Misa zahvalnica za domovinu i za sve poginule, stradale i nestale branitelje u Domovinskom ratu slavljena je u ponedjeljak, 5. kolovoza, povodom Dana pobjede i domovinske zahvalnosti i Dana hrvatskih branitelja i 29. obljetnice VRO „Oluja“ u crkvi Gospe Velikoga Hrvatskog Krsnog Zavjeta u Kninu. Vojni ordinarijat ovog dana slavi blagdan zaštitnice Gospe Velikoga Hrvatskog Krsnog Zavjeta u znaku 27. obljetnice utemeljenja.
Misa zahvalnica za domovinu i za sve poginule, stradale i nestale branitelje u Domovinskom ratu slavljena je u ponedjeljak, 5. kolovoza, povodom Dana pobjede i domovinske zahvalnosti i Dana hrvatskih branitelja i 29. obljetnice VRO „Oluja“ u crkvi Gospe Velikoga Hrvatskog Krsnog Zavjeta u Kninu. Vojni ordinarijat ovog dana slavi blagdan zaštitnice Gospe Velikoga Hrvatskog Krsnog Zavjeta u znaku 27. obljetnice utemeljenja.
Euharistijsko slavlje predvodio je mons. Jure Bogdan, vojni biskup u Republici Hrvatskoj, a propovijed je održao mons. Tomislav Rogić, šibenski biskup. Misnom slavlju koncelebrirali su mons. Ante Ivas, šibenski biskup u miru, fra Marko Mrše, franjevački provincijal, don Marko Medo, generalni vikar Vojnog ordinarijata, fra Josip Gotovac, kninski župnik i gvardijan te policijski i vojni kapelani.
Na početku mise okupljenim vjernicima obratio se mons. Jure Bogdan: “Okupljeni u Božjemu hramu, na ‘Dan pobjede i domovinske zahvalnosti’, ‘Dan hrvatskih branitelja’ i svetkovinu Vojne biskupije ‘Gospe velikog hrvatskog krsnog zavjeta’, u molitvenoj zahvalnosti pristupamo oltaru Gospodnjem. Pristupamo slavlju najsvetijeg središnjeg otajstva naše vjere. Posebice ovih dana, u nama se bude sjećanja na neizbrojive žrtve i Golgote našeg naroda na ovim prostorima, posvuda u Lijepoj našoj domovini, u drugim zemljama i krajevima gdje živimo ‘od stoljeća sedmog’”.
Što li smo sve podnijeli i podnosimo, proživjeli i proživljavamo, jer smo narod Božji s identitetom, s imenom i prezimenom – u zemlji Hrvatskoj
“Što li smo sve podnijeli i podnosimo, proživjeli i proživljavamo, jer smo katolici u okrilju rimske Crkve narod Božji s identitetom, s imenom i prezimenom – u zemlji Hrvatskoj!? Često sakaćeni,
masakrirani, nasilno odnarođivani, sustavno uništavani, proskribirani, preodgajani, odvođeni u ropstvo, istjerivani sa vlastitih ognjišta… Uvijek s jednim ciljem kako bi ova lijepa zemlja udomila neke druge… Velik je i često neprotumačiv misterij zla! Je li to grijeh imati vlastiti dom i čuvati ga od uljeza i lopova, od nečasnih ljudi i politika loših namjera? I prije trideset godina nismo mi išli u tuđu zemlju, u tuđi kraj. U Domovinskome ratu legitimno smo branili i oslobađali svoju zemlju, svoj rod i dom, svoju obitelj!”, rekao je vojni biskup.
“Naša snaga i naš orijentir – ‘svijetlo stopama našim’ je Božja riječ, živi Krist. Ono što želimo sebi, svome narodu želimo i molimo danas i svaki dan svim drugim narodima svijeta, svima nama i svima koji žive s nama. Život po mjeri evanđelja!”, rekao je biskup Bogdan i zaključio: “U istini i ljubavi, čuvajmo krvlju i teškim žrtvama stečenu slobodu”.
U istini i ljubavi, čuvajmo krvlju i teškim žrtvama stečenu slobodu
“Dan pobjede i oslobođenja, Dan domovinske zahvalnosti i sjećanja, Dan hrvatskih branitelja, Dan Vojnog ordinarijata i Gospin dan, Marije Bogomajke! Dan molitve za mir! Dan kad pokušavamo pogledom unatrag sačuvati spomen na stradanja, na žrtve, na hrabrost branitelja, na ono što nas je tada održalo na životu i davalo snage izdržati, na tragove vjere, Božje pomoći, zanosa i radosti, spomen i molitva za one koji više nisu s nama nego se preseliše u vječnost”, kazao je na početku propovijedi mons. Rogić.
“Sve to u svjetlu Božje Riječi, da bi sačuvali jasnu sliku što je dobro, a što je zlo u Božjim očima, da bi živjeli po Božjem zakonu – u Savezu s Bogom”, nadodao je biskup Rogić.
Osvrćući se na Knjigu Esterinu koja govori o mogućem istrebljenju Izraelskog naroda koji se nalazi u progonstvu, usporedio je Esterinu molitva u smrtnoj tjeskobi s onom molitvom u vrijeme Domovinskoga rata.
Ja sam iz knjiga roda moga, Gospodine, slušala da ti, Gospodine, ne prestaješ izbavljati sve koji ti se mile. I sada, pomozi. Dođi u pomoć meni osamljenoj koja nema nikoga do tebe, Gospodine, Bože moj. Izbavi nas dakle iz ruku naših neprijatelja, obrati našu žalost u radost i boli naše u zdravlje. – I bi molitva uslišana.
“Po sebedarju i žrtvi branitelja, ustrajnoj molitvi tolikih po crkvama, kućama i skloništima, na Gospin blagdan došla je sloboda, zaustavljena su stradanja i razaranja. Trebalo je prionuti obnovi i povratku života. Bila je to snažna lekcija velikodušne žrtve, spremnosti dati život za svoj narod i Domovinu, te ustrajne nade i molitve da će Bog sve okrenuti na dobro. I danas nam treba ta ustrajnost molitve, pouzdanja, vapaja Bogu da sva nova iskušenja okrene na dobro, a da mi ustrajemo u molitvi i pouzdanju”, objasnio je propovjednik.
Propovjednik je naglasio kako današnjem čovjeku, baš kao i za vrijeme Domovinskog rata, prijete pritisci i ideologije rušeći temeljno ljudsko dostojanstvo.
“Ako zaboravimo da je čovjek slika Božja po darovanom razumu i slobodi za upravljanje stvorenim svijetom, da je Božji suradnik u djelu stvaranja koje i dalje traje, da je po obitelji: muškarcu, ženi i djetetu slika Presvetog Trojstva, da je Bog uzdigao ljudsko dostojanstvo do te mjere da ga je po daru spolnosti učinio suradnikom u stvaranju novog života s čime se ništa drugo ne može mjeriti. Da je čovjeka stvorio za vječnost, ne za prolaznosti i ništavilo. Ako to zaobiđemo, zanemarimo nećemo više imati na čemu temeljiti ljudsko dostojanstvo”, objasnio je šibenski biskup.
“I u Domovinskom ratu, i u svakom ratu, najgora stradanja, zvjerstva dogode se kad se u drugome više ne vidi čovjeka. Zato danas zahvaljujemo svemogućem Bogu što nas je iz svih tih nevolja izbavio, što nam daje sadašnji trenutak u kojem možemo prepoznati njegove milosti, darove, pomoć i blizinu. Krepost zahvalnosti otvara oči za bolje iščitati ono što je iza nas, a onda pomaže ispravnije se postaviti za ono što je pred nama.”
“Braćo i sestre, ako budemo htjeli živjeti iz vjere i pouzdanja u Boga, – od onih vrijednosti koje proistječu iz našeg krsnog zavjeta: ljubiti Boga, ljubiti brata čovjeka, ljubiti svoju Domovinu, graditi slogu i zajedništvo poštujući ljudsko dostojanstvo. – Ako to budemo znali svjedočiti i na mlađe vjeru prenositi onda možemo graditi bolju budućnost da se i oni koji su je pošli drugdje tražiti, vrate. Dao Bog da se naše mlade obitelji otvore životu, prihvaćanju novog života, pobjeđujući i strah i komotnost, zaključio je propovjednik.
Misno slavlje uveličala je klapa Hrvatske ratne mornarice “Sv. Juraj” predvođena stožernim narednikom Markom Bralićem i policijska klapa “Sv. Mihovil” s voditeljem Antom Šipićem -Sokolom. Za orguljama je svirao Dubravko Ćepulić Polgar.