Budi dio naše mreže

Bilo da tražite knjigu fantastike, knjigu uz koju ćete moliti ili pak nešto više u filozofskome smjeru, djela C. S. Lewisa odličan su izbor!

/ ps

Djela Clivea Staplesa Lewisa nisu bili samo utjecajni za vrijeme njegova života. Njegovi radovi i danas su omiljeni među brojnim čitateljima, a portal Blessed is She izdvojio je i kojih šest djela se obavezno moraju naći na vašem popisu za čitanje.

  1. Pisma starijeg đavla mlađem (1942.)

Pisma starijeg đavla mlađem klasik je kada je riječ o borbi s lažima koje nam đavao neprestano šapuće. Knjiga je napisana u obliku pisama između starijeg đavla Screwtapea i njegovog nećaka Wormwooda, koji uči kako biti napast. U pismima Screwtape savjetuje Wormwooda kako pridobiti dušu novog kršćanina. Jedna manje poznata činjenica je da je Lewis knjigu posvetio svome prijatelju, autoru J. R. R. Tolkienu.

  1. Velika rastava (1945.)

Ova je knjiga alegorična priča u kojoj se autor nalazu na putu iz Čistilišta u Raj. Putuje kao prozirno stvorenje, poput duha, no njegovo je okruženje čvrsto – toliko čvrsto da ne može ni podnijeti težinu lista. Sve dok ne prihvati Raj koji je Bog stvorio, ne može uživati u stvorenome. Njegov doživljaj je tek sjena onoga što je u Raju, a zemaljska stvarnost nam onemogućuje da u potpunosti poimamo kako izgleda Raj. Ako duhovi odbiju pokušati shvatiti Božju stvarnost, mogu se vratiti u „sivilo“, gdje su započeli put. No, odluče li se na povratak, njihovo Čistilište postaje odluka za Pakao.

  1. Kronike iz Narnije (1950. – 1956.)

Lewis je napisao i objavio „Lav, vještica i ormar“, 1950. Nije planirao nastaviti pisati serijal, koji će kasnije činiti sedam knjiga. Priča se odvija u Narniji gdje postoji čarolija, mitska bića i životinje koje govore. Glavni likovi su djeca iz Zemlje koje dolaze u Narniju putem začaranog ormara. Tamo upoznaju lava Aslana te zajedno s njim se bore protiv zle vještice koja je zaledila cijelu zemlju. Od svih djela, Kronike iz Narnije su Lewisove najprodavanije knjige. Zanimljivo je i kako je Lewis posvetio „Lav, vještica i ormar“ svojem kumčetu Lucy te po njoj nazvao i jedan od likova.

  1. Kršćanstvo nije iluzija (1952.)

U ovoj knjizi, Lewis objašnjava kako temelj kršćanstva nas može ujediniti. Bavi se raznim temama – moral, grijeh i Trojstvo. Pisao je djelo imajući na umu da ono mora biti razumljivo prosječnom čitatelju. Inače, ovo je djelo najprije nastalo kao radijski serijal na BBC-ju za vrijeme II. svjetskog rata.

  1. Četiri ljubavi (1960.)

„Ljubiti znači biti ranjiv“, piše Lewis u „Četiri ljubavi“. U ovome djelu, Lewis piše o raznim vrstama ljubavi i kako se one odigravaju u svakodnevnome životu. Daje im grčka imena – storge, philia, eros i agape.

  1. Problem boli (1961.)

Nakon samo četiri godine braka, Lewisova je supruga Joy preminula od raka. Lewis je ovu knjigu napisao nakon njene smrti. Ako žalite za gubitkom voljene osobe, u ovoj knjizi Lewis tuguje zajedno s vama. Pita Boga teška pitanja. Također, pronalazi utjehu, unatoč nepoznatom. Na koncu, Lewis ne pronalazi sve odgovore, ali pronalazi utjehu u tome da je njegova supruga preminula u duhovnome miru.

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja