Kada molimo krunicu, okupljeni smo oko naše Blažene Majke, kako je rekao jedan svećenik, baš kao što su se apostoli i učenici okupili u molitvi s njom u gornjoj sobi u pripravi za Duhove. A Duh Sveti silazi u naša srca po Srcu naše Blažene Majke koja je prisutna s nama kad molimo.
“Oganj dođoh baciti na zemlju pa što hoću ako je već planuo!” (Luka 12,49)
Prije uzašašća na nebo, k Ocu, Isus govori svojim apostolima da ostanu u Jeruzalemu i čekaju “obećanje Očevo”, Duha Svetoga (usp. Dj 1,4). Otišli su u Gornju sobu gdje ih je Isus zaredio za prve svećenike Novoga saveza i gdje je Isus ustanovio sakrament Tijela i Krvi, Presvetu Euharistiju. Tamo su ostali 9 dana u molitvi, s ostalim učenicima i našom Blaženom Majkom Marijom. Zatim je na Pedesetnicu Duh Sveti poput snažnog vjetra sišao na sve okupljene u Gornjoj sobi u molitvi (usp. Dj 2,2), preko Srca naše Blažene Majke, Njegove Zaručnice i Posrednice svih milosti. Njezine su Ga molitve snažno privukle prema novorođenoj Crkvi okupljenoj ondje u Gornjoj sobi, piše Dina Fathi s portala Catholic Exchange.
Kada molimo krunicu, okupljeni smo oko naše Blažene Majke, kako je rekao jedan svećenik, baš kao što su se apostoli i učenici okupili u molitvi s njom u gornjoj sobi u pripravi za Duhove. A Duh Sveti silazi u naša srca po Srcu naše Blažene Majke koja je prisutna s nama kad molimo. Dok molimo Oče naš, koju nas je sam Isus naučio, i Zdravomariju koja sadrži riječi koje je Bog uputio našoj Blaženoj Majci preko anđela Gabrijela, razmišljamo o otajstvima Isusova života. Isusov život je duboko i neraskidivo isprepleten sa životom naše Blažene Majke.
Ove misterije nisu samo prošli događaji. Ono što se događa Bogu, a Isus je Bog, ostaje prisutno za svu vječnost jer Bog je vječna sadašnjost. Njegova su djela teandrička – ona su djela Božja, stoga ostaju vječno prisutna u Njemu, a On u njima. Otajstva Njegova života ostaju uvijek prisutna u Njemu, a On u njima. Dok tada razmišljamo o tim otajstvima, gledamo s našom Blaženom Majkom u Krista koji je prisutan s nama kada molimo krunicu, kako kaže sv. Ljudevit de Montfort. Gledamo u Boga Živoga; u kontaktu smo s Njim. Ovaj kontakt nas pročišćava jer je “Bog vatra koja spaljuje”. (Hebrejima 12,29). Njegov nas pogled pročišćava. U ovoj molitvi – krunici – gledamo Krista po Mariji, s Marijom, a On gleda u nas.
Svako otajstvo Isusova života ima milosti koje je On zaslužio za nas i te milosti silaze u naša srca dok molimo. Isus je rekao: “Došao sam baciti oganj na zemlju; pa što hoću ako je već planuo! !” (Luka 12,49). Ova Vatra Ljubavi koja plamti u Njegovom Srcu baca se u srca (pod uvjetom da je netko u stanju milosti, to jest da nema smrtnih grijeha na svojoj savjesti) dok molimo Krunicu. Oganj ljubavi bačen je u naša Srca po Blaženoj Majci Posrednici svih milosti.
Krunica se može moliti bilo gdje. Dok radimo, možemo moliti deseticu ili dvije, ili više, i ponuditi ih za obraćenje grješnika, za naše obitelji, za sebe, za svete duše u čistilištu, za svijet koji je toliko potreban mira.
Taj Oganj ljubavi je Duh Sveti, i kao što je na Duhove sišao na učenike okupljene u molitvi s našom Blaženom Majkom, tako silazi i u naša srca dok s njom molimo krunicu. Sveti Ljudevit de Montfort kaže u “Tajni krunice” da će ova otajstva “pomoći zapaliti vatru ljubavi u našim srcima”.
Krunica zapaljuje naša srca i svijet Božjom ljubavlju. Blažena Jane od Aze, majka svetog Dominika, utemeljitelja dominikanskog reda, vidjela je u viziji psa kako izlazi iz nje s bakljom u ustima kojom je zapalio svijet. Pas predstavlja svetog Dominika čije će propovijedanje zapaliti svijet. Što je sveti Dominik propovijedao?
U svom prekrasnom apostolskom pismu o krunici – Rosarium Virginis Mariae – papa sveti Ivan Pavao II. potiče sve na molitvu krunice. Sveto pismo nam govori da neprestano molimo i kaže da je krunica dio te neprestane molitve na koju smo pozvani.
U svojoj izvrsnoj maloj knjižici “Tajna krunice” sveti Louis de Montfort kaže: “Gospa je naučila svetog Dominika ovoj izvrsnoj metodi molitve i naredila mu da je propovijeda nadaleko i naširoko kako bi probudio žar kršćana i oživio u njihova srca ljubav prema našem Gospodinu.” Sveti Luj de Montfort također kaže u ovoj knjizi: “Sveti Dominik ukazao se i blaženom Alanu i rekao mu o velikim rezultatima svoje službe: neprestano je propovijedao svetu krunicu, njegove su propovijedi urodile velikim plodom i mnogi su se ljudi obratili tijekom njegovih misija. Rekao je blaženom Alanu: ‘Vidi divne rezultate koje sam postigao propovijedanjem svete Krunice! Vi i svi oni koji ljube Gospu trebali biste činiti isto kako biste, pomoću ove svete prakse krunice, mogli privući sve ljude pravoj znanosti o krjepostima.’”
Da, krunica zapaljuje svijet ljubavlju Božjom. Molimo krunicu – zajednički u našim župama, u našim obiteljima, u molitvenim skupinama i pojedinačno. Molimo je dok radimo, dok se vozimo, dok obavljamo svakodnevne obveze. Krunica se može moliti bilo gdje.
Snaga krunice je neupitna, jer se uvijek iznova očituje u svjetskim događajima. Krunica je promijenila tijek naroda, pa čak i kontinenata.
Dok radimo, možemo moliti deseticu ili dvije, ili više, i ponuditi ih za obraćenje grješnika, za naše obitelji, za sebe, za svete duše u čistilištu, za svijet koji je toliko potreban mira. U svom prekrasnom apostolskom pismu o krunici – Rosarium Virginis Mariae – papa sveti Ivan Pavao II. potiče sve na molitvu krunice. Sveto pismo nam govori da neprestano molimo i kaže da je krunica dio te neprestane molitve na koju smo pozvani. To je posebna molitva naše Blažene Majke i Ona ju je više puta tražila u svojim ukazanjima koje je odobrila Crkva. Snaga krunice je neupitna, jer se uvijek iznova očituje u svjetskim događajima. Krunica je promijenila tijek naroda, pa čak i kontinenata.
Nastavimo bacati ovaj Božji oganj na zemlju, to jest Duha Svetoga, moleći i šireći Presvetu Krunicu Blažene Djevice Marije.
Kraljice Presvete Krunice, moli za nas!