Osamdesetak sudionika „muške formacije” u organizaciji molitvene zajednice „Nanovo rođeni” iz zagrebačkog Botinca započeli su 21. lipnja četverodnevno duhovno-studijsko putovanje po lokalitetima značajnim za povijest srednjovjekovnog bosanskog kraljevstva i Katoličke Crkve u Bosni i Hercegovini.
Prva postaja bila je župa sv. Roka u Bosanskoj Gradiški gdje se sudionicima formacije priključio drvarski župnik don Davor Klečina, duhovni asistent misije „Mladi za mir”, koji je u tamošnjoj župnoj crkvi predvodio misu u zajedništvu sa domaćim župnikom p. Tomislavom Topićem. Nakon mise župnik Topić upoznao je nazočne sa životom, poviješću i stradanjem župe koja je u nedavnoj prošlosti dala župnika mučenika mons. Kazimira Višatickog, pred čijim su se spomen obilježjem svi zajedno pomolili. Putovanje je nastavljeno prema gradu Visokom gdje su sudionici formacije četiri dana bili smješteni u konviktu Franjevačke klasične gimnazije.
Prvog dana formacije odredište je bio grad Vareš gdje je domaći župnik fra Leon Pendić, u novoj župnoj crkvi sv. Mihovila, dočekao hodočasnike i progovorio im o životu župe u prošlosti i sadašnjosti. Uslijedila je proslava mise u staroj crkvi sv. Mihovila, najstarijoj katoličkoj crkvi u BiH, jedinoj koja je preživjela višestoljetnu tursku okupaciju. Na kraju mise nazočni su izmolili snažnu posvetnu molitvu sv. Mihovilu. Poslijepodnevni dio programa nastavljen je na izletištu Wigwam, u vareškom selu Zarudje, na tisuću metara nadmorske visine, gdje su goste iz Zagreba dočekali domaćini, mladi hrvatske povratničke obitelji u to selo. Nakon okrijepe, uslijedilo je slavljenje Gospodina kroz molitvu i pjesmu, a potom je Matija Ricov, voditelj programa muške formacije, održao predavanje na temu „Katolicizam koji uzdiže”. Program je završen posjetom hrvatskom selu Oćevija, podno planine Zvijezde, poznatom po kovačkom zanatu kojim se njegovi stanovnici bave u kontinuitetu od 15. stoljeća do danas, a predindustrijski način obrade željeza čini to mjesto jedinstvenim u Europi.
Drugi dan formacije započeo je molitvom i predavanjem Josipa Bilandžije, suvoditelja zajednice, na temu kraljevskog dostojanstva vjernika i naroda. Zatim je uslijedio posjet drevnom franjevačkom samostanu u Kraljevoj Sutjesci, koja je u prošlosti bila stolno mjesto srednjovjekovnih bosanskih kraljeva. Goste je dočekao i pozdravio župnik i gvardijan fra Bono Tomić, a potom je uslijedila misa u samostanskoj crkvi sv. Ivana Krstitelja. Po završetku mise sudionike formacije pozdravila je klapa Hrvatske ratne mornarice sv. Juraj, koja je došla u Kraljevu Sutjesku u povodu proslave zaštitnika župe sv. Ivana Krstitelja, otpjevavši nekoliko duhovnih pjesama. Nastavak programa bio je na lokalitetu kraljevskog grada Bobovca, gdje su se nakon razgledavanja povijesnih ostataka grada, sudionici pomolili za blagoslov i mir u BiH.
Program trećeg dana formacije započeo je u planinskoj župi Gospe Snježne u Deževicama kod Kreševa, gdje je grupu iz Zagreba dočekao deževički župnik don Jozo Majić, progovorivši o stradalničkoj prošlosti svoje župe i o štovanju sv. Jakova Markijskog. Uslijedio je nagovor Matije Ricova o karizmatičnom liku sv. Jakova Markijskog, koji je dio života proveo u Bosni, živeći u špilji nedaleko Deževica. Muškarci su potom formirali kolonu i moleći krunicu zaputili se prema spomenutoj špilji, ispred koje je uređen molitveni prostor, što za lokalni puk Kreševskog dekanata predstavlja svojevrsno svetište.
Uslijedila je proslava mise kojoj se pridružila nekolicina domaćih vjernika. Poslijepodnevni dio programa hodočasnike je odveo u franjevački samostan u Fojnici, gdje im je dobrodošlicu poželio gvardijan i župnik fra Mario Katušić, koji im je govorio o prošlosti samostana te ih proveo kroz novouređeni samostanski muzej. Prilikom obilaska crkve i samostana svi su se pomolili na grobu fra Anđela Zvizdovića, upravitelja Bosanske franjevačke kustodije u teškim vremenima turskog vladanja u BiH kojeg franjevci smatraju blaženim, a potom i na mjestu mučeničke smrti dvojice fojničkih franjevaca, fra Nikice Miličevića i fra Leona Migića, koji su ubijeni od pripadnika muslimanske Armije BiH tijekom posljednjeg rata 1993. Boravak u samostanu završen je predavanjem Marina Ševe, člana zajednice, na temu „Katolik – upravitelj vremenitih dobara”. Na kraju je uslijedio rekreativni dio formacije posjetom bazenima fojničkog zdravstveno-turističkog centra „Reumal”.
Posljednji dan formacije, u nedjelju 25. lipnja, započeo je zajedničkom molitvom slavljenja Gospodina, a potom i pojedinačnom molitvom za sve sudionike u konviktu u Visokom. Posljednja točka ovog duhovno-studijskog putovanja upriličena je u drevnom svetištu Gospe Olovke u Olovu, najstarijem marijanskom svetištu u BiH i na Balkanu. Upravitelj svetišta fra Ilija Božić dočekao je goste u crkvi i upoznao ih je sa bogatom i bremenitom prošlošću Gospina svetišta, u kojem su se događala i još uvijek događaju brojna čudesna uslišanja po zagovoru Gospe Olovske. Uslijedilo je predavanje Miše Lukende, voditelja zajednice, o temi „Marijina uloga u opstanku vjere i naroda”. Nakon proslave mise, sudionici formacije izmolili su posvetnu molitvu Bezgrešnom Srcu Marijinu pred čudotvornom slikom Gospe Olovske, a mnogi dali i svoje osobne zavjete. Potom je pred crkvom uslijedilo bratsko druženje sa okupljenim vjernicima i fra Ilijom koji je zajednici „Nanovo rođeni” poklonio umjetničku sliku s prikazom crkve Gospe Olovske.
Ciljevi organizirane muške formacije su izgradnja zdravog muškog zajedništva i učvršćivanje veza između različitih generacija koje mogu pomoći rješavanju ključnih problema današnjice, krize očinstva i muževnosti te problema iskorijenjenosti u mlađoj populaciji. Tako se moglo vidjeti na formaciji zajedničko sudjelovanje očeva i sinova. Organizatori putovanja odabrali su Bosnu i Hercegovinu kao mjesto formacije upravo zato jer su tamošnji Hrvati katolici kroz stoljeća očuvali vjeru i nacionalni identitet unatoč mnogim protivštinama. U tome su ih vodili i usmjeravali mnogi duhovni velikani, čiji su životi kroz predavanja ove formacije prikazani kao primjer koji treba nasljedovati u sadašnjim izazovnim vremenima, a to su sluge Božji Josip Stadler i Franz Pfanner, sv. Jakov Markijski, bl. kraljica Katarina Kotromanić, fra Anđeo Zvizdović, fra Matija Divković, fra Filip Lastrić, fra Lujo Zloušić, don Anto Baković te brojni mučenici i poginuli hrvatski branitelji Sutješkog i Kreševskog dekanata.
Realizacija te muške formacije u Visokom omogućena je otvorenošću i gostoljubivošću bosanskih franjevaca, na čelu s ravnateljem franjevačke gimnazije i konvikta fra Stipom Alandžakom, a na raspolaganju za ispovijed i molitve bio je i profesor u gimnaziji fra Zvonko Benković. Prvog i drugog dana formacije grupi se pridružio i vlč. Sandro Jurešić, odgajatelj i vjeroučitelj u sarajevskom Katoličkom školskom centru, koji je također bio na raspolaganju za ispovijed i duhovne razgovore.