Osobna prelatura Opus Dei objavila je poduži dokument kao reakciju na knjigu Garetha Gorea „Opus“ iz listopada 2024. koja posreduje lažnu sliku Opusa Dei temeljenu na iskrivljenim činjenicama, teorijama zavjere i očitim lažima.
Opus Dei, gotovo stoljetna osobna prelatura sa sjedištem u Rimu, objavila je poduži odgovor na knjigu „Opus“ iz listopada 2024., optužujući autora u djelu daje „lažnu sliku Opusa Dei utemeljenu na iskrivljenim činjenicama, teorijama zavjere i očitim lažima“, prenosi CNA.
Knjiga koju je napisao novinar Gareth Gore opisuje Opus Dei kao „tajnovitu, ultrakonzervativnu katoličku sektu“ koja je „progurala svoj radikalni program diljem Crkve i širom svijeta, trošeći milijarde dolara iz jedne od najvećih svjetskih banaka.”
U opsežnoj analizi knjige objavljenoj u ponedjeljak, 13. siječnja, katolička organizacija — koju je 1928. utemeljio sveti Josemaría Escrivá — rekla je da je Goreu pružila „široku suradnju“ dok je istraživao djelo, zajedno s pristupom „obilnim dokumentima i materijalima“ uz „mnogo sati otvorenog i iskrenog odgovaranja na pitanja”.
Bez obzira na svu suradnju u knjizi nije moguće pročitati „niti jedno dobro djelo bilo koga u Opusu Dei; niti jedan odgovor Opusa Dei, knjiga sadrži isključivo mnoge optužbe iznesene protiv Opusa Dei.”
„Kada smo vidjeli izrazitu pristranost knjige i brojne činjenične pogreške, svi koji smo bili u kontaktu s Garethom Goreom iz Ureda za komunikacije Opusa Dei odlučili smo pripremiti dokument u kojem ćemo istaknuti pogrešne navode iznesene u knjizi i pružiti bitnu perspektivu koju je autor zatajio čitateljima“, istakuli su članovi svjetskog komunikacijskog tima Opusa Dei.
„Pokušali smo odvojiti istinu od laži; razlikovati istine, poluistine, laži te sudove i tumačenja o namjerama; razjasniti lažne priče dajući im kontekst i dodatna objašnjenja.”
Dokument od 106 stranica sadrži „pojašnjenja i rezultate provjere činjenica“, a u njemu se na jednom mjestu nalaze odgovori na sve glavne kritike koje je Opus Dei primio tijekom svog gotovo stoljeća postojanja.
„Nudimo ovaj dokument s nužnom premisom poštovanja i otvorenosti prema kritičkim stavovima, koji obično mogu biti od pomoći”, navodi se u dokumentu.
„Nijedna ljudska institucija nije savršena“ i „biti nositelj kršćanske karizme ne jamči imunitet od pogrešaka“, priznaju autori.
„Kao i druge institucije Katoličke Crkve, godinama idemo putem veće svijesti o vlastitim slabostima, što vodi dubljem suosjećanju s ranjenim ljudima, a to nam daje novu osjetljivost i svjetlo kako vršiti svoje poslanje.
Iz ovih razloga, nastojimo slušati i učiti iz poštene i konstruktivne kritike, kao i iz kritike koja nije ni poštena ni konstruktivna.”
Zajedno s dokumentom s objašnjenjima, Opus Dei je ažurirao svoju web stranicu u koju je uključen odjeljak o „Dodatnim izvorima za pojašnjenje“ koji se bavi starim i novijim kontroverzama oko osobne prelature.
Sažetak dokumenta možete pročitati na poveznici.