U mjesecu rujnu, koji je posvećen Sedam Marijinih žalosti, podsjećamo se Blažene Majke, odnosno toga da slavna otajstva slijede nakon žalosnih otajstva. Stoga možemo zazvati Padre Pija, velikog patnika da nam bude moćan zagovornik.
Crkva nas u rujnu poziva da produbimo svoju pobožnost prema sedam Marijinih žalosti, a to su: Šimunovo proročanstvo, bijeg u Egipat, potraga za djetetom u Jeruzalemu, susret s Isusom na križnom putu, stajanje podno križa, raspeće i skidanje s križa te Kristov ukop. Otkuda u ovoj priči Padre Pio?
Patnjom do svetosti
1) “Križ te neće uništiti; ako te njegova težina natjera da ‘teturaš’, njegova će te snaga također održati.”
Sjetimo se Šimuna Cirenca. On bi nas trebao podsjetiti da ćemo, kada teturamo pod teretom križa, doživjeti i Kristovu blizinu.
2) “Trpeći možemo nešto ponuditi Bogu.”
Naša patnja može biti dragocjeni dar koji možemo dati Bogu dok smo još na zemlji – za obraćenje duša, za one koje volimo, za duše u čistilištu i sl.
3) “Tvoje su suze sakupili anđeli i stavili ih u zlatni kalež, a naći ćeš ih kada se postaviš pred Boga.”
Padre Pio bio je poznat po odanosti svom anđelu čuvaru. Na tom tragu, sveta Terezija Avilska savjetovala je u Zamaku duše da trebamo pustiti “suze da kapnu kad ih Bog pošalje”.
Podsjetimo, rođen kao Francesco Forgione 1887., ovaj veliki talijanski svetac živio je u samostanu u San Giovanni Rotondu.
Neposredno nakon slavljene sv. Mise 20. rujna 1918., Padre Pio imao je viziju Isusa i tada je primio stigme ne samo na rukama, nego i na nogama i boku. Mnogi su ga tijekom života progonili zbog tih rana. Neki u Vatikanu bili su skeptični prema Padre Piju i na nekoliko godina odredili da sv. Misu može slaviti u svojoj privatnosti. Padre Pio je podnio ovu duboku tugu s herojskom strpljivošću, s povjerenjem u Boga.
U blizini samostana izgradio je bolnicu koju je nazvao “Kuća za ublažavanje patnje”.
Obratimo se, dakle, našoj Žalosnoj Majci i zagovoru Padre Pija kada želimo da se naša patnja zadobije smisao!