Križ i jabuka s vrha zvonika crkve Svete Trojice uklonjeni su u utorak, 2. ožujka, kao posljedica potresa koji su prošle godine pogodili i karlovačko područje. Nakon uklanjanja bit će postavljen zamjenski križ na vrh zvonika.
Zvonik crkve Presvetog Trojstva u Karlovcu doživio je značajnu promjenu. Poznati “Karlovački maneken” ostao je bez križa i jabuke koji su njegov vrh krasili nepunih 227 godina. Njihovo skidanje provelo se posebnom dizalicom težine 60 tona, a nosivosti 180 tona.
Prilikom skidanja tornja u samoj jabuci pronđena je kapsula u kojoj se čuvao pergament koji zasigurno u sebi skriva povijest izgradnje ovog tornja. Gvardijan fra Kruno Alber istaknuo je da su se njih trojica fratara skupila u 6 sati na molitvu.”Svi smo bili nervozni, ali kada smo pročitali riječi psalma Prepusti Gospodinu putove svoje i onda smo se sva trojica smo pogledali i ispustili onaj uzdah olakšanja. Ono što smo mogli to smo napravili, a sada prepustimo onome tko sve to vodi”, rekao je.
Fra Kruno Albert potvrdio je da je u jabuci nađena metalna kapsula, a u njoj je nađena staklena kapusla u kojoj se nalazi pergamena te da ne znaju što piše u njoj. “Sve to je pod konzervatorskim posmatrama. Sigurno ćemo javnost o tome obavijestiti. Sve nas zanima što unutra piše. Križ jabuka će biti pohranja u atrij našega samostana”, naglasio je.
Pročelnica konzervatorskog odjela grada Karlovca Sonja Kočevar istaknula je da im je prije svega bilo važno da sve prođe bez problema te da nitko i ništa ne nastrada. “Mislim da je sve jako dobro odrađeno. Nadali smo da ćemo pronaći zapis što se i dogodilo i nadamo se da ćemo u njemu naći podatke kada je i tko je ovo gradio. Trebali bi pronaći podatke od Josipa Stillera graditelja zvonika. On je radio na proširenju crkve i nadogradnji tornja u onom smislu kakav je danas skinut. Stupit ćemo u kontkat s Hrvatskim restauratorskim zavodom kako bismo došli do konkretnih podataka. To ćemo onda sve javno objaviti i obilježiti”, rekla je.
Sonja Kočevar podsjetila je da sakralnih crkava u Karlovačkoj županiji ima oštećeno negdje preko 40. “Prvenstveno govorim o kulturnim dobrima koja se nalaze od Rečice prema Ozlju. Nešto manja oštećenja su na Slunjskom području. Najviše je stradala Crkva svete Trojice zajedno sa samostanom, a potom crkva u Rečici i Reštu. Ostale crkve imaju oštećenja, ali ona se većinom svode na štećenja triumfalnih lukova, oštećenja svodova i zvonika”, zaključila je.
Kratak pregled povijesti karlovačkog znaka Krista na župnoj Facebook stranici objavio je fra Mate Bašić koji ondje vrši službu samostanskog i župnog vikara.
“Još 14. srpnja 1792. Josip Stiller započeo je radove na zvoniku sv. Trojice. Zvonik se tada podizao za 10 metara i radila se nova kupola, križ i jabuka. Toranj je završen 31. ožujka 1794.. Nakon toga je 9. srpnja 1794. majstor Georg Horweld postavio bakrenu jabuku i željezni križ. Prema originalnom zapisu iz samostanske kronike, nakon što se križ postavio, zaorio se Karlovcem Te Deum – Tebe Boga hvalimo. Zvonik je potpuno završen u srpnju 1975. kada je kupola prekrita bakrenim pločama, koje su ukrašene pločicama pozlaćenim u vatri. Godine 1859. je kupola prekrivena novim bakrom, a jabuka i križ su pozlaćeni i postavljen je gromobran. Sada 2021. godine, 2. ožujka taj križ i jabuka, zbog svih mogućih oštećenja i dotrajalosti treba skinuti. Potresi su tu učinili svoje, zub vremena svoje, a na nama je učiniti svoje i sve obnoviti, rekonstruirati i u baštinu ostaviti generacijama poslije nas. Nepunih 227 godina taj križ je bio simbol i ponos grada Karlovca, znak Krista u ovome gradu.”