Na dalekim Salomonskim otocima djeluje skupina misionarki sestara svetog Vinka Paulskog. Božićno je vrijeme bilo dobra prigoda da se prisjetimo i njih i zapitamo se u kojim uvjetima žive i djeluju. Kako se Radosna vijest širi u najsiromašnijim zabitima Pacifika?
Na otoku Malaiti, u biskupiji Auki, župi Bumi, djeluje mala zajednica hrvatskih sestara milosrdnica. Sedam sestara, među kojima su i dvije domaće. Sestra Jeaner studira teologiju, a sestra Sylvestra uči za medicinsku sestru. Sestra Marta Nikolić, koja se nakon desetljeća rada u Kliničkom bolničkom centru Split otisnula na Pacifik u misije, kaže kako se veseli tome redovničkom podmlatku jer će, ako Bog da, imati pomoć i zamjenu. A posla je mnogo.
Nama u Hrvatskoj nije jednostavno zamisliti život na dalekim, egzotičnim otocima, gdje manjka svega. Nema infrastrukture, nema dovoljno škola, nema organizirane medicinske skrbi, nema ni dovoljno hrane. Sestre stoga preuzimaju odgovornost gdje stignu, za sve što je potrebno.
Ono što ne znam riješiti, vozim u bolnicu
Rade s madima, rade u ambulanti, preuzimaju ulogu hitne službe i medicinskog prijevoza a ponekad i liječnika, pomažu u školovanju djece, bave se građevinskim poslovima, vode tečajeve za šivanje, brinu se za održavanje crkve i vrše službu sakristanki, organiziraju Vinkovsku marijansku mladež i udrugu svetog Vinka.
Sestra Marta kaže kako uz sve poslove radi u ambulanti, bez liječnika, a bolnica je udaljena oko 30 kilometara. „Ono što ne znam riješiti, vozim u bolnicu“, pojašnjava. Zahvaljuje dobročiniteljima za automobil, bez kojega je teško uopće zamisliti njihov rad.
Župljani žive u selima, na brdima, otocima, s kraja na kraj župe valja prijeći pedesetak kilometara.
Skromna pomoć koju dobiju od dobročinitelja iz Hrvatske, za sestre i njihovu zajednicu na Salomonskim otocima ogromna je. Nedavno su blagoslovili kapelicu, koja je podignuta kao dar dobročinitelja Nike Gavrana iz Zagreba.
Jedna obitelj u župi, nedavno krštena, htjela je sagraditi kapelicu za sina koji je kršten već ranije a sada se priprema za svećenički poziv, upravo završava bogosloviju. Ali nemaju ni građevinskog materijala ni novaca. Žive u brdu i imaju drva, međutim nisu imali čime piliti daske, nisu imali ni goriva.
Zbog nedostatka svećenika nemaju redovito ni misu, ali imaju katehiste koji predvode službu riječi.
„Javi se Niko, Božje nadahnuće i providnost Božja“, kaže sestra Marta. Bogu hvala, kapelica je bila gotova za deset mjeseci. Sliku svetog Nikole dobili su od krčkog biskupa Ivice Petanjka, a svečev kip stigao je iz Janjeva. Kapelica je posvećena svetom Nikoli jer se donator zove Niko.
„Sve njih preporučamo u vaše molitve“, poručuje sestra Marta. Opisuje kako se cijelo selo skupilo na blagoslovu kapelice i zajedno slavilo Boga, pridružili su im se i pripadnici drugih vjeroispovijesti. Nakon blagoslova slijedio je skromni zajednički ručak. Sela u župi razbacana su pa bi svako htjelo imati svoju kapelicu. Zbog nedostatka svećenika nemaju redovito ni misu, ali imaju katehiste koji predvode službu riječi. No, Radosna vijest ne širi se samo riječima.
Sestra Marta podsjeća da na Salomonskim otocima upravo počinje nova školska godina. Sestre sudjeluju u projektu školovanja djece, a valja platiti školarinu.
Osim molitvom, djelovanje hrvatskih misionara može se poduprijeti putem Nacionalnoga misijskog ureda u Zagrebu, donacijom na IBAN HR6323600001101542876; Svrha: MOJ DAR ZA MISIJE; SWIFT: ZABAHR2X.
Više o aktivnostima Papinskih misijskih djela u Republici Hrvatskoj može se saznati na Facebooku i Instagramu. Dodatne informacije mogu se dobiti pozivom na broj +385 1 56 35 055 ili upitom na adresu e-pošte missio.croatia@misije.hr.