Tajnu ulja koje će postati krizma, katekumensko i bolesničko ulje otkrivaju kadrovi sa zadarske rive kamo je leutom dovezeno „tekuće zlato“ i predano nadbiskupu Milanu Zgrabliću.
Nakon dvosatne plovidbe do Zadra leutom Marijeto, župljani župa Sali, Žman i Luka na Dugom otoku, predali su 70 litara maslinovog ulja za liturgijsku uporabu nadbiskupu koji ih je dočekao na rivi.
Slikovitom predajom u četvrtak 10. travnja nastavljena je tradicija predaka koji su u prošlosti, kad je maslinovo ulje bilo osobito dragocjeno, donosili ulje zadarskom nadbiskupu koji ih je dočekivao na rivi.
Maslinovo ulje pomiješano s balzamom posvećuje se blagoslivlja na Veliki četvrtak u katedrali.
Mons. Zgrablić će posvetiti i blagosloviti ulje na Misi posvete ulja, kada će ga svećenici djelatni u Zadarskoj nadbiskupiji odnijeti u svoje župe.
Nadbiskup je zahvalio darovateljima predvođene župnikom Franom Šindijom, istaknuvši da je maslinovo ulje jedan od nezamjenjivih znakova koje se koristi u slavlju četiriju sakramenta za spasenje duša, što je bitno u komunikaciji s Bogom koji je osobito prisutan u sakramentima.
S tim uljem će biti pomazani svi koji se ove godine u Zadarskoj nadbiskupiji budu krstili i krizmali, kao i bolesnici pri bolesničkom pomazanju. To se ulje koristi i na ređenjima i pri posveti oltara, odnosno crkve.
Nadbiskup je zahvalio Dugootočanima na velikodušnosti dara ulja, plodu zemlje i rada ljudi, da se može koristiti u cijeloj nadbiskupiji.
Don Frane Šindija, župnik tri dugootočke župe, zahvalio je župljanima kojima je čast da su i ove godine, drugu godinu zaredom, rado darovali ulje za župe u nadbiskupiji.
Od 70 litara ulja, Šindija i župljani dio ulja stavili su u tri posude u kojima će biti ulje za posvetu na Veliki četvrtak u katedrali sv. Stošije. Mons. Zgrabliću posude s uljem predali su Mišel Basioli iz Župe Uznesenja Blažene Djevice Marije u Salima, Rajko Didović iz Župe sv. Ivana Glavosjeka u Žmanu i Jure Picić iz Župe sv. Stjepana u Luci.
Dok je naših maslinara i njihovih vrijednih ruku, nema brige za slavlje sakramenata krsta, potvrde, bolesničkog pomazanja i svetoga reda, a drevni običaji i dalje žive.
„Ljudi su radosnog srca prikupili i darovali ulje, za svetu nakanu, a obnavljamo i što su naši preci nekad radili“, rekao je Jure Picić.
Dugootočani se tradicionalno bave maslinarstvom i imaju kvalitetno ulje. Nakon dočeka na rivi, nadbiskup Zgrablić dobročinitelje je ponudio okrjepom u Nadbiskupskom domu.