Nuncij u Ukrajini komentirao je stanje u glavnom ukrajinskom gradu, na koji su pali desetci ruskih projektila.
Apostolska nuncijatura u Kijivu nalazi se među brojnim građevinama pogođenima u masovnom ruskom napadu dronovima i balističkim raketama lansiranima na glavni ukrajinski grad u noći između 9. i 10. srpnja. Čule su se snažne eksplozije, izbili su požari, a bilo je i žrtava. Oštećena je i zgrada papinskoga predstavništva u četvrti Ševčenkivskij.
Vidio sam svojim očima i čuo da je nekoliko dronova kružilo upravo oko nuncijature i oko kuća.
O stanju na terenu za vatikanske medije govorio je nuncij nadbiskup Visvaldas Kulbokas napominjući da su napadi na grad sve intenzivniji i češći nego u protekle tri godine.
„Ono što zabrinjava jest to što se vidi da dronovi ciljaju civilna naselja. Vidio sam svojim očima i čuo kako je nekoliko dronova kružilo upravo oko nuncijature i oko obližnjih kuća. Čuli smo više eksplozija od kojih dvije vrlo blizu – kazao je te istaknuo da je vidio štetu na stambenim zgradama udaljenima 70 i 90 metara. I na našem je sjedištu počinjena šteta: na krovu, garaži i uslužnim prostorijama. Nemamo tjelesnih ozljeda, ali šokantno je vidjeti eksplozije koje se događaju u neposrednoj blizini“ – primijetio je nuncij.
Najteže pogođena četvrt
Objasnio je zatim da se nuncijatura nalazi u vrlo velikoj četvrti glavnog grada koja se zove Ševčenkivskij, u kojoj se nalaze brojne ambasade.
Statistike pokazuju da je to najteže pogođena četvrt u cijeloj Ukrajini po broju raketa i dronova, nakon gradova koji se nalaze u blizini prve crte bojišnice poput Zaporižje, Harkiva, Hersona, Odese i Sumija. Nuncij je napomenuo da broj žrtava još nije poznat, ali da svako jutro na svetoj misi mole za sve eventualne žrtve i za povratak mira. Situacija otežava i kretanje te uzrokuje kašnjenje na posao jer se ulice najprije moraju očistiti od velike količine krhotina i ostataka ruševina.

Apostolski nuncij Visvaldas Kulbokas i papa Lav XIV. / Foto: Vatican Media
Napadi sve jači i češći
Nadbiskup Kulbokas istaknuo je također da su noći teške i neprospavane, pa je teško koncentrirati se na dnevne obaveze, ali je s ganućem zahvalio sestrama iz Družbe sestara milosrdnica svetog Vinka Paulskog koje djeluju u nuncijaturi.
Objasnio je kako čim čuju snažne eksplozije, silaze jer ostati na gornjim katovima zgrade previše je rizično. Moraju biti spremni odmah napustiti zgradu u slučaju da izbije požar jer tada ne bi imali dovoljno vremena za izlazak, kao što se događa u brojnim civilnim kućama koje bivaju pogođene. Za one koji prežive, glavni je problem uspjeti napustiti dom na vrijeme jer dronovi, osim udarnog vala koji ostavlja eksplozija, nose i gorivo koje gori.
„Štoviše, i danas i posljednjih dana bilo je nemoguće otvoriti prozore jer cijeli grad gori, sagorijeva otrovni materijal iz raketnog i dronskog goriva te je stoga nekoliko sati u gradu vrlo opasno udisati zrak“, rekao je nuncij.
Osvrćući se na intenzitet napada, nadbiskup je primijetio da su bili vrlo intenzivni na samom početku rata, dakle u veljači i ožujku 2022., i sada, odnosno od kraja svibnja, tijekom cijeloga lipnja i na početku srpnja. Intenzitet se značajno povećao, kako što se tiče učestalosti raketnih napada i napada dronovima različitih vrsta, tako i što se tiče njihova broja.
Preostaje samo molitva
„Ovaj trenutak me potiče da od svih zatražim molitve; veliko je moje pouzdanje u naše molitve“, kazao je nuncij.
„Mi koji molimo, možda nismo dostojni te Gospodinove milosti, ali u ovoj Jubilejskoj godini povjeravamo se njegovom milosrđu; stoga potičem sve da mole, čak i one koji se osjećaju nedostojnima, koji smatraju da nemaju snažnu molitvu; svi zajedno, sjedinimo svoje molitve i molimo, ponavljajmo tu prošnju Gospodinu da nam podari mir. Potičem sve da se sjedine u toj molitvi“, kazao je nadbiskup Visvaldas Kulbokas.