Na tragu lubanje svetog Tome Akvinskog, nova studija objavljena ovaj tjedan, donosi uvid u to kako je „anđeoski naučitelj“ mogao izgledati. Pomoću svečeve lubanje rekonstruiran je lik crkvenog učitelja koji je dao obilje mudrosti na području teologije i filozofije.
Relikvija svečeve lubanje bila je izložena u povodu 700. obljetnice njegove kanonizacije, kada je izvađena iz relikvijara zbog postavljanja u za tu priliku izrađen novi.
Vodeći autor nove studije, brazilski 3D dizajner Cicero Moraes, koji je rekonstruirao lica i drugih svetaca, rekao je za Daily Mail: „U početku smo rekonstruirali lubanju iz fotografskih i strukturnih podataka.“
„Na kraju smo kombinirali sve ove podatke kako bismo stvorili osnovnu bistu i također stvorili verziju u boji, temeljenu na ikonografiji sveca“, objasnio je Moraes.
Govoreći za National Catholic Register o cijelom procesu, Moraes je rekao:
„Najizazovniji dio bio je projektiranje nedostajućih dijelova lubanje. Srećom, imamo alate za to, temeljene na mjerenjima koja su uzeta iz CT skeniranja živih ljudi. Zahvaljujući tome, bilo je moguće rekonstruirati cijeli volumen lubanje.“
![](https://cdn.hkm.hr/2025/02/20250207050236_8a420409b6466216b807bc4cd65e72f21336fcda8660f7be8b8b0e8a9910f6f7-1.png)
Slika korištena za ponovno stvaranje lubanje / Foto: Cicero Moraes
Lice crkvenog učitelja je „ponizno“.
Registar je također razgovarao s s hagiologom dr. Joséom Luisom Lirom koji je sudjelovao u projektu o tome što mu slika znači:
„Sretni smo zbog mnoštva ljudi koji se dive svecu ili njegovim spisima koji sada dobivaju njegov lik iz ove grane znanosti. Ukratko, ispunjen sam velikom srećom što mogu imati njegov lik uz njegove knjige, njegove spise, u našim knjižnicama, u našim oratorijima i crkvama.“
![](https://cdn.hkm.hr/2025/02/20250207050240_ce6282f86df1b1caa08f14d29ba689743c9c3020d0d30bc91ee9d77727796da1-1024x1024.jpg)
Prikaz prije dodavanja boje / Foto: Cicero Moraes
Slika sveca izazvala je ogromnu reakciju na društvenim mrežama, kao i u Dominikanskoj kući studija u Washingtonu, gdje je relikvija lubanje bila u studenome prošle godine.
Dominikanski otac Dominic Legge, ravnatelj Tomističkog instituta, reagirao je na vijest o rekonstrukciji lica rekavši kako ga je vijest duboko dirnula kad je vidio sliku ovog omiljenog sveca.
Ispričao je da je reagirao sa „zahvalnošću i emocijama jer je Akvinski netko koga sam ne samo dugo proučavao i uzimao za učitelja, već i netko koga sam upoznao i zavolio kao sveca – i kao duhovnog učitelja“.
„Kad sam vidio rekonstrukciju njegova lica, bilo mi je lakše zamisliti ga kao stvarnu osobu s kojom mogu imati živ odnos; kao svetac zaštitnik i kao putokaz“, dodao je.
„Akvinski je lik koji je imao tako nevjerojatan utjecaj na povijest zapadne civilizacije“, nastavio je otac Legge, „i čije su ideje i dalje vrlo važne za suvremenu kulturu – da ne spominjemo suvremenu filozofiju i teologiju“.
If you want an idea of what St. Thomas Aquinas looked like, check out https://t.co/eeQI2VlcFb #ThomasAquinas #SkullofStThomas
— Thomistic Institute (@ThomisticInst) February 5, 2025
Uzrok smrti
Znanstvenici su također sudjelovali i u drugom istraživanju – zavirujući u to kako je svetac umro, otkrili su da bi „traumatska ozljeda mozga“ mogla biti uzrok smrti.
Godine 1274. Akvinski je potpuno zdrav krenuo na Drugi sabor u Lyonu, na poziv pape Grgura X. Sv. Toma nikada nije stigao, a povijesni izvještaji upućuju na bolest ili na nešto zlokobnije, odnosno na atentat.
Međutim, u proučavanju lubanje, uzrok smrti sada se može pripisati specifičnoj vrsti hematoma, kada se krv skuplja između mozga i lubanje, pokazalo je izvješće.
Trojica liječnika, Gabriel LeBeau, Abdul-Rahman Alkiswani i Paul Camarata te teolog Daniel Mauro objavili su ove nalaze u časopisu World Neurology.