„To su za mene bili najposebniji trenutci toga dana, a možda i jedni od najljepših u životu!“, kaže jedan od bogoslova koji su ministrirali na uskrsnoj pontifikalnoj misi na Trgu sv. Petra i posljednjem blagoslovu „Urbi et Orbi“ pape Franje.
Bogoslovi i svećenici Papinskoga zavoda „Germanicum et Hungaricum de Urbe“ čuvaju višestoljetnu tradiciju da na pontifikalnoj uskrsnoj misi na Trgu sv. Petra neposredno prije mise otpjevaju nekoliko uskrsnih pjesama na njemačkom ili latinskom jeziku. No, ove godine dobili su posebnu priliku – asistirati na misi koju je u ime Svetog Oca predvodio kardinal Angelo Comastri.

Bogoslovi zavoda Germanicum et Hungaricum u bazilici sv. Petra / Foto: Privatni arhiv
Sam kolegij broji 34 bogoslova i svećenika od kojih su sedmorica Hrvati. U asistenciji na Trgu sv. Petra sudjelovala su petorica: Matija Luketić (Riječka nadbiskupija), Damir Palić (Riječka nadbiskupija), Jurica Raguž (Trebinjsko-mrkanska biskupija), Ante Ćorić (Splitsko-makarska nadbiskupija) i Ante Čuić (Splitsko-makarska nadbiskupija).

Bogoslovi zavoda Germanicum et Hungaricum – prvi slijeva Ante Ćorić, do njega Jurica Raguž i iza njih Damir Palić / Foto: Privatni arhiv
Generalna proba za ministriranje održana je na Veliku subotu. Dvojica bogoslova, Matija Luketić i Ante Čuić, tom su prigodom mogla uživo vidjeti pogled s balkona bazilike sv. Petra (Loggia delle benedizioni), s kojega papa upućuje svoj prvi govor te udjeljuje blagoslov „Urbi et Orbi“.

proba za Urbi et Orbi / Foto: Privatni arhiv
„Posebno me dotaklo kada su nas na kraju generalne probe proveli kroz prekrasno oslikane i pozlaćene hodnike i aule koje nisu otvorene za javnost, što je zapravo bila proba ministriranja za Urbi et Orbi“, otkrio nam je Ante.
Dali su mi u ruke križ star 700 godina
Uz njega i Matiju u tom je dijelu sudjelovao i jedan mađarski bogoslov. „Bili smo u pratnji glavnog vatikanskog ceremonijara i još par subceremonijara dok smo putem susretali švicarske gardiste koji bi nas vojnički pozdravljali.“

Urbi et Orbi, Uskrs 2025. / Foto: Privatni arhiv
Kada su došli do balkona bazilike, kroz razmaknuti teški crveni zastor, ispod sebe su ugledali Trg sv. Petra i vizuru Vječnoga Grada u daljini.
„Bilo smo nervozni ali oduševljeni vidjevši pogled s toga balkona. Tu smo nastavili s probom pa su mi u ruke dali križ star 700 godina – tek obnovljen, prije tri mjeseca, samo za ovu prigodu“, kaže nam Ante Čuić.

Urbi et Orbi, Uskrs 2025. – križonoša Ante Čuić / Foto: Vatican Media
Dok većina drugih bogoslova putuje u svoje rodne biskupije i posjećuje svoje obitelji za Uskrs, pitomci Germanicuma ostaju u Rimu radi slavlja obreda Vazmenog trodnevlja s hodočasnicima s njemačkoga govornog područja u crkvi sv. Ignacija.
To je prilika da bogoslovi dublje i intimnije osjete značenje univerzalnosti Crkve
Na sam Uskrs redovito sudjeluju na pontifikalnoj misi sa svetim ocem. To je prilika da bogoslovi dublje i intimnije osjete značenje univerzalnosti (καθολικός – katholikos) Crkve, štoviše, da dožive rimskog prvosvećenika kao istinskoga oca koji vodi svoje stado. Zajedništvo mnogih nacija okupljenih oko zajedničkog stola Riječi i Kruha, daje bogoslovima iskusiti šire poimanje Crkve.

papa Franjo, Urbi et Orbi, Uskrs 2025. / Foto: Vatican Media
Sam sveti otac Franjo pojavio se po završetku uskrsne mise u svom tradicionalnom obraćanju „Urbi et Orbi“ gdje su ga bogoslovi Matija Luketić i Ante Čuić osobno pozdravili i rukovali se s njime.
Ante opisuje kako se poslije pričesti dizalom, kojim se inače voze i pape, uputio prema balkonu vatikanske bazilike.
Na njemu se vidjelo da je izrazito slab
„Došavši na kat iznad dočekali su me gardisti koji su me pozdravljali putem do Loggie. Ondje sam pričekao nekoliko nervoznih trenutaka dok se nije pojavio Sveti Otac. Glavni ceremonijar mi je rekao da ostanem s lijeve strane Loggie dok su s desne čekali razni gosti koji su pozdravljali Papu. No, onda sam upitao zaštitara mogu li prijeći s druge strane pozdraviti Svetoga Oca, na što mi je on rekao: ‚Naravno, pa što radiš ovdje (s ove strane)?!‘“
„Tako sam pozdravio Svetoga Oca u ime kolegija, a na njemu se vidjelo da je izrazito slab, te da može uspostaviti kontakt očima samo na par sekundi, te mi nije uspio ništa odgovoriti.“

Matija Luketić poslužuje papi Franji / Foto: Vatican Media
„U tim trenutcima, neposredno uoči početka blagoslova Urbi et Orbi stajao sam direktno ispred crvenog zastora s križem u rukama, a papa je stajao 5-6 metara lijevo od mene. Glavom pognutom na križ pogledao sam ga nekoliko puta i on mi je dvaput uzvratio pogledom, no brzo je spustio glavu uz tijelo.“
To su za mene bili najposebniji trenutci toga dana
„To su za mene bili najposebniji trenutci toga dana, a možda i jedni od najljepših u životu!“, prisjeća se Ante Čuić.
Hrvatski bogoslovi su posluživanje na misi i papinskom blagoslovu doživjeli kao izvanredno iskustvo, osobito s obzirom na to da je Sveti Otac sljedećega jutra preminuo u svojoj sobi u Domu svete Marte u Vatikanu.
Među pitomcima Germanicuma bili su brojni zaslužni Hrvati od kojih se posebno ističu sv. Marko Križevčanin i bl. Alojzjie Viktor Stepinac.