U crkvenoj godini pored vremena kroz godinu postoje još i neka zasebna odnosno specifična vremena koja nam skreću pozornost na posebne sadržaje o kojima kao vjernici moramo razmišljati. Ona se prvenstveno odnose na Božić i Uskrs te na vremena koja im prethode advent i korizma. Pred nama je korizma, odnosno 40-dnevna priprava u ozbiljnosti, sabranosti, postu, pokori i molitvi. Korizma, kao i sva druga liturgijska vremena ima svoje posebne liturgijske obrede i pjesme. Dio njih su veliko bogatstvo pučke crkveno-glazbene literature koje je narod stvarao kroz stoljeća.
O starosti nekih pučkih korizmenih popijevki teško je govoriti, ali činjenica je da se neke od njih: Stala Majka pod raspelom, O Isuse ja spoznajem, Svaka duša, Grijeh je dušu ranio, Narode moj ljubljeni i Slavi puče moj nalaze već u prvom izdanju pjesmarice “Cithara Octochorda” iz 1701. godine. U kasnijim izdanjima 1723. i 1757. godine dodane su još neke korizmene pjesme.
Na alost korizmene teme: post, odricanje, pokora nisu baš obljubljene teme naših tekstopisaca, a ni skladatelja ipak danas postoji oko 70-ak korizmenih napjeva. Kad tome dodamo oko 30-ak s područja popularne duhovne glazbe dobije se lijepa kolekcija pjesama koje se mogu pjevati u korizmenom vremenu.
U nekoliko sljedećih nastavaka donosimo vam priče o najpoznatijim korizmenim pjesmama.
- Prosti moj Bože
- Ja se kajem
- Milosti je čas
- Narode moj ljubljeni
- Svaka duša
- O Isuse ja spoznajem
- Sretnih li vas
- Isuse naš
- Stala plačuć tužna mati
- Stala majka pod raspelom
1. Prosti, moj Bože
Napjev Prosti, moj Bože, koji potječe iz Dalmacije svojom glazbenom jednostavnošću (strofa i refren se izvode na istu melodiju) te tekstualnom porukom koja govori o biti korizme: kajanje i molba za oprost s pouzdanje u Božje milosrđe sadržajno se ubraja u jedno od naj korizmenijih pučkih pjesama. Popularna je i često se nalazi na repertoaru ne samo mješoviti nego i dječji te zborovi mladih. Najčešće se izvodi kao ulazna pjesma na početku korizmenog misnog slavlja.
Pjesma Prosti, moj Bože u pjesmarici Pjevajte Gospodu pjesmu novu (PGPN), Hrvatska liturgijska pjesmarica, Zagreb, 1985. se nalazi pod rednim brojem 456.
Prosti, moj Bože
Prosti, moj Bože, kajem se prosti: gle, u žalosti srce mi mre.
Prosti moj Bože, moje slaboće, pakosne zloće prosti mi blag.
Bez broja dare meni si dao, a ja sam jao, neharni stvor.
Prosti moj Bože, moje slaboće, pakosne zloće prosti mi blag.
Milost mi tvoja prečesto sinu, ali je rinuh od sebe ja.
Prosti moj Bože, moje slaboće, pakosne zloće prosti mi blag.
Odavno veće crnu mi pakost, ludu mi mlakost podnosiš ti.
Prosti moj Bože, moje slaboće, pakosne zloće prosti mi blag.
Zaslužih pako mnogo već puta, ludo odlutah od tebe ja.
Prosti moj Bože, moje slaboće, pakosne zloće prosti mi blag.
Mrzim na grijehe, oprati želim suzama vrelim svaki im trag.
Prosti moj Bože, moje slaboće, pakosne zloće prosti mi blag.
Vokalisti Lada – Prosti moj Bože
Mješoviti zbor Instituta za crkvenu glazbu “Albe Vidaković” Katoličkog bogoslovnog fakulteta u Zagrebu i zbor “Pelikan” sestara Klanjateljica Krvi Kristove
Katedralni oratorijski zbor Mostar i Simfonijski orkestar Mostar, dirigent Nikica Kalogjera – Prosti moj Bože