Centar Up2Date jedna je od mnogobrojnih udruga u Hrvatskoj koja djeluje u korist osoba s invaliditetom, a jedina koja se bavi razvojem i primjenom ICT-a u svakodnevnom životu korisnika. Kakva su iskustva korisnika i zaposlenika, koje se aktivnosti provode a koji su izazovi, razgovaralo se u emisiji HKR-a "Novi valovi dobrote".
Udruga se bravi brojnim aktivnostima – od informiranja i savjetovanja do pružanja usluga videćeg pratitelja i edukacija osposobljavanja rada na računalu uz čitač ekrana, a trenutno broji 665 korisnika u bazi. Trenutno je i 7 zaposlenih, od kojih su troje osobe s invaliditetom, objašnjava potpredsjednica udruge Marija Livajušić. Korisnici kaže, su osobe svih skupina – od učenika i studenata do umirovljenika. Nedavno su u veljači proslavili i 30 godina rada, a korisnici izražavaju svoje zadovoljstvo pruženim uslugama.
Među ostalim je Livajušić, koja i sama ima oštećenje vida, objasnila važnost i značaj prilagođavanja web-stranica za osobe s invaliditetom, koji kaže, još uvijek nije dovoljno prepoznato i primijenjeno.
“Europska unije je donijela direktivu prema kojoj se sve mrežne stranice i pripadajuće aplikacije tijela javnog sektora moraju imati pristupačan mrežni sadržaj. To bi značilo da osobe s bilo kakvim oštećenjem, bilo vida, sluha ili osobe s motoričkim poteškoćama, moraju imati neometan pristup informacijama mrežnih stranica, što je i elementarno pravo svakog čovjeka. Primjerice, ja kao osoba s oštećenjem vida koristim asistivnu tehnologiju, tzv. čitač ekrana i na mrežnoj stranici sadržaj mora biti definiran kako bih ja mogla tim informacijama pristupiti”.
Adekvatna prilagodba je potrebna za obavljanje svakodnevnih zadataka poput kontakta s liječnikom ili s bankom.
Primjerice, objasnila je Livajušić, ako su rezultati nekog poslovnog natječaja objavljeni u formatu slikovnog pdf-a, osobi s oštećenjem vida je nedostupan dokument. “Zapravo je jednostavno. S par klikova miša taj tekst postane čitljiv kako meni tako i svima drugima. Adekvatna prilagodba mrežnih stranica znači to da osobama koje nemaju nikakve poteškoće neće uočiti promjene, dok će osobe s nekakvim poteškoćama moći pravodobno imati informacije”. Među ostalim, adekvatna prilagodba je potrebna za obavljanje svakodnevnih zadataka poput kontakta s liječnikom ili s bankom.
Livajušić je podjelila i kako joj je trebalo neko vrijeme da sama prihvati gubitak vida u mladosti. Kako kaže, znalo joj je sinuti kako nikada neće više poslati e-mail. No, kaže, zadovoljna je s njenim životom kakvim je, a dostupne tehnologije uvelike pomažu i u obavljanju zadataka i kvaliteti života. Navodi i kako susret videćih osoba i osoba s oštećenjem vida je prilika u kojoj se uvijek može nešto naučiti jedni o drugima. To je potvrdila i Ivana Dragalić, prevoditeljica znakovnog jezika Centra.
“Meni Marija zna rješavati neke tehnološke probleme. Ja sam na početku mislila kako sam ja njima potrebna za takvu pomoć, a ispalo je obrnuto”.
Takav posao, svjedoči Dragalić, ne radi se radi zarade, već iz užitka. Za emisiju “Novi valovi dobrote” podijelila je i koje su aktivnosti u tijeku za udrugu Up2date.
Moje je osobno mišljenje kako način razgovora sa slijepom osobom, kako joj priči kada prelazi cestu, na koji način uputiti gluhu osobu gdje se nalazi su stvari koje se moraju učiti od najranije dobi
“Trenutno provodimo tri projekta – “S tumačem jezika do samostalnosti”; “Mala znakovna škola” i “Dotaknimo putove Frankopana”. Čekamo i potpisivanje ugovora za videće pratitelje”.
Objasnila je kako u sklopu “Male znakovne škole”, surađuju s osnovnom školom u Zagrebu gdje poučavaju djecu znakovni jezik, a izrazila je i iznenađenje brzinom kojom usvajaju jezik. “Moje je osobno mišljenje kako način razgovora sa slijepom osobom, kako joj priči kada prelazi cestu, na koji način uputiti gluhu osobu gdje se nalazi su stvari koje se moraju učiti od najranije dobi”.
I Livajušić i Dragalić su izrazile kako je potrebno neka pitanja prilagodbe i pomoći sustavno rješavati, a ne ovisiti samo o projektima udruga – primjerice pomoć videćih pratitelja ili prilagođavanju literature za studente s invaliditetom.