Najdugovječniji humanitarni program Hrvatskog Caritasa “Za 1000 radosti” predstavljen je u Argumentima HKR-a. Započet prije dvadeset i dvije godine kao predbožićna akcija, prerastao je u cjelogodišnji program kojim Hrvatski Caritas nastoji u društvu razviti socijalnu osjetljivost, solidarnost i zajedništvo te ujedno prikupiti konkretnu pomoć za najsiromašnije obitelji u Hrvatskoj koje teško preživljavaju boreći se s bolesti, nezaposlenosti i oskudicom.
Suvoditeljica programa Marijana Bosnar pozvala je na središnji događaj programa “Za 1000 radosti”. „Tradicionalno uoči Božića, ove subote 14 prosinca, na središnjem zagrebačkom Trgu bana Josipa Jelačića, održava se središnji humanitarno-promotivni događaj uz prigodan program, goste-podupiratelje, brojne volontere i humanitarnu prodaju božićnih drvaca u tegli, dar ‘Hrvatskih šuma’, te široku medijsku pokrivenost. Sam program počinje u 8 sati. ‘Hrvatske šume’ su nam ove godine ustupile 200 božićnih drvaca. Bit će na raspolaganju tri različite vrste: obična smreka, srebrna smreka i pančićeva omorika. Sav prihod od prodaje božićnih drvaca kao i promotivnih materijala Hrvatskog Caritasa, priključit će se dosad prikupljenim sredstvima u sklopu programa ‘Za 1000 radosti’“, istaknula je Bosnar.
‘Hrvatske šume’ su nam ove godine ustupile 200 božićnih drvaca.
Od samih početaka programa postavljen je cilj: biti poticatelji i usmjeravatelji konkretne pomoći koja će od onih koji imaju i mogu strujati prema onima koji nemaju i ne mogu. Desecima tisuća obitelji tijekom godina u svim krajevima Hrvatske, pomoć koju su hrvatski građani, tvrtke, ustanove, udruge, djeca, mladi, umirovljenici, obrtnici, studenti i svi drugi darivali, postala je poruka vjere u budućnost i dokaz djelatne ljubavi, otkriće zajedništva.
Ovogodišnje programsko razdoblje „Hrvatski Caritas“ provodi pod sloganom „Otvori oči! Neka srce vodi!“. Bosnar je istaknula i tko su korisnici programa. „Vrlo često su to ili samačke obitelji ili višečlane obitelji kojima je najčešće potrebna pomoć u plaćanju režijskih troškova i troškova stanarine, a nekima je potrebna pomoć u podmirenju osnovnih životnih potreba kao što su hrana, higijenske potrepštine ili drva za ogrjev. Neki se obrate za pomoć u nabavci medicinskih i ortopedskih pomagala, a često imamo slučajeve da se pomaže i u kupnji namještaja ili građevinskog materijala, pogotovo u situacijama elementarnih nepogoda ili kada obitelji žive stvarno u nedostojnim uvjetima..“
Hrvatski Caritas zadovoljan je rezultatima postignutim u prošlogodišnjoj kampanji u kojoj je prikupljen iznos od 410 tisuća eura te je preko caritasove mreže pomoć dobilo preko tisuću obitelji. Uz financijska sredstva tu su i materijalne donacije u iznosu od oko 30 tisuća eura, a svojevrsni partneri programa su i škole koje su prikupljenu pomoć od oko 28 tisuća eura proslijedile obiteljima u svojim sredinama.
Hrvatski Caritas zadovoljan je rezultatima postignutim u prošlogodišnjoj kampanji u kojoj je prikupljen iznos od 410 tisuća eura.
Jedan od korisnika Hrvatskog Caritasa je i Ivan Labaš, čija je kuća 26. listopada stradala u požaru. „U tim prvum trenucima, osjećaš se i bespomoćno i nesigurno. Ne znaš kako ćeš dalje. Vrlo brzo su se javili i susjedi i prijatelji“, istaknuo je Labaš te je uputio zahvalu prijateljima, župi i župnom karitasu koji su priskočili u pomoć. „Moram zahvaliti i našoj župi Svih Svetih u Sesvetama i župniku Mariju Miglesu koji se isto tako organizirao i te su skupili značajnu pomoć za nas. A on je također i kontaktirao Hrvatski Caritas. Obišli su nas, pogledali, fotografirali su kuću, a nakon toga su ponudili isto tako pomoć u vidu isušivača zraka i financijsku pomoć. Bez pomoći župe i karitasa bilo bi nam puno teže“, naglasio je Labaš.
Caritas je iskorak Crkve prema ljudima u potrebi, naglasio je zamjenik ravnatelja Hrvatskoga Caritasa Boris Peterlin. Istaknuo je jedan od modela pomoć. „Mi smo prije petnaestak godina afirmirali Model 3C – sukladno djelovanje župnog karitasa, biskupijskog karitasa i Hrvatskog Caritasa kao krovne institucije. Župni karitasi su tu ključni, da detektiraju problem, da prepoznaju potrebu i da se angažiraju. I onda, ako potreba nadilazi njihove mogućnosti, što često zna biti slučaj, tu je onda biskupijski karitas koji ima svoje stalne programe gdje se korisnici mogu uključiti. A ako se radi o potrebi koja je doista većih razmjera, onda se biskupijski karitas obraća Hrvatskom Caritasu koji uopće ne dvoji, nego samo je pitanje koliko može učiniti u konkretnom slučaju“, istaknuo je Peterlin.
Župni karitasi su tu ključni, da detektiraju problem, da prepoznaju potrebu i da se angažiraju.
O iskustvu sudjelovanja u programu „Za 1000 radosti“ govorio je i koordinator projekata Caritasa biskupije Krk Robert Brozić, ovogodišnji dobitnik godišnje državne nagrade za promicanje prava djeteta. Taj je Caritas, naime, tijekom protekle tri godine omogućio na Cresu ljetovanje za 260 djece iz Ukrajine koja su izgubila jednog ili oba roditelja te djece s posebnim potrebama, kao i za višečlane obitelji slabijega imovinskog statusa iz Hrvatske. Pomažući u sklopu programa „Za 1000 radosti“ obiteljima u potrebi na svojem području, Brozić je istaknuo da su „u program pomoći često uključene obitelji koje imaju djecu s rijetkim ili teškim dijagnozama. Neke od njih su prisiljene na liječenja izvan Hrvatske, što iziskuje nove troškove, a zahvati su značajno skuplji. Tu su i obitelji čiji članovi boluju od karcinoma, za koje odlazak u inozemstvo na liječenje zahtijeva velike troškove. Uspjeli smo pomoći i obiteljima koje imaju mala ili nikakva primanja pomažući im u plaćanju stanarine ili režija kao i nabavom građevinskog materijala.“ Iako je stopa siromaštva u Biskupiji Krk nešto niža, često se iznenade kada vide da ljudi žive ispod svake razine dostojanstva. „Drago mi je što i njima možemo pomoći. Zaista uspijevamo doprijeti do više ljudi, vratiti njihovo dostojanstvo i to nema cijenu“, zaključio je Brozić.
Sve informacije o Caritasovim programima te mogućnostima donacije dostupne su na mrežnoj stranici www.caritas.hr
Emisiju u cijelosti možete pogledati ovdje: