Olujno nevrijeme ovih je dana u raznim dijelovima Hrvatske nekim građanima, osim materijalnih, donijelo i velike emocionalne gubitke. Dok se štete još zbrajaju, neprestano stižu i nova upozorenja od nevremena. Psiholozi ističu da izvanredni i vrlo stresni događaji, poput ovih ekstremnih vremenskih neprilika, mogu izazvati različite neugodne reakcije.
“Uvjetovani smo onim što smo doživjeli u posljednje dvije-tri godine, potrese, pandemiju i poplave. Kad čovjek, nakon svega toga, doživi još jedan stresan događaj, poput ovakvih vremenskih nepogoda, onda njegova reakcija ovisi o tome kako se nosio s prošlim stresnim događajima, je li ih uspio razriješiti ili ne”, rekao je za naš radio psiholog Hrvoje Maleković iz zagrebačkog Centra za zaštitu mentalnog zdravlja.
“Ukoliko ih je osoba uspjela riješiti, onda se stvara samopouzdanje, s mišlju ‘prošli smo i neke druge stvari, pa ćemo proći i ovo’. Međutim, ako ni prošle nije uspjela riješiti po nekakvim očekivanjima, onda je problem u tome što se ne razvija samopouzdanje nego uvjerenje o nesposobnosti da će se osoba znati nositi s nedaćama.”
Nešto jest u našoj moći, nešto nije
Svećenik i psihoterapeut doc. dr. sc. Josip Bošnjaković ističe da čovjek ne smije generalizirati jer, bez obzira na sva doživljena neugodna iskustva, to ne znači da će se ona i ponoviti.
Važno je imati i svijest da postoje stvarnosti koje možemo kontrolirati i one koje ne možemo.
“Možda možemo kontrolirati to da je razumno postupati prema uputama onih koji nam govore kako se ponašati ako je nevrijeme, a kako ne, i u kući i vani, dakle biti razuman. A potom ono što ne mogu kontrolirati treba prihvatiti jer – ne mogu to promijeniti. Vjerujem da nam je poznata molitva – Bože, daj da prihvatim stvari koje ne mogu mijenjati, promijenim stvari koje kod sebe mogu promijeniti i, treće, da dobro razlikujem te dvije stvari.”
Roditelji kao uzor djeci pozvani su biti smireni
Prof. Bošnjaković potiče roditelje da u slučajevima mogućih stresnih događaja razgovaraju s djecom: “Roditelji su model djeci kako se može/treba reagirati. Djeci treba prenijeti činjenicu da je nevrijeme redovita pojava uslijed različitih atmosferskih gibanja i da je to sastavni dio života, čime se izbjegava mogući strah kod djece. Svakako nam, u konačnici, i povjerenje u Boga pomaže da se nosimo s tom situacijom.”
“Neugodne misli, osjećaji i ponašanja normalne su reakcije na neugodne događaje, a mogu se javiti neposredno nakon uznemirujućeg događaja ili kasnije, kada se sve smiri i šteta već bude sanirana”, dodaje psiholog Maleković i zaključio: “Mislim da bi bilo dobro da se svatko tko osjeća strah, s kojim se teško suočava, javi stručnim osobama koje bi mu u tome mogli pomoći. Među ostalim, mogu se javiti i nama u Centar za mentalno zdravlje gdje im možemo pomoći kako s ovom katastrofom, tako i s nekim drugim stvarima koje bi htjeli poboljšati ili riješiti u svom životu.”