Čistoća se ne odnosi na popis zabrana, već na put koji vodi do radosti prave ljubavi.
„Čistoća je teška krepost, a za njezino stjecanje potrebno je vrijeme; treba čekati njezine plodove i radost ljubavi koja slijedi. Radi se o nepogrešivom putu do radosti”, zapisao je sveti Ivan Pavao II, a prenosi Aleteia.
1. Čistoća se ne može svesti na “neimanje seksualnih odnosa”. Čistoća znači “govoriti istinu svojim tijelom u svim okolnostima”. To je način autentične ljubavi, kako bi bili gospodari svog tijela i kako nas ne bi vodile nezdrave želje.
2. Čistoća ne znači biti “prikovan”. To znači odbiti drugu osobu učiniti objektom vlastitog zadovoljstva.
Ako jedna osoba u vezi teži biti čednom, a druga ne, potonja je pozvana voljeti drugu takvu kakva jest, s njegovom ili njezinom vjerom, vrijednostima i izborima, te poštivati njegov ili njezin put. Ovo je “dokaz ljubavi koji izvlači najbolje iz osobe”.
“Ne bojte se kad ljubav zahtijeva žrtvu”, ponavljao je Ivan Pavao II.
3. Čistoća nije ograničena samo na predbračne odnose. I bračni parovi pozvani su živjeti čistoću u braku, dajući se jedno drugome na iskren i potpun način.
4. Čistoća ne znači ne imati želje. Želja je dar od Boga. Bog stavlja želju u naša srca. On ne želi potisnuti naše želje, želi ih “zapaliti” kako bi bile jače ali i pročišćene vatrom.
5. Svrha čistoće nije da nas liši, nego da nas navede da dajemo. Normalno je da u vezi punoj ljubavi imamo snažne želje za fizičkom intimnošću, no pravi je izazov odlučiti se pričekati. No, to je i “način njegovanja blaga”, jer blago je utoliko dragocjenije ako se želi i čeka.
6.Čistoća nije “ne”. To je prije svega “da” (dostojanstvu drugoga) iz kojeg proizlazi nekoliko “ne”. To znači odabrati cijelu osobu žrtvujući sve ostalo.
7. Čistoća nije prezir prema tijelu i spolnosti. Sastoji se od “integriranja želja kako bi ih učinili silnom ljubavlju: ljubavi koja je besplatna, bezuvjetna, plodna i potpuna.”