvaljujem svojoj braći franjevcima koji vode ovo svetište. Ja ga rado tako nazivam. Međugorje još nije proglašeno svetištem, ali de facto je to, možemo reći, jedno svjetsko svetište. Bio sam Prošle sam godine ovdje razgovarao s mons. Hoserom. Bio sam i nedavno tu. Rekao mi je da je prošle godine bilo preko pedeset tisuća mladih iz 72 zemlje. To je jedno duhovne središte svijeta”, istaknuo je biskup Košić.
„Ove godine je još više zemalja koje sudjeluju – osamdeset, i to je nešto što fascinira i što je jedan fenomen i nada, pogotovo što je sada i Papa otvorio vrata da se moramo, mi pastiri, i službeno uključiti. Drago mi je da se sve više osjeća prisutnost pastira… Bio je tu kardinal De Donatis, doći će sutra i kardinal Vinko Puljić, bit će i kardinal Fisichella te brojni biskupi i svećenici. Bilo je jučer skoro 700 svećenika na misi, a tko zna koliko ih je još ispovijedalo. To je jedna velika duhovna stvarnost koja zahvaća brojne duše po čitavom svijetu”, rekao je biskup Košić koji će u nedjelju u crkvi sv. Jakova u 11 sati predslaviti misu.