“Crkva u Francuskoj pozvana je prepoznati snažan i proročki znak od Gospodina: ponovno otvaranje katedrale Naše Gospe u Parizu za bogoslužje”, piše papa Franjo u svojoj poruci francuskim biskupima.
Ponovno otvaranje pariške katedrale, pet godina nakon požara koji ju je zahvatio u travnju 2019., zakazano je za 8. prosinca. Tim povodom Papa je uputio poruku francuskim biskupima da ovaj događaj vide kao proročki znak.
Tijekom prve mise na dan otvaranja, na Drugu nedjelju došašća, posvetom oltara katedrali će se vratiti bogoslužna namjena, prenosi CNA.
Jedan Duh u Kristu
U poruci upućenoj u ime državnog tajnika Svete Stolice kardinala Pietra Parolina francuskim biskupima, papa Franjo se usredotočio na odnos između Crkve u Francuskoj i afričkih Crkava, izražavajući nadu u jačanje veza i potvrđujući jedinstvo duha u Kristu.
Papa ističe potrebu međusobne potpore unutar crkvenih zajednica, napominjući da političke i gospodarske sile ponekad nameću vrijednosti poput pohlepe, sebičnosti, ravnodušnosti i izrabljivanja, za koje kaže da mogu iskriviti odnose među narodima i narodima.
Međutim, Papa izražava nadu da će odnos između Francuske Crkve i afričkih Crkava biti nadahnut „jednim duhom u Kristu“, odražavajući jedinstvo kršćanskih zajednica.
„Neka milosrđe i uzajamna potpora između vaših mjesnih crkava ne samo da potiču misionarsku obnovu vaših zajednica, nego i pridonose izgradnji pravednijeg i bratskijeg svijeta kroz njihovo svjedočanstvo“, kaže.
Prihvaćanje darova Duha „bez straha“
Papa Franjo također upućuje na potrebu otvorenosti za rasprave o „izazovima evangelizacije“.
Spominje pitanja kao što su vođenje sjemeništa, poučavanje vjeronauka i organizacija biskupija. Stoga, potiče biskupe da crpe snagu iz prošlih iskustava i budu spremni prihvatiti vodstvo Duha u suočavanju s aktualnim izazovima, predviđanju preobrazbi i provođenju reformi.
Snaga i ponos Francuske Crkve
Naglašava i nepokolebljivu nadu, temu nadolazećeg Jubileja.
Za Crkvu u Francuskoj, ponovno otvaranje katedrale Naše Gospe je proročanski znak, kaže Papa:
„Poput ove prekrasne, obnovljene građevine“, ojačana vjerom, ponosna na svoju povijest i predana svojoj nezamjenjivoj ulozi u razvoju nacije, neka Francuska Crkva, napominje on, nastavlja s radošću naviještati Radosnu vijest spasenja.
Isprika feminističke aktivistice koja je oskvrnula katedralu
Da „nada ne razočarava“ svjedoči i isprika radikalne feministice koja je 2013. tijekom prosvjeda polugola ušla u katedralu. U videozapisu se ispričala katolicima jer je sudjelovala u prosvjedu i oskvrnuću katedrale. Kazala je da je dan nakon požara otišla u crkvu i zaplakala.
Ljubav Presvetog Srca „ključ budućnosti“
Papa Franjo također se poziva na svoju novu encikliku o Presvetom Srcu Isusovu Dilexit Nos , naglašavajući potrebu da se „ponovno otkrije ili otkrije“ ljubav Presvetog Srca, koju opisuje kao „u konačnici jedini ključ za budućnost“.
Citirajući encikliku, kaže: „Kristova ranjena strana nastavlja izlijevati onaj potok koji nikada ne prestaje, ne prolazi, nego se uvijek iznova nudi svima onima koji žele ljubiti kao On. Jer samo Njegova ljubav može donijeti novo čovječanstvo.“
Francuskim se svecima, nastavlja, priznaje značajna uloga u razvoju i produbljivanju ove pobožnosti.
Pobožnost koja odražava Isusovu ljubav
„Vi ste više od drugih pozvani i osposobljeni da se okoristite ovom baštinom“, kaže Papa, dodajući da je umjesto oživljavanja pobožnosti koja se često smatra zastarjelom, važno razumjeti mjeru Isusove ljubavi prema svakomu od nas, kao i prema Crkvi u Francuskoj, njezinim pastirima i vjernicima te cijelomu svijetu.