Benediktinci su bili iizuzetni vinari još od srednjega vijeka, a mnoge njihove zajednice i danas proizvode visokokvalitetno vino.
U Toscani, možda najpoznatijoj vinarskoj regiji na svijetu, četiri vinarije nastavljaju tradiciju proizvodnje vina koju su prije nekoliko stoljeća započeli lokalni redovnici.
Opatija San Michele Arcangelo
Smještenu na vrhu brda Chianti, ovu opatiju u Passignanu osnovala je u 12. stoljeću zajednica monaha Vallombrosan, podreda benediktinaca, koji su se specijalizirali za šumarstvo, vinarstvo i poljoprivredu. Stoljećima su redovnici pretvarali kultno crveno grožđe Chiantija u ukusno vino rubinske boje uglavnom namijenjeno vlastitoj konzumaciji opatije.
Samostan dei Frati Bianchi
Samostan bijele braće u Fivizzanu, pokrajina Massa i Carrara, izgrađen je tijekom 7. stoljeća. Godinama su bijela braća, podred benediktinaca koji su dobili ime po boji svojih tunika, brinula o samostanskim vinogradima i voćnjacima. U berbu grožđa obično je bila uključena cijela zajednica, a redovnici su radili zajedno s lokalnim poljoprivrednicima. Danas samostan dei Frati Bianchi proizvodi šest sorti vina napravljenih isključivo od autohtonog grožđa.
Opatija Monte Oliveto Maggiore
Na vrhu brda u blizini Siene smještena je opatija Monte Oliveto Maggiore koju su osnovali u 14. stoljeću olivetanski redovnici, također podskupina benediktinaca. Slijedi klasičnu strukturu benediktinske opatije s crkvom, glavnim klaustrom, blagovaonicom i knjižnicom. Samostan je riznica umjetnina, sa slikama renesansnog majstora Luce Signorellija, koje ilustriraju različita poglavlja iz životas sv. Benedikta. Svakog rujna redovnici olivetan beru grožđe iz stoljetnih vinograda samostana kako bi napravili mješavinu merlota, sangiovesea i cabernet sauvignona poznatog po svojoj zaokruženosti.
Samostan Camaldoli
Samostan se nalazi u blizini Arezza, osnovao ga je prije tisuću godina sv. Remuald. Još je uvijek aktivan i nudi uslugu hostela za laike koji žele provesti neko vrijeme dijeleći životni stil benediktinaca, koji uključuje samotnu molitvu, druženje i rad.
Proizvodnja vina bila je jedna od glavnih aktivnosti ovih redovnika, a prema službenim dokumentima koji se čuvaju u samostanskoj knjižnici, lokalno se vino ovdje proizvodi barem od 1150. Danas redovnici još uvijek rade mješavinu sangioveta, canaiola, malvazije nera, te od grožđa merlot poznatog kao borbotto, koje odležava u stoljetnim drvenim bačvama samostana.