Proslavom Cvjetnice započinje Veliki tjedan, neposredna priprava za Uskrs. U liturgiji toga dana prisjećamo Isusova svečanog mesijanskog ulaska u Jeruzalem dok ga je narod pozdravljao ga kao Mesiju, mašući palminim granama. Pogledajte kako su izgledale ovogodišnje procesije te doznajte što su poručili hrvatski biskupi o proslavi Nedjelje Muke Gospodnje.
Zagrebačka nadbiskupija
Zagrebački nadbiskup mons. Dražen Kutleša predvodio je svečano euharistijsko slavlje Nedjelje Muke Gospodnje – Cvjetnice, 13. travnja 2025. u Bogoslužnom prostoru bl. Alojzija Stepinca na zagrebačkom Kaptolu.
Misno slavlje započelo je blagoslovom grančica ispred Bogoslužnog prostora i navještajem Evanđelja, nakon čega je uslijedila procesija u Bogoslužni prostor i nastavak misnoga slavlja.

Foto: Tiskovni ured Zagrebačke nadbiskupije

Foto: Tiskovni ured Zagrebačke nadbiskupije
Nakon otpjevane Muke Gospodina našega Isusa Krista po Luki nadbiskup Kutleša uputio je homiliju okupljenim vjernicima. Istaknuo je kako je pred nama križ – središte naše vjere “u kojem se razotkriva tko je Bog i tko smo mi. Križ je Božji govor svijetu, ne samo riječima, nego i djelom. Križ ne nudi teorije, nego predanje. Ne traži tumačenja, nego daje odgovore.”

Foto: Tiskovni ured Zagrebačke nadbiskupije
Varaždinska biskupija
Središnje euharistijsko slavlje u varaždinskoj katedrali na Nedjelju Muke Gospodnje 13. travnja predslavio je varaždinski biskup Bože Radoš.
Mons. Radoš je na početku slavlja Nedjelje Muke Gospodnje u parku iza katedrale tradicionalno blagoslovio maslinove grančice. Vjernici su se potom u svečanoj procesiji uputili u katedralu gdje je nastavljeno misno slavlje.

Foto: Varaždinska biskupija

Foto: Varaždinska biskupija

Foto: Varaždinska biskupija
Biskup je u propovijedi istaknuo da je prije 41 godinu sv. Ivan Pavao II. odredio da ova nedjelja ujedno bude i Svjetski dan mladih. „Mladi su cvijet čovječanstva. Privlače naš pogled, mirišu svojom dušom koja govori da nije zarobljena sebičnošću, nego da je slobodna. Imaju srce koje je sposobno ljubiti. Umiju iskreno se zaljubiti u Boga i ljude. Mladi čeznu za istinskom ljubavlju“, poručio je.
Sisačka biskupija
Svetoj misi, koju je predslavio sisački biskup Vlado Košić, prethodio je blagoslov maslinovih grančica ispred kipa bl. Alojzija Stepinca i procesija kroz gradski park, kao spomen Isusova ulaska u Jeruzalem.

Foto: Sisačka biskupija

Foto: Sisačka biskupija
Biskup je podsjetio i kako kod svetog Luke imamo tri Isusove riječi na križu. „On najprije oprašta svojim krvnicima moleći nebeskog Oca: Oče, oprosti im, ne znaju što čine! Kad se gleda u cjelini, sa svim kontekstom i spoznajom koju mi danas imamo o Isusu, tada je doista ta rulja koja je tražila smrt Isusovu bila u neznanju. Ali u taj čas, nisu to razumjeli oni koji su to slušali.
Oni su dobro znali što hoće, no poslije su spoznali da su pogriješili. A te su riječi velik primjer i svima nama, poziv i poticaj na opraštanje“, poručio je biskup dodavši kako su te riječi primjer svima nama da ne sudimo prebrzo, jer često nije sve baš tako jednostavno kako se na prvu čini.

Foto: Sisačka biskupija
Gospićko-senjska biskupija
Gospićko-senjski biskup Marko Medo predvodio je misno slavlje na Cvjetnicu, 13. travnja, u gospićkoj katedrali Navještenja Blažene Djevice Marije.
Nakon što je biskup Medo blagoslovio maslinove grančice, drijen i prvo proljetno cvijeće ispred crkve sv. Ivana Nepomuka, okupljeni narod uputio se prema katedrali pjevajući prigodne pjesme.

Cvjetnica u Gospiću / Foto: Gospićko-senjska biskupija
U svojoj homiliji biskup Medo, govoreći o događaju slavnog Isusovog ulaska u Jeruzalem, istaknuo je neodlučnost svjetine koja danas Isusu kliče, a sutra ga proklinje te se zapitao kakva je naša vjera i naš odgovor Kristu.
Rekao je: „Danas gledamo Isusa kako ulazi u Jeruzalem: približio se Njegov čas, toliko iščekivani! Isus se pokazuje blag, dobar, miroljubiv, naizgled slab. Na takav način nas je naučio da je velika snaga svijeta dobrota: uistinu jak je samo dobar čovjek; uistinu jak je onaj koji je nadvladao nasilje u sebi; pobjednik je onaj tko daje svoj život za druge a ne onaj koji drugima oduzima život. Jesmo li prihvatili Njegovo učenje? Idemo li Njegovim putem?“

Biskup Medo blagoslivlja maslinove grančice / Foto: GSB
Krčka biskupija
Proslava Cvjetnice u Krku, započela je okupljanjem vjernika na Trgu krčkih glagoljaša, ispred samostana franjevaca trećoredaca, gdje je krćki biskup Ivica Petanjak, uz sudjelovanje više krčkih svećenika i redovnika, predvodio obred blagoslova maslinovih grančica. Nakon blagoslova, svi su se, u svečanom ophodu gradskim ulicama, uputili u katedralu.

Foto: Krčka biskupija

Foto: Krčka biskupija
Ukazao je na činjenicu kako se svatko od nas, suočen s izvještajem o muci Isusovoj, osvrće na sebe i pokušava identificirati s nekim od likova – većinom onim vjernima, dobrima koji su ostali uz Isusa.
Ipak, napominje biskup: „Tko od nas može reći da nikada nije okrenuo glavu, baš onda kad je nije trebalo okrenuti; da nije pobjegao u određenim teškim situacijama; da se nije svrstao na stranu moćnih i pilatovski oprao ruke baš onda kad je trebalo zauzeti odlučujući stav?“

Foto: Krčka biskupija
Požeška biskupija
Požeški biskup Ivo Martinović predvodio je proslavu Nedjelje Muke Gospodnje koja je započelo ispred crkve sv. Lovre s blagoslovom grančica i svečanom procesijom do katedrale Među brojnim sudionicima slavlja bili su učenici Katoličke osnovne škole i Katoličke Gimnazije u Požegi te ovogodišnji krizmanici i prvopričesnici Župe sv. Terezije.

Foto: Požeška biskupija

Foto: Požeška biskupija
„Biti kršćanin znači slijediti Isusa Krista u njegovoj ljubavi koja se očituje u služenju Bogu i ljudima do smrti na križu. To je ljubav koja sve prihvaća kao što ju je Isus prihvatio i u koju je utkana osuda svjetine te prezir Pilata i Heroda, ali i suosjećajna ljubav Šimuna Cirenca, Veronike i žena.
To je svijest satnika da je Isus uistinu Sin Božji i da je potrebno poput „svega svijeta“ udarati se u prsa, kajati se i moliti Boga da nam oprosti grijehe“, poručio je biskup.

Foto: Požeška biskupija
Na kraju svete mise biskup je zahvalio nazočnim vjernicima te ih potaknuo na sudjelovanje u liturgijskim slavljima vazmenog trodnevlja, istaknuvši kako u Velikom tjednu proživljavamo vrhunac svoje vjere, kroz obrede vazmenog trodnevlja upoznajemo i proživljavamo nedokučivi dar Božje ljubavi, svetosti i prisutnosti.
Splitsko-makarska nadbiskupija
Splitsko-makarski nadbiskup Zdenko Križić predvodio je svečanu misu s procesijom od Peristila do katedrali sv. Dujma. Nadbiskup je u homiliji istaknuo paradoks Cvjetnice, dana kada se slavi Isusov svečani ulazak u Jeruzalem, a u istoj liturgiji čita se izvještaj o njegovoj muci i smrti.
„Ovo je slika života, ovo je slika čovjeka“, rekao je, osvrćući se na nagle promjene u ljudskim stavovima koje su Isusa u pet dana dovele od „Hosana“ do „Raspni ga“.

Foto: Splitsko-makarska nadbiskupija
Nakon euharistijskoga slavlja, izlaganjem Presvetoga Oltarskog Sakramenta i procesijom po Peristilu započelo je četrdesetosatno klanjanje.
Klanjanje u početku Velikoga tjedna je drevni običaj koji se svake godine obavlja u svim župama Splitsko-makarske nadbiskupije, a u katedrali je po tradiciji trodnevno te će završiti u srijedu svečanom misom koju će predvoditi nadbiskup Križić.
Šibenska biskupija

Foto: Šibenska biskupija

Foto: Šibenska biskupija
„Isusova smrt treba nas potresti, izazvati na odgovor ljubavi. Ljubav prema Bogu, prema bratu čovjeku – svakom čovjeku jer Krist umire za spasenje svih. Kao Božja djeca kršteni smo u Kristovu smrt i uskrsnuće.
Nasljedujući Krista raspetoga znati voljeti druge i u trenucima vlastitog trpljenja. Nikada se ne odreći ljubavi, dobrote, milosrđa koju Isus posvjedoči“, poručio je biskup.

Foto: Šibenska biskupija
Zadarska nadbiskupija
Slavlje je počelo okupljanjem u crkvi sv. Marije kod benediktinki, gdje je zadarski nadbiskup Milan Zgrablić blagoslovio maslinove grančice. Potom su se vjernici uputili u procesiji s maslinovim grančicama do katedrale sv. Stošije gdje je pjevana Muka našeg Gospodina Isusa Krista po Luki.

Foto: Zadarska nadbiskupija

Foto: Zadarska nadbiskupija
„Križ nije simbol poraza, već pobjede ljubavi nad grijehom i smrću. Isusova žrtva na križu očituje ljubav koja se daruje do kraja, ljubav koja ne poznaje granice. Krist je ušao u svaki kutak naše stvarnosti. Ništa ljudsko nije mu strano. I upravo zato možemo vjerovati da ni naša muka, ni naša patnja, naši grijesi i naše tame nisu kraj.
Jer, gdje je Krist bio, to je otkupio, ondje više nema beznađa – ostaje sjeme uskrsnuća, koje čeka da izraste u novi život”, poručio je nadbiskup. Isusova muka ne završava u tami groba, nego vodi prema svjetlu uskrsnuća.

Foto: Zadarska nadbiskupija