Sveti Rajmund Penjafortski živio je dug i ispunjen život, umro je u dubokoj starosti od 100 godina, služeći Crkvi sve do svoje smrti.
Od pravnika do papinog ispovjednika
Sveti Rajmund isprva je bio laik, profesor kanonskog prava od 1195. godine, a predavao je petnaest godina. Iz Španjolske je otišao u Bolognu 1210. kako bi završio studij kanonskog prava.
Već kao vrsni odvjetnik i učenjak, Rajmund se sa 47 godina pridružio dominikancima u Barceloni 1222 godine. Bio je nadaren propovjednik i vrlo uspješan u evangelizaciji, tako da je privukao pozornost aragonskog kralja.
Godine 1230. papa Grgur IX. imenovao je Rajmunda svojim ispovjednikom, prenosi Aleteia.
Nakon što je završio službu generalnog magistra Reda propovjednika (dominikanci), sveti Rajmund se mogao povući u samostan u Barceloni 1240. godine, sa 65 godina.
Međutim, nije se istinski umirovio jer je radio i molio sljedećih 35 godina. Umro je od starosti sa 100 godina.
Čovjek koji je slijedio Božju volju
Sveti Rajmund najradije bi bio cijeli život proveo u samostanu, ali slijedio je Božju volju čak i kad je kralju morao govoriti teške istine.
Nije želio ništa drugo nego živjeti tihim samostanskim životom, no kralj Jakov I., imenovao ga je svojim osobnim ispovjednikom.
Aragonski kralj bio je vjeran katolik, ali je iznova padao u grijehom požude te je doveo svoju ljubavnicu da živi s njime na otoku Mallorci, a Rajmund ga je zbog toga oštro opominjao.
Propovjedničke misije, druženja s bogatima i slavnima, utjecaj na kralja, ništa mu od toga nije bilo važno. Slijedio je Božju volju kamo god ga je odvela, te, s obzirom na to da nikada nije žudio za tim stvarima, nije se niti brinuo da će ih izgubiti.
Govoriti uvijek istinu
Nakon što njihov teški razgovor nije dobro prošao, Rajmund je zamolio kralja da ga otpusti.
Kralj je odbio njegov savjet, ali mu je, zato da bi ga kaznio, zabranio odlazak s otoka kako bi ga zadržao podalje od samostana. Svakom kapetanu broda na otoku zaprijetio je smrću ako odvede Rajmunda s otoka.
Sveca to ipak nije zabrinulo. Rekao je sve što je trebao reći i znao je da će ga Bog nekako dovesti kući.
Tada je rekao prijatelju:
Kralj zemlje nastoji nas lišiti sredstava za odlazak u mirovinu; ali Kralj neba će nas već opskrbiti.
Plovidba na plaštu
Zatim je otišao do luke i rasklopio svoj veliki dominikanski ogrtač. Svezao je jedan kraj za svoj štap kako bi napravio jedro.
Drugi je kraj položio na površinu mora i stao na njega.
„Lađa“ je počela brzo ploviti i za šest sati bio je u Barceloni. Obučen u svoj plašt, koji je bio suh, ušetao je u svoj samostan.
Čuvši za čudo, kralj se pokajao, a to je bilo sve što je Rajmund ikada želio.
Prikaz čudesnog putovanja
Umjetnik Tomasso Dolabella naslikao je Rajmundovo čudesno putovanje, zajedno s morskim čudovištima koja ga sa strahopoštovanjem promatraju.
Na slici drži ključ, što simbolizira njegovu ulogu ispovjednika koji poziva kralja na pokoru.
Kao što Krist kaže svetom Petru:
Tebi ću dati ključeve kraljevstva nebeskoga.
Čini se da je istina poput ključa koji može otključati vrata kraljevstva Božjega.
Bog nas povremeno poziva kroz ta vrata u avanturu i moramo biti spremni na to.
On šalje svoje svece da propovijedaju sve do kraja svijeta, u zatvore i tropske šume i samotne samostanske spilje. On nas također poziva na avanturu podizanja obitelji, ljubavi jednih prema drugima najbolje što možemo i svjedočenja istine svijetu.