U objavi na platformi X na računu Pontifex, papa Franjo je ponovno uputio apel protiv smrtne kazne, potičući na pozornost prema nepovredivosti i dostojanstvu osobe.
Porast izvršenja kazni u 2023. godini
Od prvih godina svoga pontifikata papa Franjo osuđuje tu praksu koja je i danas raširena u raznim zemljama svijeta. Prema posljednjim podacima organizacija koje se bore protiv smrtne kazne, predvođenih organizacijom Amnesty International, broj pogubljenja zabilježen 2023. godine najveći je u posljednjih gotovo deset godina. Unatoč tom porastu, broj država koje su izvršile smrtne kazne dosegao je povijesni minimum: 16. Konkretno, nakon Irana, zemlje u kojima je zabilježen najveći broj izvršenja smrtnih kazni slijede Saudijska Arabija, Irak i Pakistan.
Izmjena Katekizma
Godine 2018. papa Franjo je odobrio promjenu teksta Katekizma Katoličke Crkve koji se odnosi na smrtnu kaznu. Crkva u svjetlu evanđelja uči – piše u dokumentu – da je „smrtna kazna nedopustiva, jer ugrožava nepovredivost i dostojanstvo osobe“, te se odlučno zauzima za njezino ukidanje u cijelom svijetu.
Predgovor knjizi Dalea Recinelle
Papa je u kolovozu uputio apel protiv smrtne kazne, koju je nazvao otrovom za društvo. Učinio je to u proslovu za knjigu koju je objavila Vatikanska izdavačka kuća, pod naslovom Kršćanin osuđen na smrtnu kaznu. Moje zauzimanje uz osuđene Dalea Racinelle, bivšega financijskog odvjetnika s Wall Streeta koji zajedno sa suprugom Susan pomaže zatvorenicima na Floridi.
Smrtna kazna ni na koji način nije rješenje za nasilje koje može pogoditi nedužne ljude. Izvršavanjem smrtne kazne, daleko od toga da se zadovoljava pravda; naprotiv, raspiruje se osjećaj osvete koji se pretvara u opasan otrov za tijelo naših civilnih društava – ističe Papa u tekstu te upozorava – Države bi trebale brinuti o tome da zatvorenicima daju priliku da istinski promijene svoj život, umjesto da ulažu novac i resurse u njihovo usmrćivanje, kao da su ljudska bića koja više nisu vrijedna življenja i kojih se treba riješiti, prenosi IKA.