Projekt zbrinjavanja izbjeglica iz Ukrajine Caritasa Zagrebačke nadbiskupije bio je tema HKR-ovih Novih valova dobrote u četvrtak, 9. lipnja u kojima su gostovale ravnateljica Caritasa Zagrebačke nadbiskupije s. Jelena Lončar i socijalna radnica Caritasa Zagrebačke nadbiskupije Mejrema Lujinović. Urednica i voditeljica emisije je Suzana Borko.
Na početku izbijanja rata u Ukrajini, ravnateljica Caritasa Zagrebačke nadbiskupije s. Jelena Lončar pokrenula je humanitarni projekt zbrinjavanja izbjeglica pod nazivom “I sitno je bitno” koji je predstavila u emisiji. “Ideja se rodila preko noći kada su volonteri Caritasa poželjeli brzo reagirati i konkretno pomoći onima u potrebi. Akcija “I sitno je bitno” imala je za cilj prikupljanje materijalne i financijske pomoći za raseljene osobe iz Ukrajine. Financijsku pomoć namjeravali smo kanalizirati za pojedince i obitelji koje dođu u Hrvatsku, a materijalnu pomoć namjeravali smo usmjeriti isključivo prema narodu u Ukrajini”, ističe Lončar.
Prikupljene su različite veste materijalne pomoći. “Ukupno je prikupljeno oko 150 paleta različite pomoći, (higijenski artikli, hrana, medicinski artikli) sve što se kroz kanale Hrvatskog Caritasa i civilne zaštite signaliziralo da je potrebo ukrajinskom narodu. Pokrenula se velika lavina prikupljanja i dostavljanja pomoći kada je riječ o materijalnoj pomoći”, kazala je Lončar.
Prema evidenciji socijalne službe Caritas Zagrebačke nadbiskupije zbrinjava ukupno 160 osoba pružajući im tijekom 24 sata sve što im je potrebno za život.
Po pitanju financijske pomoći do sada je prikupljeno 700 000 kuna od čega je jedan dio već usmjeren prema osobama koje se nalaze na smještaju u Caritasu Zagrebačke nadbiskupije te u privatnim aranžmanima. U Caritasu Zagrebačke nadbiskupije smješteno je 14 osoba iz Ukrajine. “Svaku tu osobu promatramo kao individuu za sebe i želja nam je doista u toj integraciji i u tom procesu procesuiranja trauma koje su proživjeli odlazeći iz svoje domovine u nepoznato, pomoći im da se što lakše snađu u našem društvu. Tu smo kroz jedan cjelovit pristup zapošljavanja i integriranja djece u vrtiće i škole te kroz financijsku i materijalnu pomoć željeli konkretno pomoći da im ovo vrijeme u tuđini bude što lakše”, naglasila je Lončar.
Prema evidenciji socijalne službe Caritas Zagrebačke nadbiskupije zbrinjava ukupno 160 osoba pružajući im tijekom 24 sata sve što im je potrebno za život.
Socijalna radnica Caritasa Zagrebačke nadbiskupije Mejrema Lujinović govorila je o trenutnim problemima roditelja i djece te je istaknula kako pomažu roditeljima pronaći posao u struci kako bi se što prije zaposlili. “Svakome smo pristupali individualno o promatrali što ta osoba može raditi i mogućnosti koje im se mogu pružiti. Najveći problem im je hrvatski jezik koji donekle razumiju, ali ga ne mogu izgovoriti. Osobe kojima pružamo pomoć same su pristale raditi sve što im se ponudi dok ne savladaju jezik. Upisali su tečaj hrvatskog jezika i redovno ga pohađaju dva puta tjedno, a jezik najlakše ide djeci”, kazala je Lujinović.
Na pitanje o problemima izbjeglica iz Ukrajine zbog jezičnih barijera, s. Jelena Lončar istaknula je kako se izbjeglice koje zbrinjavaju vrlo vješto snalaze s jezikom zahvaljujući volonterima i svima koji su spremni pomoći.
Otvarali su se prihvatni centri i obitelji su otvarale svoje domove, a državne institucije s nama izuzetno dobro surađuju.
Caritas Zagrebačke nadbiskupije izbjeglicama iz Ukrajine nastoji pružiti cjeloviti integrativni pristup kakav im ne može bilo tko pružiti. S. Jelena Lončar nema zamjerke u vezi organizacije na razini države s obzirom da mnogo ljudi dolazi i da je teško predvidjeti što i na koji način je potrebno pružiti ljudima. “Otvarali su se prihvatni centri i obitelji su otvarale svoje domove, a državne institucije s nama izuzetno dobro surađuju. Posebno bih pohvalila Hrvatski zavod za zapošljavanje – područni ured Zagreb, ali i Gradski ured za branitelje, zdravstvo i socijalnu zaštitu te ustanovu Dobri dom s kojim imamo lijepu suradnju u dostavi obroka obiteljima”, kazala je s. Jelena Lončar.
Lujinović je istaknula kako je u planu organizacija ljetovanja što funkcionira na način da se u Caritas javljaju osobe koje su u mogućnosti ponuditi smještaj izbjeglicama iz Ukrajine te potom Caritas organizira smještaj. Raseljenim osobama iz Ukrajine na raspolaganju će biti i objekt u Martinšćici zahvaljujući Krčkoj biskupiji koja je osigurala ovaj smještaj.