U povodu 800. obljetnice postavljanja jaslica u Grecciu sv. Franje Asiškoga, Apostolska pokorničarna prihvatila je molbu Konferencije franjevačke obitelji da se u svim crkvama, koje su povjerene franjevačkoj pastoralnoj brizi, vjernicima omogući zadobivanje potpunog oprosta od svetkovine Bezgrešnog začeća Blažene Djevice Marije 8. prosinca 2023. do blagdana Prikazanja Gospodinovog 2. veljače 2024.
Kako je istaknuo dr. sc. fra Zlatko Vlahek, u ovom se razdoblju prisjećamo događaja koji se zbio u talijanskom gradiću Grecciu gdje je sv. Franjo uprisutnio događaj Isusa Krista prvim živim jaslicama te je upravo ta pobožnost posjećivanja jaslica zaživjela u franjevačkim crkvama diljem svijeta.
“Ta pobožnost prema Djetešcu Isusu, poniranje je u dubine otajstva utjelovljenja Isusa Krista. Budući da slavimo ovu visoku obljetnicu, Papinim pismom i blagoslovom započelo je razdoblje dobivanja potpunog oprosta svim vjernicima diljem svijeta u svim franjevačkim crkvama. U pismu se poručuje vjernicima da zastanu pred jaslicama u tihoj molitvi što poziva na razmatranje Božjeg rođenja koji je došao radi čovjekovog spasenja i zahvalnost na tom činu ljubavi. Potpuni oprost dobiva se jednom kad se pohodi franjevačka crkva, pristupi sakramentu ispovijedi ukoliko je to potrebno, sudjeluje na misi i pričesti se te kad se izmole predviđene molitve – Vjerovanje, Očenaš i zatim molitve na nakanu Svetog Oca koje mogu biti Očenaš, Zdravo Marijo i Slava Ocu ili neka druga prigodna molitva”, naglasio je fra Zlatko objasnivši kako jedna osoba može tražiti potpuni oprost za sebe ili za preminulu osobu i to samo jednom u za to predviđenom razdoblju.
Dobivanje potpunog oprosta razlog je zašto se u franjevačkim crkvama nalaze jaslice prije svetkovine Božića.
“Riječ je o posebnoj prilici i posebnoj obljetnici o uprisutnjenju Gospodinova u jaslicama koje su iz tog razloga postavljene prije svetkovine Rođenje Gospodina našega Isusa Krista u franjevačkim crkvama te će biti ondje sve do Prikazanja Gospodinovo u Hramu umjesto kao što je dosad uobičajeno do blagdana Krštenja Gospodinova.”
Kako nam je objasnio fra Zlatko, jaslice su proizašle iz pučke pobožnosti kao odgovor na ono što je čovjekov duhovni senzibilitet da na jedan opipljiv i vidljiv način uprizori ono što slavi i čita u evanđelju.
“Ono što je vezano uz franjevačku duhovnost je vidljivo u Prvoj opomeni sv. Franjo Asiškog kada govori o euharistiji u kojoj se svaki dan rađa Isus, odnosno da se u euharistiji utjelovljuje Gospodin koji se rodio u betlehemskoj štalici. Tako su zapravo povezane jaslice i misa jer se spajaju Isusovo rođenje i Isusovo predanje”, poručio je dr. sc. fra Zlatko Vlahek.