Jeste li znali koje značenje ima blagoslovljena voda?
Jeste li ikad razmišljali zašto je na ulasku crkve inače postavljena blagoslovljena voda te zašto njome činimo znak križa? Koje je značenje blagoslovljene vode u duhovnom životu?
Kako piše u Knjizi Brojeva, Bog je Mojsiju poručio: “Sad neka svećenik uzme posvećene vode u kakvu zemljanu posudu i, uzevši prašine što je na podu Prebivališta, neka je svećenik ubaci u vodu” (Br 5, 17), navodi National Catholic Register.
Prema nauku Katoličke Crkve, Bog očituje svoju milost na poseban način putem sedam sakramenata. Međutim, Crkva priznaje i kako postoje drugi načini koji doprinose produbljivanju pobožnosti, kao što su molitva krunica ili nošenje škapulara. Među njima je i blagoslovljena voda.
Jeruzalemski hram je imao i posude s vodom na ulazu kako bi se vjernici očistili prije ulaska.
U Bibliji su izraelski svećenici koristili vodu kao način pročišćivanja osoba i mjesta (usp. Lev 14, 49 – 52; Br 19; 18). Isto tako, u prethodnom citatu iz Knjige Brojeva, Gospodin poziva svoj narod na blagoslivljanje vodom. Izraelski su svećenici koristili vodu u obredima kada bi oprali ruke prije i nakon prinosa žrtve, a jeruzalemski hram je imao i posude s vodom na ulazu kako bi se vjernici očistili prije ulaska.
Na misnom slavlju svećenik pere ruke na početku Euharistijske službe, kada se priprema prinijeti kruh i vino koje će nakon posvete postati Tijelo i Krv Kristova.
U sakramentu krštenja blagoslovljena je voda vidljivi znak Božje prisutnosti kojom se briše grijeh.
U Evanđelju po Mateju Isus govori apostolima: “Pođite dakle i učinite mojim učenicima sve narode, krsteći ih u ime Oca i Sina i Duha Svetoga” (Mt 28, 19). U sakramentu krštenja blagoslovljena je voda vidljiv znak Božje prisutnosti kojom se briše grijeh.
Vodu blagoslivlja svećenik, a na Vazmenom bdijenju se blagoslivlja voda kojom će se te noći krstiti katekumeni. U prošlosti se ta voda čuvala za sva krštenja kroz liturgijsku godinu, no sada je običaj blagoslivljati svježu vodu za krštenja nakon uskrsnog vremena.
Slika “pranja” nas podsjeća da se i mi moramo oprati od grijeha.
Jednom kada je voda blagoslovljena, stavljena je u posudu koja je dostupna vjernicima. U većini je crkava ono na ulazu crkve te vjernici pri ulasku umoče prste te čine znak križa.
Blagoslovljena voda podsjeća nas na vlastito krštenje i povezanost s Kristom. Slika “pranja” podsjeća nas da se i mi moramo oprati od grijeha.