Budi dio naše mreže

Nakon potpisivanja Washingtonskog sporazuma, u ožujku 1994. došlo je do prestanka ratnog sukoba između Hrvata i Bošnjaka u Bosni i Hercegovini. Ipak, mnoga pitanja ostala su i dalje otvorena, a jedno od onih koja su se najviše nametala bio je status grada Mostara koji je bio podijeljen na dva dijela.

/ Borna Marinić

Sporazum je predviđao da upravu nad gradom kao prijelazno rješenje preuzme Europska unija. Za prvog europskog upravitelja za Mostar, na prijedlog njemačkog ministra vanjskih poslova, imenovan je njemački diplomat Hans Koschnik.

Inauguracija Hansa Koschnika na to važno mjesto održana je u Mostaru 23. srpnja 1994. godine. Na svečanosti su se našli Franjo Tuđman, Alija Izetbegović i posebni izaslanik UN-a za bivšu Jugoslaviju Yasushi Akashi, kao i niz ministara vanjskih poslova.

Pored Kinkela, tu su se našli i grčki ministar Karolos Papoulias te Haris Silajdžić s bošnjačke strane i Mate Granić. Na desnoj obali Neretve Franjo Tuđman dočekan je s poklicima oduševljenja i dobrodošlice. Na mjestu srušene franjevačke crkve svetog Petra i Pavla kazao je:

“Proživjeli smo sva zla ovoga svijeta i napokon izvojevali teškim žrtvama pravo da ostanemo i ovdje i da imamo svoju slobodnu domovinu, slobodnu državu i da Hrvat svugdje u svijetu bude ponosan što pripada tom i takvom narodu koji je sve to nadživio i izvojevao svoje pravo.”

Ubrzo potom hrvatska delegacija prešla je na lijevu obalu Neretve, čega se u svojoj knjizi “Diplomatska oluja” prisjetio Mate Granić:

“Predsjednik Tuđman pokazao je i veliku osobnu hrabrost. Prihvatio je Izetbegovićev prijedlog da visećim mostom prijeđu na lijevu obalu Neretve i prošeću. Bio je to vrlo rizičan potez, ali sve je dobro završilo.”

Viseći most bio je postavljen na mjestu Starog mosta srušenog 1993. godine. Zajedno s Tuđmanom i Izetbegovićem, na drugu stranu prešli su svi iz delegacije, uključujući gradonačelnika zapadnog dijela Mostara Miju Brajkovića i gradonačelnika istočnog dijela Mostara Safeta Oručevića. Delegacije su prošetale starom jezgrom Mostara, a neposredan susret s novinarima i brojnim građanima upriličen je u ambijentu Koski Mehmed-pašine džamije u neposrednoj blizini mosta.

Hans Koschnik nije uspio u naumu da Mostar postane jedinstveni grad. Početkom 1996. donio je odluku o podjeli grada na šest općina. Iako je danas Mostar jedinstven grad, pitanje suživota u gradu ostalo je neriješeno do današnjih dana.

Borna Marinić

Borna Marinić magistar je povijesti koji se niz godina bavi temom Domovinskog rata. Od 2013. uređuje i vodi Facebook stranicu Dogodilo se na današnji dan – Domovinski rat. Autor je više knjiga i dokumentarnih filmova na temu Domovinskog rata, a kao novinar radio je dvije godine u HRT-ovoj emisiji TV Kalendar. Od ožujka 2019. uređuje i vodi emisiju Domoljubne minute na Hrvatskom katoličkom radiju. Vlasnik je obrta CroHis kojim promiče vrijednosti Domovinskog rata.

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja