U HKR-ovoj emisiji "Novi valovi dobrote" urednice i voditeljice sestre Karoline Miljak, u četvrtak 25. studenoga, gostovali su prof. Neven Hrvatić, redoviti profesor na Hrvatskim studijima i Dušan Ignac, romski pomagač u OŠ Macinec.
Dušan Ignac dolazi iz Međimurja, a zaposlen je kao romski pomagač u Osnovnoj školi Dr. Ivana Novaka, Macinec. Profesor Neven Hrvatić predaje na Hrvatskim studijima, a među ostalim kolegijima predaje i Međukulturni kurikul, kolegij koji je vezan za problematiku Roma u Hrvatskoj.
Projekt Romska odgojna zajednica
Profesor Neven Hrvatić začetnik je projekta Romska odgojna zajednica ( u nastavku ‘ROZ’), a u nastavku je opisao kako je započela ta vrijedna inicijativa. “Bilo je to vrijeme Domovinskog rata 1994. Godinu dana ranije realizirana je prva ljetna škola djece Roma u Hrvatskoj gdje je također jedan od suorganizatora bio Pastoral Roma HBK-a, a nakon toga, 1995. još prije Oluje održana je prva romska odgojna zajednica i to sa sudionicima gdje je to već bilo moguće jer je u to vrijeme Hrvatska dijelom bila okupirana”, rekao je prof. Hrvatić i istaknuo u nastavku da je to bio “izraz nove hrvatske države prema svima različitima, ranjivima i osjetljivima, a romska zajednica bila je takva. Željelo se pokazati da su Romi ravnopravni činitelji i djelitelji svega onoga što se u Hrvatskoj događalo, ali da zbog povijesnih okolnosti i društvenog položaja nisu bili u mogućnosti da ostvare sva svoja nacionalna, vjerska pa i u jednom dijelu jezična prava. Htjeli smo romskoj djeci i roditeljima pomoći da saznaju o sebi i zadrže svoj romski nacionalni identitet što je bogatstvo bilo onda, a bogatstvo je i danas u Hrvatskoj. Romske odgojne zajednice održavane su kontinuirano uz jednu pauzu od nekoliko godina, ali ponovno su pokrenute 2009. i do danas su se realizirale. Uvijek su sudionici bila romska djeca u suradnji i dogovoru sa njihovim roditeljima, vjeroučiteljima i župnicima kako bi taj projekt trajao cijelu godinu, a ne samo nekoliko dana koliko su oni bili smješteni u nekom dijelu Hrvatske. Mislim da smo prošli cijelu Hrvatsku kako bismo romsku djecu približili domicilnim Romima gdje oni žive u romskim naseljima”, rekao je prof. Hrvatić.
U Zagrebu smo bili dvaput gdje su romska djeca imala priliku vidjeti drugu djecu kako prose pa su im prišli i dali nešto od sebe.
Dušan Ignac od početka je sudjelovao u Romskoj odgojnoj zajednici.
“Kao prvi sudionik Romske odgojne zajednice 1994. izuzetno mi je drago što sam kao sudionik postao i animator. Neki mislili da je to običan izlet. Ne bih se složio s time. Naša romska odgojna zajednica po mnogim stvarima je upečatljiva. To nije samo izlet, već se tu radi o povijesti i tradiciji Roma. Drago mi je da ste tu našu dječicu iz romskih naselja izveli i dali im priliku da vide blistaviji svijet od onoga u kojem žive. To je veliki projekt koji je mnogo značilo za mene i obitelj. Nadam se da će ova pandemija što prije završiti da se opet aktivnosti počnu održavati. “Meni osobno je ovo velika integracija. Dali ste mi povod i važnost u ulozi asistenta kako bih dao važnost sebi i djeci koju okupljamo”, rekao je Ignac.
“Mislim da nijedno dijete u ROZ-u nije osjetilo da nije prihvaćeno i dobrodošlo. Da je toga bilo, mislim da se to nikad ne bi ponovilo kasnije. Djeca odmah osjete neprihvaćanje i odbijanje. Važno je da naša djeca i mlađe generacije dobiju saznanja i iskustva o povijesti, tradiciji i običajima Roma. Svi imamo različitu kulturu i mislim da je važno to upoznati. Kad se to stavi na papir bude baš zanimljivo”, naglasio je gospodin Ignac.
Geslo romske odgojne zajednice je “Biti zajedno”!
Neven Hrvatić rekao je da je “Romska odgojna zajednica tijekom ovih godina dala je nemjerljiv doprinos integraciji Roma u Hrvatskoj pogotovo romske djece. Pokazalo se kasnije da su sudionici kasnije poželjeli ići u školu i više od toga. To je afirmativan projekt prema romskoj djeci i zajednici i zbog toga se tako dugo održava. Možda bi ga trebalo proširiti i na regionalnoj razini. Cilj nam je bio okupiti Rome na područje cijele Hrvatske kako bi oni podijelili svoja iskustva koja su različita bez obzira što pripadaju jednom romskom narodu”.