Pavlin Marko K. Glogović, utemeljitelj i duhovnik udruge “Betlehem” s kojom već dugo godina radi na apostolatu nerođenih, zalažući se za pravo na život svakog začetog djeteta, za Prolife govorio je o Pravilniku za ukop “fetusa” koje je počelo pripremati Ministarstvo zdravstva.
“Izuzetno nam je drago što se konačno donosi detaljan pravilnik za ukop tjelešca nerođene dječice. Naš se apostolat za život već dvadeset punih godina zalaže za uvođenje ovog pravilnika kojim će se jasno odrediti kako postupati nakon smrti nerođenog djeteta, kakva je procedura za pogreb, što toliki ožalošćeni roditelji traže i očekuju. Vrlo je važno da najbliži, izgubivši dijete, mogu proći ozdravljujući proces emotivnog i duhovnog te duševnog oproštaja od djeteta kojega su s ljubavlju čekali, a nije se rodilo.
To žalovanje uključuje i mjesto na koje mogu doći, zapaliti svijeću, ostaviti cvijeće, pomoliti se, plakati, primiti utjehu vjere. Naša udruga ‘Betlehem’ posjeduje grobnice za ukop nerođene djece u Zagrebu, Vinkovcima, Sisku, Gospiću i Šibeniku, a još se u nekoliko gradova čeka na podizanje istih. Voljeli bismo da možemo u njih pokopati i abortusom namjerno usmrćenu djecu; odbačenu nerođenu bolesnu djecu, djecu s raznim sindromima, sve najmanje kojima se još prije poroda zanijekalo čovještvo, neželjene mališane iz mnogih razloga”, istaknuo je p. Glogović u razgovoru za Prolife.
Pater Glogović smatra da bi Crkva trebala o mogućnosti ukopa javno obavijestiti i razglasiti vjernicima, u oglasima, pismom, na informativnim mjestima u crkvama te na internetskim stranicama župa.
“Postoji obred ‘ukopa nekrštene djece’ s kojim je svaki svećenik upoznat. Svaki je čovjek od trenutka začeća osoba s besmrtnom dušom, a pokop tijela je jedno od sedam djela milosrđa, kako nam je poznato. Ova dječica ostaju u duhovnoj povezanosti sa svojima, moleći za njih i čekajući trenutak ponovnog susreta u vječnosti”, zaključio je.
Podsjetimo, u prosincu je u realizaciji Udruge Betlehem Osijek na Centralnom groblju u Osijeku blagoslovljena grobnica za nerođenu djecu. Uz Osijek, grobnice za nerođene se nalaze u Zagrebu, Sisku, Gospiću i Vinkovcima. Inače, Udruga Betlehem prima sve one djevojke i žene koje u trudnoći ili s djecom ostaju ostavljene, odbačene i prepuštene samima sebi. Sad su krenuli u novi projekt organiziranja grobnica za nerođene, a taj projekt žele ostvariti u ukupno deset gradova.