Možemo li živjeti zajedno u harmoniji bez da budemo naporni ili da se pak osjećamo napuštenima?
Sve parove pokreću dva snažna impulsa koja su teško pomirljiva. Prvi impuls je želja da budu zajedno. Ljudi općenito imaju veliku želju da svoju vezu žive u potpunosti koja se manifestira u njihovoj želji da budu zajedno tako što uključuju jedni druge u svoje planove. Druga je želja za neovisnošću: očuvati stare navike i svoju individualnost. U određenom smislu, svaki par egzistira u napetosti da budu zajedno i odvojeno, bliski i udaljeni u isto vrijeme, donosi Aleteia.
Biti zajedno i odvojeno
Neki tvrde da je parovima bolje živjeti nevjenčano nego biti u braku kako ne bi bili zarobljeni. Međutim, nama kršćanima teško je to pojmiti budući da brak doživljavamo kao odrednicu zajedništva jednog para. Naime, par u braku postaje jedno.
Osobe u paru nikad ne mogu biti potpuno neovisne i zajedno. U vezama stoga mogu biti tri tip parova:
Ima onih koji stavljaju na prvo mjesto zajedništvo iznad osobne slobode. Partneri su doslovno “slijepljeni” jedan na drugoga, ali zapravo guše jedan drugoga.
Postoje oni koji pak favoriziraju slobodu i stavljaju je iznad svega. Takvi parovi alergični su na bilo kakav oblik obveze te daju prednost vlastitom zadovoljstvu. S vremenom postaju sve udaljeniji jedan od drugoga što rezultira time da se jedan od partnera osjeća napuštenim i nevoljenim.
Balansiranje je važno zbog harmonije u vezi
U svakodnevnom životu, važno je za par da pronađe ravnotežu između ta dva impulsa. Partneri moraju moći disati i osjetiti samoću, ali istovremeno uživati u zajedničkim trenucima.
To je lijepo opisao libanonski pjesnik Khalil Gibran u knjizi “Prorok”:
“Neka bude prostora u vašem zajedništvu, neka vjetrovi nebesa plešu između vas. Ljubite jedni druge ne samo sponom ljubavi: pustite radije neka bude more koje povezuje more vaših duša.”