Budi dio naše mreže

Nova školska godina u znaku je radosnih početaka i lijepih gesta - uz otvaranje triju novoosnovanih katoličkih škola u Slavonskom Brodu, Čakovcu i Popovači, učenici Nadbiskupske klasične gimnazije u Zagrebu primili su priznanja Zaklade „Anamarija Carević“, čuvajući uspomenu na svoju kolegicu i jedinu izravnu žrtvu zagrebačkog potresa.

/ ei

U obnovljenoj sjemenišnoj crkvi Srca Isusova na zagrebačkoj Šalati, pomoćni biskup zagrebački Mijo Gorski predslavio je misno slavlje sa zazivom Duha Svetoga za učenike i djelatnike Nadbiskupske klasične gimnazije s pravom javnosti.

Misno slavlje sa zazivom Duha Svetoga za učenike i djelatnike Nadbiskupske klasične gimnazije s pravom javnosti / Foto: Hrvoje Josip Bišćan

Govoreći o blagdanu rođenja Blažene Djevice Marije, biskup je naglasio važnost poštovanja svakog ljudskog života. „Ne znamo kakve planove Bog ima s nama, kamo će nas Duh Sveti povesti, u koja zvanja i zanimanja, to je u Njegovim rukama, ali smo dužni s poštovanjem prihvatiti i svoj i tuđi život“, poručio je.

Istaknuo je kako taj dan poziva vjernike na ispit savjesti i zahvalnost za darovani život, a učenike potaknuo da se zapitaju što čine sa svojim životom i koji je njihov pravi cilj i motivacija.

pomoćni biskup zagrebački Mijo Gorski / Foto: Hrvoje Josip Bišćan

Ne samo jesam li stekao puno znanja, postao imućan i utjecajan čovjek nego jesam li se ostvario na sliku Božju. Ili sam možda već sada tu sliku Božju u sebi ‘satro’.

Bog ne mjeri vrijednost ljudskog života uspjesima koje postižemo na nekom društvenom području nego vrednuje naš ljudski život, koliko smo se suobličili Kristu, koliko njega zrcalimo u svijetu?“, poručio je biskup.

Priznanja za mlade učenike

Na kraju misnog slavlja uručena su priznanja Zaklade „Anamarija Carević“, nazvana po bivšoj učenici škole i jedinoj izravnoj žrtvi zagrebačkog potresa 2020. godine. Nakon nominacija iz razreda, priznanja su primili:

Dodjela priznanja učenicima / Foto: Hrvoje Josip Bišćan

Rafael Schlosser za marljivost,
Noa Barišić za hrabrost,
Bogdana Budija za radost,
Mia Kamenjarin za rado pomaganje drugima.

Objedinjenu nagradu za sve kategorije dobio je sjemeništarac Ivan Letica, a svima je priznanje i gipsani reljef Ane Marije Carević, autora Tomislava Kršnjavog, predao predsjednik istoimene Zaklade, isusovac o. Niko Bilić.

Dodjela priznanja učenicima / Foto: Hrvoje Josip Bišćan

Tri novoosnovane katoličke škole

Uz početak nove školske godine i blagdan Male Gospe, svoja vrata prvi put su otvorile tri novoosnovane katoličke školeKatolička osnovna škola Andrije Živkovića u Slavonskom Brodu, Katolička osnovna škola sv. Josipa u Čakovcu i Katolička gimnazija u Popovači, a više o njihovom radu govorili su ravnatelji škola u programu HKR-a.

Otvorenje katoličke osnovne škole u Sisku / Foto: Sisačka biskupija

Ravnatelj slavonskobrodske škole, vlč. Pavao Mikulčić, podsjetio je da su pripreme za osnivanje započele prije nekoliko godina. Iako je izgradnja nove zgrade još u tijeku, odlučeno je da nastava započne u privremenom prostoru u središtu grada, u Ulici Matije Mesića 7.

„Za ovu godinu upisali smo 15 učenika u prvi razred. Oni će biti ta povijesna generacija koja započinje, nadamo se, lijepu priču s radosnom budućnošću“, rekao je. Škola nosi ime po svećeniku Andriji Živkoviću, koji je bio i dekan Katoličkog bogoslovnog fakulteta te rektor zagrebačkog sveučilišta.

Dodjela priznanja učenicima / Foto: Hrvoje Josip Bišćan

„Njegovo ime nije dovoljno poznato ni u našim krajevima, a još manje u ostatku Hrvatske. Ovim želimo predstaviti i popularizirati lik jednog vrijednog i zauzetog svećenika“, dodao je ravnatelj.

U Čakovcu je prva generacija katoličke osnovne škole upisala osmero učenika. Nastava se održava u prostoru Učiteljskog fakulteta, a prema riječima ravnatelja Maria Stančića, ideja za osnivanjem došla je na inicijativu roditelja.

Otvorenje Katoličke osnovne škole u Sisku / Foto: Sisačka biskupija

„Ne želimo biti elitistička škola niti konkurencija drugim školama u Čakovcu, tim više što znamo da ovdje postoje dobre škole sa dobrim ravnateljima. Želimo ponuditi mogućnost da se u redovni odgoj i obrazovanje uključi govor o vjeri, da djeca rastu kao pametne, odvažne i cjelovite osobe“, poručio je.

Naglasio je da će škola staviti snažan naglasak na iskustveno učenje i poticanje kritičkog mišljenja.

Dodjela priznanja učenicima / Foto: Hrvoje Josip Bišćan

Katolička gimnazija u Popovači prva je srednja škola u tome gradu. Ravnatelj vlč. Josip Bulat objasnio je da škola djeluje u partnerstvu sa Sisačkom biskupijom i Gradom Popovačom, koji je osigurao prostor i logističku podršku.

„Još uvijek smo u privremenom prostoru Osnovne škole Zorke Sever, a ove godine upisali smo 22 učenika. Intencija nije otvaranje paralelnih odjela, nego da se svake godine povećava s jednim razrednim odjelom, tako da će sveukupno imati četiri razredna odjela u punom kapacitetu. Prednost manjih razreda je individualan pristup učenicima i roditeljima“, rekao je vlč. Bulat.

Hodočašće katoličkih škola i vrtića u Mariju Bistricu / Foto: Tuzn

Sa spomenutim školama u Hrvatskoj trenutno djeluje 15 katoličkih osnovnih i 13 srednjih škola.

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja