Budi dio naše mreže

Samo nekoliko dana nakon što je Francuska donijela zakon o izmjenama ustava kako bi uključila pravo na pobačaj, francuski predsjednik Emmanuel Macron najavio je prijedlog zakona koji bi pacijentima u terminalnoj fazi omogućio traženje "potpomognutog umiranja".

/ mk

Novi zakon, koji izbjegava izraze poput “potpomognutog samoubojstva” i “eutanazije”, izazvao je oštre kritike francuskih biskupa, koji su odabrani opis nazvali “varljivim”.

Predsjednik Macron je objasnio da je izraz “potpomognuto umiranje” odabran jer je “jednostavan i human”. Istaknuo je da je izraz “eutanazija” netočan jer se radi o okončanju života druge osobe “uz ili čak bez njihovog pristanka”, što, kako je rekao, “ovdje očito nije slučaj”.

Izraz “potpomognuto samoubojstvo” također je izbačen jer se odnosi na “slobodan i bezuvjetan izbor osobe da raspolaže svojim životom”, dok bi prijedlog zakona o “potpomognutom umiranju” zahtijevao da pacijenti ispunjavaju određene kriterije. 

Što se tiče ovih kriterija, predsjednik Macron iznio ih je u svojoj objavi od 10. ožujka: pacijenti moraju biti odrasli, moraju imati kontrolu nad svojim mentalnim sposobnostima, moraju imati neizlječivu, po život opasnu prognozu kratkoročno ili srednjoročno, i konačno pacijent mora fizički ili psihički patiti.

Porezni obveznici će to financirati

U svojoj je najavi Macron istaknuo da će zbog drugog kriterija pacijenti s kognitivno degenerativnim bolestima – poput Alzheimerove bolesti – biti isključeni iz podobnosti. Rekao je: “Ako su svi ovi kriteriji ispunjeni, tada se otvara mogućnost da osoba zatraži pomoć kako bi umrla.”

Nakon što pacijent zatraži “potpomognuto umiranje”, mora se poštivati ​​obvezno čekanje od dva dana kako bi se “testirala solidarnost odlučnosti”. Zatim tim liječnika mora ispitati slučaj i odgovoriti u roku od najviše 15 dana. U izvješću se navodi da se pacijenti mogu “povući u bilo kojem trenutku”. U priopćenju se dalje navodi da će program “potpomognutog umiranja” financirati nacionalni zdravstveni sustav, što znači da će svi porezni obveznici pridonijeti njegovom financiranju.

Ono što se najavljuje ne vodi našu zemlju prema više života, nego prema smrti kao rješenju za život.

Sljedeći dan, katolički biskupi Francuske brzo su upozorili Macrona na ono što je biskup Matthieu Rougé iz Nanterrea nazvao “vrlo lošim iznenađenjem”. Biskupi su osudili predsjednika Macrona zbog obmanjujuće fraze, što je navelo nadbiskupa Érica de Moulins-Beauforta, predsjednika Biskupske konferencije Francuske (CEF), da komentira: “Ono što se najavljuje ne vodi našu zemlju prema više života, nego prema smrti kao rješenju za život. Nazvati tekst koji otvara put potpomognutom samoubojstvu i eutanaziji ‘zakonom bratstva’ je obmana. Takav zakon, kakav god mi htjeli, cijeli će naš zdravstveni sustav okrenuti ka smrti kao rješenju.”

Nazvati tekst koji otvara put potpomognutom samoubojstvu i eutanaziji ‘zakonom bratstva’ je obmana.

Nadbiskup Moulins-Beaufort nastavio je žaliti što se čini da je Francuska, “zemlja koja je predvodnica palijativne skrbi”, odustala od te potrage.

Također je izrazio zabrinutost što ne postoji “klauzula savjesti” koja bi liječnicima dopustila da odbiju provođenje takvih tretmana na temelju vjerskih ili bioetičkih prigovora. Pozvao je saborske zastupnike “da procijene koliko je najavljeni tekst dvosmislen”.

U međuvremenu, biskup Rougé je komentirao: “Ono što me pogađa je da imamo dojam da u novoosnovanoj naciji neproduktivni ljudi više nemaju pravo državljanstva”, izrazio je žaljenje, posebno dovodeći u pitanje najavu predsjednika da će ponuditi ovu “potpomognutu smrt” u staračkim domovima, donosi Aleteia.

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja