Smije li se moliti krunica Gospinih suza? Kako se ponašati kad je nešto neugodno reći na ispovijedi? Treba li na misu ići baš svake nedjelje ili se misu može pratiti i na televiziji? Što smijem jesti u korizmene petke, poimence jaja ili pohane lignje i pomfrit i nastavlja li se pobožnost prvih petaka u korizmi? Može li se moliti egzorcizam na daljinu? Na ova i druga pitanja u petak, 4. ožujka u emisiji HKR-a "Halo, velečasni!" odgovarao je vlč. Antun Sente, župnik župe Sv. Antuna Padovanskog u Sesvetskim Selima.
Što jest i smije li se moliti krunica Gospinih suza?
Krunica Gospi od suza potječe iz 1930. godine, kada se redovnici Amaliji od bičevanog Isusa iz Družbe Misionarki raspetog Spasitelja u Brazilu ukazala Gospa. Ona je u ukazanju redovnici dala svijetu zadatak molitve za obraćenje grešnika, s obzirom da je Sotoni to najteža molitva pred kojom će on ustuknuti. Već 1934. godine pobožnost je odobrio mjesni biskup u Brazilu, a kasnije iste godine i Nadbiskupski duhovni stol u Zagrebu. Uz klasična četiri otajstva krunice, neke pobožnosti možemo moliti uoči nekih važnijih blagdana, primjerice krunicu sv. Antuna ili sv. Josipa, ili neke druge litanije i krunice, a ovu u devetnici Gospi od suza.
Uzela sam jednom nešto što nije moje i osjećam zbog toga sram. Kako se ponašati ako je nešto neugodno reći na ispovijedi? Rekla sam Isusu u srcu da me je sram i pošla na pričest.
Sakramentima se čovjek pomiruje s Bogom, a svećenik je samo posrednik između Boga i čovjeka. Usto, svećenik je svaki grijeh više puta čuo i sigurno će bez problema shvatiti onoga tko se ispovijeda. I svećenika i onoga tko se ispovijeda veže ispovjedna tajna, tako da se uvijek može imati povjerenja da svećenik nigdje ne smije pokazati ili na bilo koji način sugerirati da poznaje grijehe svojih pokornika.
Razumljivo je da čovjek osjeća sram zbog nekoga grijeha. Ako mu je nezgodno to ispovjediti svome župniku, uvijek je slobodan poći drugom svećeniku koji ga ne poznaje, kojemu će možda lakše izreći svoj grijeh.
A što se tiče odlaska na pričest, ako je teški grijeh u pitanju, osoba koja ga je počinila ne bi smjela ići na pričest. Svakako bi se prije pričesti trebala ispovjediti i onda, čistoga srca, pristupiti sakramentu euharistije. Ne može se ići uvjetno na pričest, misleći “sad ću na pričest, a poslije ću se ispovjediti”.
Zapala sam u depresiju nakon razvoda braka. Kako dalje?
Takvi događaji snažno utječe na našu psihu, isto kao i osjećaj napuštenosti ili gubitak posla. Depresija je psihička bolest i potrebno je usmjeriti se prema liječnicima te potražiti prvu pomoć. Duhovna pomoć posebno je snažna putem hagioterapije. Čovjek je i duh i duša i tijelo i nije sramota tražiti pomoć u svakovrsnoj potrebi. Molitva je jako važna, ali mora se svestrano pomagati osobi koja je ušla u ovakve probleme.
Smijem li u korizmene petke jesti pohane lignje i pomfrit?
O postu postoje crkveni zakoni, a u starini su zabrane bile dosta strože nego danas. Naime, ranije se i hrana pripremala kod kuće i bilo je lakše prilagoditi se postu, a danas se često hranimo u menzi u kojoj ne možemo uvijek sami birati. Nemrs znači da se ne smije jesti meso toplokrvnih životinja. Dakle, u korizmeni petak se smije jesti jaja i mliječne proizvode, naravno i ribu, pa i lignje. Za post je važno da se osoba jednom u danu najede, a dvaput u danu prezalogaji, tako da ostane i malo gladan.
A ako karmine budu u korizmeni petak?
Bilo bi šteta da na karmine ne dođe netko tko je povezan s obitelji pokojnika ili pokojnice. Potrebno je voditi računa o osjećajima obitelji.
Ako se ne može utjecati na ono što nam je ponuđeno na karminama, smije se blagovati i meso, a nemrs se može prebaciti na neki od sljedećih dana.
Post je propisan samo na Pepelnicu i Veliki petak, a svi ostali korizmeni petci su obavezan nemrs.
Nastavlja li se u korizmi i pobožnost prvih petaka?
Svakako, nema baš nikakvog razloga da se pobožnost prekine. To je poticaj na redovitu ispovijed i svetu pričest. U to se može uključiti i pobožnost križnoga puta. Dodajmo ovome da se križni put na HKR-u moli svakoga petka u 18 sati.
S obzirom da je nedjelja zapovijedani blagdan, treba li na misu ići svake nedjelje ili se misu može pratiti i na televiziji?
Treća Božja zapovijed glasi: “Spomeni se da svetkuješ Dan Gospodnji” i mi bismo trebali zaista svetkovati taj dan. Nedjelja bi trebala biti središte našega tjedna i života. Misa na televiziji ne može zamijeniti misu u župi, jer zajednica slavi misu i u njoj se mora sudjelovati.
Svaki vjernik je nedjeljom obavezan doći na svetu misu u crkvu, a misa na televiziji je tu za one koji nikako ne mogu doći, primjerice za bolesne, starije i one koji su na putu.
Oni koji sudjeluju kod kuće na svetoj misi pozvani su na sabranost te da ne obavljaju neke druge poslove pa usput gledaju svetu misu. Svaki vjernik koji može doći na svetu misu dužan je u nedjelju i doći u crkvu. Grijeh je ako čovjek ne ide na svetu misu i, ako preskoči svetu misu, treba se prije pričesti ispovjediti.