O spomenu svih vjernih mrtvih želimo obnoviti sjećanje na 1788 nestalih i smrtno stradalih hrvatskih branitelja i civilnih žrtava Domovinskog rata čija su posljednja počivališta još uvijek neotkrivena. U nastavku saznajte na kojim mjestima pijeteta im možemo iskazati počast te moliti za njihove duše.
„Al’ na grobu nepoznatom
Nema krsta, nema znaka;
Nitko ne zna gdje se skriva
Osušena krv junaka.“
Navedeni realistični stihovi hrvatskog pjesnika Silvija Strahimira Kranjčevića iz pjesme „Neznani grob“ opisuju današnju realnost mnogih poginulih i nestalih osoba.
Nakon skoro trideset godina brojne obitelji još uvijek čekaju na dostojan pokop svojih najmilijih dok se i dalje traga za skrivenim posljednjim počivalištima mnogih hrvatskih branitelja i žrtava Domovinskog rata.
Prema posljednjem priopćenju Uprave za zatočene i nestale Ministarstva hrvatskih branitelja, nadopunjenom posljednjim identifikacijama utvrđenim 25. rujna 2024., Republika Hrvatska je u postupku traganja za 1788 nestalih i smrtno stradalih osoba tijekom Domovinskoga rata. Nepoznata je sudbina 1398 osobe koje su evidentirane kao nestale te mjesto ukopa posmrtnih ostataka 390 smrtno stradale osobe.
Mjesta pijeteta i molitve
Žrtvama Domovinskog rata moguće je odati poštovanje i zahvalnost posjećivanjem mnogih mjesta koja čuvaju spomen na njihovo stradanje. Najpoznatija od njih nalaze se na području grada Vukovara, proglašenog „mjestom posebnog domovinskog pijeteta“ sa središnjim Memorijalnim grobljem žrtava Domovinskog rata s 938 mramornih križeva.
Na Memorijalnom trgu groblja, u sredini „zračnog križa“ gori vječni plamen kao trajni izraz poštovanja koji poziva na suosjećanje i molitvu za sve poginule i nestale u Domovinskom ratu, zajedno s mnogim spomenicima na mjestima ratnih stradanja u Ovčari, Škabrnji, Petrinji, Sisku, Kninu, Zagrebu, Osijeku, Zadru, Sinju, Šibeniku, Dubrovniku uz još stotine spomen-obilježja diljem Hrvatske.
Skladan primjer prožimanja domovinskog pijeteta i vjerničkog osjećaja nalazimo u kenotafu zavjetnog svetišta Sveta Mati Slobode u Župi Duha Svetoga na Jarunu u koji su uklesana imena 15840 poginulih hrvatskih branitelja. Na prednjoj strani kenotafa, spomenika koji označava prazan grob, prikazan je prizor Kristova uskrsnuća zajedno s uskrsnućem hrvatskog naroda.
Svjetlo vjere
Paljenje lampaša ili svijeće znak je vjere u uskrsnuće, pobjedu Kristovog svjetla, stoga svjetlo svijeće položene na grob podsjeća kako žrtva hrvatskih branitelja vodi u pobjedu – vječni život u slavi Uskrsloga.
Iako su grobovi mnogih hrvatskih branitelja i civila još neotkriveni, njihovoj žrtvi moguće je odati počast na svim mjestima domovinskog pijeteta, a na svakom groblju kod centralnog križa moguće je ostaviti lampaš upaljen za njih. Za pokoj duša svih osoba nestalih u Domovinskom ratu moguće je moliti na svakome mjestu, svakome groblju, svakoj crkvi i na poseban način u svakoj svetoj misi.
Tijela svih žrtava Domovinskog rata zavrjeđuju dostojan pokop kako bi obitelji nestalih mogle posjećivati grobove svojih najmilijih, no ne zaboravimo kako i njihove duše zaslužuju molitve hrvatskog naroda.
Iskažimo zahvalnost svim herojima i žrtvama Domovinskog rata iskrenom molitvom.
Pokoj vječni daruj im Gospodine!
I svjetlost vječna svjetlila njima!
Počivali u miru Božjemu.
Amen.