"Bioetičku minutu" Hrvatskoga katoličkog radija, u utorak 13. listopada, dr. Jasenka Markeljević posvetila je novoj enciklici pape Franje o bratstvu i socijalnom prijateljstvu "Svi smo braća".
Danas nastavljamo s osvrtom na novu encikliku pape Franje “Svi smo braća” (Fratelli tutti) koja nas potiče na važnost dijaloga u duhu Evanđelja, osobito kada svjedočimo vrtlogu provokacija u realnom i virtualnom životu svih nas, osobito mladih.
U uvodu enciklike istaknuta je ključna misao: “Suočeni s različitim načinima uklanjanja ili ignoriranja drugih, enciklika nas poziva da odgovorimo novim snom o bratstvu i društvenom prijateljstvu”. Poziva nas na dijalog između religija, na uspostavljanje prijateljstva, mira i sklada te moralnih i duhovnih vrijednosti u duhu stine i ljubavi.
Kao što je rečeno u prethodnoj “Bioetičkoj minuti” enciklika je podijeljena u osam poglavlja. U prvom pod naslovom Sjene zatvorenog svijeta, Papa govori o putu bliskosti i kulturi susreta, o pandemiji bolesti Covid-19 i digitalnoj tehnologiji, o vjeri koja ispunjava srce i podiže duh prema velikim stvarima kao što su istina, dobrota, ljepota, pravda i ljubav.
U drugom poglavlju Stranac na cesti papa naglašava važnost vjere u neotuđivo dostojanstvo svake osobe i u razloge za ljubav i prihvaćanje svih; u trećem Promišljati i ostvariti otvoreni svijet ističe „ljubavlomi lance i gradi mostove“, u četvrtom Srce otvoreno za cijeli svijet kaže “dobročinstvu je potrebno svjetlo istine, svjetlo razuma i vjere”.
U petom poglavlju Najbolja politika papa Franjo obrazlaže koncept “obitelji nacija” koji je moguće ostvariti uz provođenje politike u službi općeg dobra – čiji je preduvjet reforma organizacije Ujedinjenih naroda te “međunarodne ekonomske i financijske arhitekture”.
U šestom, pod naslovom Dijalog i društveno prijateljstvo, govori o “životu koji je umjetnost susreta”, o “kulturnom sporazumu” koji pretpostavlja odricanje od jednoobraznog razumijevanja identiteta nekog mjesta i zahtjeva poštivanje različitosti nudeći načine promocije i društvene uključenosti.
U sedmom, Putovi novog susreta ističe da moralni i humanitarni imperativ našeg društva mora biti potpuna eliminacija nukelarnog oružja i ukidanje smrtne kazne koja je nedopustiva. U zadnjem, osmom poglavlju Religije u službi bratstva izjednačava polazište međureligijskog dijaloga s Božjim pogledom, jer “Bog ne gleda očima, Bog gleda srcem”, dijaloga na putu mira pretočenog u “poštivanje svetosti života, dostojanstva i slobode drugih, u predanosti s ljubavlju za dobrobit svih nas”.
U povodu potpisivanja enciklike, kustos samostana u Asizu, otac Mauro Gambetii je istaknuo: „Pandemija nam je vratila obzor povezanosti koji smo mislili nadvladati. Naslov enciklike upućuje na inkluzivnu crtu obzora unutar kojeg smo pozvani uroniti i ostvariti san ljudskog srca- biti u raju već sada“.
Prof. dr. sc. Jasenka Markeljević pročelnica je Zavoda za kliničku imunologiju, pulmologiju i reumatologiju Interne klinike KBC Sestre milosrdnice Zagreb, a predaje na katedri interne medicine Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.