,,Stoga neka vam ovih 220 kilometara ne budu tek egzotična avantura. Vratimo se drukčiji – spremni služiti, hraniti se Evanđeljem i činiti djela milosrđa", poručio je vlč. Alen Lulić hrvatskim hodočasnicima u središtu Santiaga, na kraju hodočašća koje smo i mi pratili kroz njihova svjedočanstva i dojmove.
Bratovština sv. Jakova apostola iz Samobora, koja ove Svete godine obilježava deset godina djelovanja, u četvrtak 24. srpnja, završila je svoj najveći projekt do sada: 17-dnevno pješačko hodočašće „Francuskom rutom“ od Ponferrade do groba sv. Jakova u Santiagu de Composteli.
Oko stotinu hodočasnika – članova i prijatelja Bratovštine – prešlo je približno dvjesto kilometara pod geslom sv. Ivana Pavla II.: „Ponovno pronađi sebe”.

Put sv. Jakova / Foto: privatni album
Duhovni program vodili su katehete Bratovštine, dok su svećenici pratitelji, vlč. Roko Klarić i vlč. Alen Lulić, svakodnevno slavili euharistijska slavlja u etapnim mjestima.„“
Hodočasnici su noćili u tipičnim prenoćištima (šp. albergue), gdje su članice Društva sv. Izidora Seljaka, Branka Cvetnić i Ančica Brlečić, pripremale obroke nakon napornih dionica.
Vrhunac jubilejskog hoda bila je hrvatska misa, služena u četvrtak 24. srpnja, u crkvi sv. Augustina (de Santo Agostiño – Xesuítas) u središtu Santiaga. Misno slavlje predvodio je vlč. Roko Klarić, a propovijedao vlč. Alen Lulić.
Neka vam ovo ne bude egzotična avantura
U svojoj homiliji vlč. Alen Lulić, među ostalim, poručio je: „Svi smo mi na ovaj put krenuli iz različitih motiva: neki iz zahvalnosti, drugi tražeći mir, treći želeći ponovno pronaći sebe. No, podsjetimo se: Isus je Put, Istina i Život – i tek kada nam On postane cilj, Camino dobiva istinsko značenje”.
Svi smo mi na ovaj put krenuli iz različitih motiva
„Ako nam hodočašće ostane samo sportski pothvat, vratit ćemo se isti kakvi smo i pošli. Krist nas poziva da budemo dionici njegova spasiteljskoga djela – da postanemo put na kojem će nas drugi moći susresti“, istaknuo je propovjednik.

Vlč. Alen Lulić / Foto: Ekosspiritus
„Spasenje svijeta već se dogodilo u Kristu. Naš je zadatak dopustiti da nas Bog upotrijebi za svoje spasenjsko djelovanje. Stoga neka vam ovih 220 kilometara ne bude tek egzotična avantura. Vratimo se drukčiji – spremni služiti, hraniti se evanđeljem i činiti djela milosrđa“, poručio je vlč. Lulić i zaključio: „Budimo put na kojem će drugi susresti Krista“.
Vratimo se drukčiji – spremni služiti, hraniti se evanđeljem i činiti djela milosrđa
Inače, posebnu čast hodočasnicima iskazala je nazočnošću Nives Malenica, veleposlanica Republike Hrvatske u Kraljevini Španjolskoj, koja je sudjelovala na misi i pozdravila okupljene vjernike.
Nakon mise uslijedilo je predavanje u prostorijama Isusovačkog kolegija o desetogodišnjem radu Bratovštine i hrvatskoj Camino-baštini, popraćeno multimedijalnom prezentacijom i prigodnom izložbom suvenira.
Rekordnih stotinu hrvatskih hodočasnika
Dio članova Bratovštine i udruge Ekosspiritus stigao je u Santiago zrakoplovom kako bi sudjelovao u završnim slavljima, pa se ovih dana u galicijskom svetištu okupilo gotovo cjelokupno vodstvo obiju udruga.

Hrvatski hodočasnici u Santiagu / Foto: Ekosspiritus
Predsjednik Bratovštine, Ante Blažević, istaknuo je da je „ove godine na Camino pošlo rekordnih stotinu hrvatskih hodočasnika, a nazočnost veleposlanice Malenice dodatno je potvrdila snažnu vezu hrvatskog naroda sa sv. Jakovom i Santiagom”.
Bratovština je osnovana 2015. u Samoboru, a 2017. primljena u članstvo Nadbratovštine sv. Jakova u Santiagu de Composteli. U proteklom desetljeću organizirala je brojna hodočašća, označila prve hrvatske Camino-dionice te pokrenula duhovno-pustolovne projekte poput Noćnog križnog puta Samoborskim gorjem.

Hrvatski hodočasnici u narodnim nošnjama / Foto: Ekosspiritus
Inače, u petak 25. srpnja, u 19 sati, u katedrali sv. Jakova slavljena je još jedna misa za domaćine, ostale vjernike i naše hodočasnike na španjolskom jeziku, a hrvatski hodočasnici sudjelovali su odjeveni u narodne nošnje i bratovštinska odijela.