Papa Franjo je u videoporuci objavljenoj prošli tjedan pozvao na molitvu za Crkvu, da usvoji slušanje i dijalog kao način življenja na svim razinama, dopuštajući da bude vođena Duhom Svetim prema periferijama svijeta.
U listopadu se u Vatikanu održava redovno generalno zasjedanje Sinode te će Crkva proslaviti Svjetski dan misija.
Poslanje je u srcu Crkve –započeo je Sveti Otac videoporuku. Još više kad je Crkva na Sinodi, ta sinodska dinamika sama potiče misionarsko zvanje koje je njezin odgovor na Isusovo poslanje za naviještanje evanđelja.
Što se tiče radova na sinodi Papa je podsjetio da „tu ništa ne završava. Nego, tu nastavljamo crkveni hod. To je putovanje na kojem smo, poput učenika iz Emausa, slušajući Gospodina koji uvijek dolazi da bi nas susreo. On je Gospodin iznenađenja.“
Papa je istaknuo i važnost slušanja. „U molitvi i razlučivanju Duh Sveti nam pomaže ostvarivati ‚apostolat uha‘, odnosno slušati Božjim ušima da bismo mogli govoriti Božjom riječju.“
Dodao je da se tako „približavamo Kristovu srcu. Naše poslanje i glas koji nas privlači k njemu izvire iz njega. Ovaj glas otkriva nam da je srce poslanja doprijeti do svakoga, tražiti svakoga, primiti svakoga, uključiti svakoga ne isključujući nikoga.“
Stoga je Papa zaključio pozvavši na molitvu „za Crkvu, da usvoji slušanje i dijalog kao način življenja na svim razinama, dopuštajući si da bude vođena Duhom Svetim prema periferijama svijeta“.
Slušanje i razlučivanje u hodu koji se nastavlja
Poruka videoporuke za listopad, realizirane uz potporu i suradnju Papinskih misijskih djela u Sjedinjenim Američkim Državama i Tajništva Biskupske sinode, jest poziv da stanemo pred Gospodina u stavu slušanja i dijaloga – piše u popratnom priopćenju Papine svjetske molitvene mreže.
Koncept Crkve „u hodu“ i njezina misionarskoga poziva zastupljen je u izboru slika, u obliku filma ceste: kroz prozor automobila vide se mjesta i ljudi iz raznih zemalja – od Vatikana do Kambodže, preko Afrike, Bliskog istoka, Sjeverne Amerike – snimljenih u trenutcima svakodnevnog života. Automobil predstavlja Crkvu; njegovo gorivo je „snaga Duha Svetoga“, koji ga – rečeno riječima pape Franje – treba voditi „prema periferijama svijeta“.