Budi dio naše mreže
Netočno

Reporterka RTL-a Kristina Čirjak prilikom javljanja uživo s Trga sv. Petra, 7. listopada 2025., trećeg dana Hrvatskog nacionalnog hodočašća u Rim izjavila je kako je „biskup iz Krašića Papi darovao Stepinčev kip“.

/ Marija Pažin

PROVJERAVAMO: Je li papi Lavu XIV. kip bl. Alojzija Stepinca darovao krašićki biskup?

Prilikom izvještavanja o slavlju mise u okviru Hrvatskog nacionalnog hodočašća u Rim, u informativnoj emisiji RTL Danas u 19 sati reporterka je na kraju javljanja navela da je „biskup iz Krašića darovao Papi Stepinčev kip“. U 19:26 na RTL-ovom suradničkom portalu Net.hr ista vijest objavljena je u tekstualnom obliku pod naslovom „Josip doživio u Vatikanu neopisiv trenutak: ‘Papa je to rekao pred gomilom Hrvata!’“ U pisanoj vijesti također je navedeno da je „biskup iz Krašića Papi darovao Stepinčev kip“.

Prema popisu biskupija na stranici Hrvatske biskupske konferencije (pristupljeno 6. studenoga 2025.), Krašić nije biskupsko sjedište te nijedna biskupija ne nosi ime po njemu. Na mrežnoj stranici Zagrebačke nadbiskupije Krašić je naveden među župama.

Također, prema životopisima biskupa nijedan nije rođen u Krašiću (pristupljeno 6. studenoga 2025.).

Prema videosnimci susreta hrvatskih hodočasnika s papom Lavom XIV. dostupnoj na YouTube kanalu Laudato TV-a, kip bl. Alojzija Stepinca Svetom Ocu je uručio preč. Ivan Vučak. Na istoj snimci vidljivo je da su hrvatski biskupi Papu pozdravili prije ostalih hodočasnika, među kojima je bio preč. Vučak.

Prema popisu dekanata Zagrebačke nadbiskupije preč. Ivan Vučak je dekan Jastrebarskog dekanata i upravitelj župa Krašić, Gornje Prekrižje i Oštrc (pristupljeno 6. studenoga 2025.).

Već se iz kratice preč. koja znači prečasni vidi da nije riječ o biskupu koje se redovito oslovljava s naslovom monsinjor za koji je kratica mons./msgr.

Preč. Ivan Vučak također nije naveden među hrvatskim biskupima na stranici HBK.

ZAKLJUČAK: Preč. Ivan Vučak nije biskup nego svećenik Zagrebačke nadbiskupije. Krašić nije biskupsko sjedište nego župa. Tvrdnja da je papi Lavu XIV. Stepinčev kip darovao krašićki biskup nije točna.

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja