Udruga nastavnika u djelatnosti ugostiteljskog obrazovanja – UNUO organizira još jedan hvalevrijedan projekt – nacionalno gastro natjecanje "Amorova žlica" za društvo jednakosti. Natjecanje, koje će se održati na čak sedam lokacija i obuhvatiti cijelu Hrvatsku, održava se pod pokroviteljstvom Hrvatske provincije sv. Jeronima franjevaca konventualaca. Saznajte o čemu se radi!
Nakon što je proveo 12 godina radeći u poznatim restoranima i hotelima, Vedran Habel osjetio je poticaj da svoje iskustvo rada u ugostiteljstvu podijeli s drugima te se odlučio okušati u edukaciji. Tako je nastala Udruge nastavnika u djelatnosti ugostiteljskog obrazovanja (UNUO).
Udruga je osnovana 2009. i u počecima je bila usmjerena na edukaciju osoba s invaliditetom. No, nakon kratkog vremena u Udruzi su shvatili da to nije jedina skupina s kojom žele raditi, istaknuo je osnivač i predsjednik Udruge Vedran Habel za Hrvatsku katoličku mrežu.
Bavimo se onim skupinama koje je najteže uključiti u društvo!
“Započeli smo raditi i s djecom u nepovoljnom položaju te s djecom bez odgovarajuće roditeljske skrbi. Kroz godine rada smo se profilirali i trenutno radimo prvenstveno s djecom bez odgovarajuće roditeljske skrbi, a koja su ujedno i djeca s invaliditetom. Oni su najteža skupina koja je kasnije teško zapošljiva. Primarni cilj nam je baviti se onim skupinama koje je najteže uključiti u društvo”, pojasnio je Habel.
Koliko mu je poznato, u svijetu se trenutno nitko ne bavi inkluzijom osobama s invaliditetom u ugostiteljskom sektoru, ističe Habel. Postoje razni centri u Europi i svijetu, ali oni su namijenjeni samo određenim skupinama osoba s invaliditetom.
Oni se, primjerice, bave edukacijom osoba s Down sindromom ili zapošljavaju slijepe i slabovidne te gluhe i nagluhe osobe. No, udruga UNUO naglasak stavlja na inkluziji, odnosno uključivanje svih.
Naša edukacija je osmišljena tako da bude namijenjena svima!
“Mi se bavimo inkluzijom, a to podrazumijeva edukaciju koja je namijenjena svima podjednako – i osobama s i osobama bez invaliditeta. Naša edukacija je osmišljena tako da bude namijenjena svima. Na našim su edukacijama prisutne osobe s oštećenjem vida, osobe koje su gluhe ili nagluhe. Svi zajedno dobro funkcioniramo i na kraju naš proizvod predstavimo gostu. Gost je na kraju zadovoljan i mi se nadamo do to poslije njima omogućava zapošljavanje. No, ne zapošljavaju se samo kao kuhari. Oni se kroz kuharske radionice profiliraju u segmentu koji njima najviše odgovara”, rekao je naš sugovornik.
Inače, udruga je prošle godine otvorila Ugostiteljsko-edukativni centar inkluzije “Cook Look“, o kojem smo već izvještavali, u Zagrebu na Jarunskoj cesti. “Tamo su održane tri gala večere koje su pripremale osobe s invaliditetom i djeca u nepovoljno položaju zajedno s profesionalnim ugostiteljima – barmenima, baristima, kuharima, slastičarima i konobarima. Svi smo bili zajedno, no onda je došla pandemija koronavirusa”, prisjetio se Habel.
Zbog nedostataka parkirnih mjesta ta im lokacija nije odgovarala pa su sada u procesu selidbe na novu lokaciju. Potrebna im je pomoć kako bi centar bio kvalitetno opremljen i spreman za nove polaznike njihovih edukacija.
“Kako nismo od grada dobili lokaciju gdje bismo mogli pozicionirati naš edukacijski centar, sada se prebacujemo na nogometni stadion u Prečkom. Idemo u podnajam, a to sa sobom nosi određene financijske posljedice. Potrebni su nam novi kablovi za struju, kao i dovod vode. No, to je nešto što se mora napraviti ako želimo i dalje nastaviti raditi ono što smo započeli”, istaknuo je Habel.
Među mnogim projektima i edukacijama, Udruga ove godine održava gastro natjecanje “Amorova žlica” za društvo jednakosti na razini države za osobe s invaliditetom u dobi iznad 17 godina.
Natjecanje će se održati na čak sedam lokacija u cijeloj Hrvatskoj!
“Natjecanje je namijenjeno osobama s invaliditetom koje tako mogu prezentirati svoje vještine u pripremi nekog jednostavnog jela. Jelo mogu pripremiti kod kuće pa ga dovršiti na samom natjecanju. Mogu se natjecati i u pripremi napitka, primjerice nekog koktela. Također, mogu se natjecati i u prezentiranju hrane, odnosno jelovnika koji nudi njihov restoran. Osoba se, ovisno o svojim mogućnostima i afinitetima, prijavljuje u određenu kategoriju i pokazuje svoje vještine. Najbolji idu u polufinale i finale koje će se održati u našem centru u Zagrebu”, poručio je Habel.
Natjecanje će se održati na čak sedam lokacija, a obuhvatit će cijelu Hrvatsku. U Sisku će se natjecati kandidati iz Sisačko-moslavačke. Bjelovarsko-bilogorske županije i Karlovačke županije. U Vinkovcima će se natjecati kandidati iz Virovitičko-podravske, Požeško-slavonske, Brodsko-posavske, Vukovarsko-srijemske i Osječko-baranjske županije.
U Novom Marofu će se natjecati kandidati iz Međimurske, Krapinsko-zagorske, Varaždinske i Koprivničko-križevačke županije. U Puli će se natjecati kandidati iz Istarske te Primorsko-goranske županije. U Šibeniku će se natjecati kandidati iz Zadarske, Ličko-senjske i Šibensko-kninske županije. U Splitu će se natjecati kandidati iz Splitsko-dalmatinske i Dubrovačko-neretvanske županije. U Zagrebu će se natjecati kandidati iz Grada Zagreba i Zagrebačke županije.
“Želimo da se osobe s invaliditetom prijave i da pokažu svoje vještine te da zajedno razbijamo predrasude. Nitko ne može znati koliko je kvalitetna, vrijedna i dobar dok mu se ne da prilika da to pokaže”, naglasio je Habel.
Prijave su otvorene, a prijaviti se možete na mrežnoj stranici Udruga nastavnika u djelatnosti ugostiteljskog obrazovanja. Prijaviti se može svatko tko je stariji od 17 godina neovisno o stupnju invaliditeta. Važno je, ističe Habel, da osoba ima dobru volju, a prethodno znanje nije potrebno.
“Osoba može prezentirati i kako se radi jaje na oko. Mi ćemo već kod pripreme jaja na oko ili omleta vidjeti ima li osoba predispozicije da iz nje izvučemo još više. Da bismo izvukli najbolje iz njih, nakon natjecanja dobit će i besplatnu edukaciju koju će održati djelatnici i članovi naše Udruga koji su profesionalni ugostitelji. Oni će ih pripremiti za finale i polufinale te im prenijeti znanje koje je potrebno da to jaje više ne bi bilo samo jaje ili omlet nego da bi pripremili i neko kompliciranije jelo”.
Ovakvi su projekti, ističe Habel, važni zato što je važna inkluzija. “Za osobe koje nemaju invaliditet važno je shvatiti da je to normalni životni ciklus i da se invaliditet može steći tijekom života. Takva osoba mora znati da je prihvaćena u društvu – od svojih prijatelja, susjeda i radnih kolega. Za osobe s invaliditetom je važno da imaju mogućnost nadograditi svoje znanje i jednog dana raditi kako bi zaradili za sebe i svoju obitelj. Važno je da imaju mogućnost napretka. Moraju napraviti prvi korak i vjerovati u sebe. Mi vjerujemo da oni to mogu, a isto tako i oni moraju vjerovati u sebe. Tako zajednički možemo pokazati svima da oni to mogu”.
Franjevci konventualci su glavni pokrovitelji natjecanja!
Važnost ovoga projekta prepoznala je i Hrvatska provincija sv. Jeronima franjevaca konventualaca, koja je i glavni pokrovitelj projekta. Njihova je misija brinuti se za one koji su marginalizirane i to ovime pokazuju u punom smislu, rekao je Habel.
“Teško je naći prve riječi zahvale za sve ono što oni čine za nas. Ovo nije prvi put da surađujemo s franjevcima konventualcima. Već smo odradili nekoliko projekata s njima na zagrebačkom Svetom Duhu i sada to širimo na razinu države. Tako širimo ovu pozitivnu priču u bolje sutra. Franjevci konventualci su glavni pokrovitelji i natjecanje će se održati ispred njihovih samostana i unutar njihovih prostora diljem Hrvatske”.
Na pitanje što mu je najljepše u njegovom poslu, Habel spremno odgovara da mu je najljepše to što je jako zahtjevno doći do krajnjeg rezultata. “No, kad jednom dođeš do njega, on je izrazito sladak. Taj je krajnji rezultat nenaplativ. Vidjeti da ste nekome otvorili oči i da ste mu pomogli da napravi novi korak u životu – to je nenaplativo i za to se vrijedi truditi”, istaknuo je.
Kako bismo osobe s invaliditetom uključili u društvo, iz udruge UNUO poručuju da je najvažnija edukacija. “Edukacija osoba s invaliditetom, edukacija građanstva, edukacija gospodarstvenika, – edukacija svih! Poruka za sve – odnosimo se jedni prema drugima onako kako bismo mi htjeli da se drugi odnose prema nama. Mi smo svi isti, nema razlike među nama i kada idemo s tim stavom, sve je puno lakše”, zaključio je osnivač i predsjednik Udruge nastavnika u djelatnosti ugostiteljskog obrazovanja Vedran Habel.
Za više informacija posjetite internetsku stranicu Udruge nastavnika u djelatnosti ugostiteljskog obrazovanja ili Facebook stranicu Centar UNUO te pogledajte poziv za prijavu na gastro natjecanje “Amorova žlica”.