U emisiji "Pričaj mi" govorilo se o porastu psihičkih problema kod mladih, a gost emisije bio je socijalni radnik i specijalizant transakcijske analize Ivan Đordić.
Na početku emisije Ivana je iznijela podatke koji potvrđuju da je velik porast psihičkih problema kod mladih. Matija i Ivana složili su se da ti problemi postoje dugi niz godina te da se napokon odlučilo o tome više govoriti.
Ivan Đordić dotaknuo se iznesenih podatka te komentirao: “Uvijek me iznenadi statistika jer u meni uvijek postoji jedan dio optimizma koji kaže da stanje nije toliko loše, ali onda se iznenadim kada netko kao ova doktorica iznese zapravo stvarno stanje. Primjetio sam da se jedan porast dogodio, ali dio mene je bio stava da je toga bilo prije, ali sada je više u fokusu dok nisam čuo različite psihijatre koji su iznijeli statističke podatke i rekli da jedan dio je povećan broj. Neke stvari su u okolnosima koje su se promijenile i donijle dio problematike, a drugi dio problemi s kojima se ove generacije suočavaju”.
“Sve poteškoće koje čovjek ima uvijek se vrate na činjenicu da je problem nedostatak ljubavi”, istaknuo je.
Govoreći o problemima s kojima se mladi suočavaju rekao je da nije uvijek jedan problem u pitanju nego cijeli spektar, te dodao: “Suočavaju se s raznim poremećajima od anksioznosti, besmisla, gubitka identiteta, nepozavanje činjenice ‘Tko sam ja?‘ do toksične sredine. Onda se te stvari reflektiraju u školi, u odnosima, poslije u poslu i zajednici. Mogu istaknuti neke koji mi najviše padaju napamet, a to je da mladi danas imaju jako puno dostupnih informacija, u nekoliko klikova mogu doći do nekih izvora do kojih bi prije trebali ići u neku knjižnicu po knjigu i doći do toga. S tim da je ta knjiga bila provjereni izvor, a danas imamo i puno lažnih informacija i povezano s tim, moguće je da su izloženi nekim stvarima koje nisu prikladne za njihov dob. I kako nemaju razvijeno dostatno kritičko mišljenje onda u tom jednom filteru prihvaćaju stvari koje možda nisu za njihov dob. Onda im to nitko ne reflektira i ne tumači da nije prikladno za njihov život i onda im to stvara neke dodatne prepreke”.
Mladi danas imaju jako puno dostupnih informacija, u nekoliko klikova mogu doći do nekih izvora do kojih bi prije trebali ići u neku knjižnicu po knjigu i doći do toga.
Istaknuo je da puno mladih na pitanje tko sam ja odgovor traže izvana, a ne iznutra. “Traže potvrdu izvana, od svojih vršnjaka ili obitelji, a zapravo bi trebali iznutra gledati tko su oni, na koji način su satkani, kakva je njihova narav. I onda kada otkriju tko su tek tada možemo govoriti o tome što bi trebali raditi, koje je njihovo poslanje, vizija. Imam osjećaj da preskoče tu fazu i idu odmah u poslanje”, istaknuo je.
Ne znači da ako osjećamo neke simptome automatski imamo poremećaje.
Ivan je naglasio da nije automatski depresija ako ti je dva dana loše, možda ti tijelo treba spavanja i snage jer imaš intezivniji tempo, a isto tako i anskioznost jer je normalno da u nekom trenutku ako osjećamo da nam je u nekom trenutku nelagodno. “Tako je s bilo kojim poremećajem. Ne znači da ako osjećamo neke simptome automatski imamo poremećaje”, rekao je.
“Htjet čuti što mlada osoba nosi sa sobom, slušati ono što donosi jer tko god ima više od dvadesetak godina već je prošao neko iskustvo i nekad je dovoljno samo poslušati da bi došlo do promjene. Jer to što donosi mlada osoba u razgovor je bitno njemu u tom trenutku i u tom trenutku mu predstavlja veliki problem. Mladi su jako spremni na akciju, znaju puno, selektivno znaju puno ima jako puno informacija i kao da trebaju priliku da ih netko povede. Treba ih možda motivirati na početku objasniti što se dobiva kroz taj proces, ali onda oni kad ono upale taj motor to ide ioduševljen sam koji rezultat onda donose. Oni imaju ogroman potencijal i svaka mlada osoba nosi jedan biser i na nama je da naći taj put srca i kada dođemo do tog bisera onda ide sve lagano”, naglasio je.
Mladi su jako spremni na akciju.
Ivan ja istaknuo da mladi vape čuti da su vrijedni i da su posebni.
“Svatko treba povjerovati da ima svoj individualni hod. Roditelji i svi koji su u odgojnoj ulozi neka u tome ne vide problem nego izazov”, zaključio je.
Cijelu emisiju poslušajte ovdje: