U emisiji "Pričaj mi" govorilo se o katehezama za krizmanike i predkrizmanike s naglaskom ostaju li mladi u Crkvi i nakon krizme, a gosti emisije bili su Klara Ćosić i Toni Nikolić.
Rad s mladima je izazov, ali i blagoslov. To potvrđuju i voditelji kateheza u Župi Duha Svetoga na Zagrebačkom Jarunu Toni Nikolić i Klara Ćosić. Pod budnim okom voditelja oratorija Dominika Savija don Tomislava Lukača odvijaju se odlične kateheze za krizmanike i predkrizmanike koje potvrđuju da sve više mladih ostaje u Crkvi i nakon krizme.
Kateheze za krizmanike i predkrizmanike
Govoreći što je najbitnije radu u s krizmanicima i predkrizmanicima Karla je istaknula ljubav. “Najbitnije je voljeti djecu i sve će biti kako treba. Sve što činimo s mladima trebamo činiti iz ljubavi. I vjerujemo da će ona sve biti dobro”, naglasila je.
Toni se složio s tim i dodao: “Nije tolika formacija koliko da mi donosimo sebe. Ako mi ne donosimo sebe na te kateheze onda neće biti dobro. Ako ti daješ sebe za drugoga i donosiš im Isusa onda to stvarno ima ploda”.
Ako ti daješ sebe za drugoga i donosiš im Isusa onda to stvarno ima ploda.
Osvrnuo se i na velik odaziv sedmaša na katehezu te istaknuo: “Iako sedmašima nije dolazak obvezan, ali jako puno ih dođe. Ponekad brojka prelazi i preko sto dvadeset i to pokazuje da su mladi žedni i traže Gospodina”.
Klara je kazala da se kateheze za osmaše održavaju svaki tjedan te da prvi dio susreta imaju neformalno druženje, a potom slijedi formalni dio susreta. “Na početku se pomolimo potom im najavimo što ćemo raditi te se podijelimo na četiri grupe. Svaka grupa ima svoja dva animatora. Trudimo se da uvijek to bude dinamično te pratimo dinamiku grupe. Pustimo da i oni nas pitaju. Nakon toga idemo svi skupa za riječ za laku noć te potom ih potaknemo da ostanu na molitvi krunice ili klanjanju”, rekla je.
Toni je kazao da svemu prethodi sastanak s don Tomislavom Lukačem na kojem razriješimo sve što se događa. A posebno je glasio važnost neformalnog susreta: “Taj neformalni susret je ponekad bitniji od formalnog jer taj neformalni susret je tlo koje pripremamo kako bismo poslije na formalnom susretu mogli sijati. Don Tomislav stalno ukazuje na važnost neformalnog susreta i naše trajne prisutnosti među njima”.
Don Tomislav stalno ukazuje na važnost neformalnog susreta i naše trajne prisutnosti među njima
Nadovezujući se na Tonija Klara je potvrdila da su ti susreti prilika da se mladi otvore i iznesu svoje poteškoće i probleme s kojima se suočavaju. “To je puno bitnije jer koliko god dobra kateheza bila, ali ako oni ne osjete da mi to radimo iz ljubavi to će njima biti samo jedan dodatni sat nečega što će samo odraditi. A mi prvi ne želimo to odrađivati nego donositi sebe kako bi doprli do njih”, dodala je Ćosić.
“Povezanost koju mi imamo s njima događa se na tom neformalnom susretu gdje jednostavno pitamo nekoga: ‘Kako si?‘. Onda oni znaju da mi nismo tu da odradimo katehezu nego da želimo biti stalno prisutni u njihovim životima. Djeca to znaju cijeniti i vraćaju na način da dijele s nama svoju intimu”, rekao je Toni.
Teme koje se obrađuju
Navodeći teme koje obrađuju sa sedmašima Toni je rekao: “Većinom su to teme koje se odnose na osobni odnos s Bogom, kako moliti, na koji način upoznavati Boga, zašto su sakramenti bitni, zašto su moji prijatelji važni, kako se odnositi prema drugima i prema svojoj svakodnevnici”.
Poseban naglasak stavljamo na svetu misu kako bismo ih potaknuli da ne dolaze na svetu misu samo da to odrade nego da spoznaju smisao svete mise.
Osvrćući se na njega Klara je istaknula da s osmašima produbljuju teme koje su radili u sedmom razredu posebno odnos s Bogom. “Pri tome govorimo im kako stvoriti ispravnu sliku sebe, ispravnu sliku društva, kako se ponašati u društvu koje nije dobro, a ti želiš živjeti dobro. Imamo katehezu gdje oni nama postavljaju pitanja koja ne mogu pitati druge. Tema o utjecaju Zloga im je izrazito zanimljiva. Poseban naglasak stavljamo na svetu misu kako bismo ih potaknuli da ne dolaze na svetu misu samo da to odrade nego da spoznaju smisao svete mise. Isto tako da budu svjesni darova Duha Svetoga koje primaju na krizmi”, rekla je.
Plodovi kateheza
Oboje su ustvrdili da ovakav pristup rađa velikim plodovima. Posvjedočili su kako su vidljive promjene kod mladih, a posebice u odnosu prema ispovijedi i svetoj misi.
U početku ne žele ići, a poslije im to zaista postane sastavni dio života.
“Svako dva tri mjeseca don Tomislav organizira za njih ispovijed i vidimo pomake u njihovom odnosu prema tome. U početku ne žele ići, a poslije im to zaista postane sastavni dio života. Isto tako važna je i naša prisutnost na tome da oni vide koliko je i nama do toga stalo. Te da ih ohrabrimo i potaknemo na ispovijed.”, istaknula je Klara.
Predivna je činjenica koju su iznijeli da se mnogi nakon krizme uključuju u rad Oratorija i Župe.
“Mladi ostaju nakon krizme u Crkvi i to potvrđuje činjenica da ih se jako puno uključilo i u animatore i ministrante”, zaključili su.
Cijelu emisiju poslušajte ovdje!