Budi dio naše mreže

Osnovan 1957. godine, Slavonski planinarski put najstarija je i najduža planinarska obilaznica u Hrvatskoj, obuhvaća 300-injak kilometara koji se mogu prehodati odjednom ili u nekoliko dionica, točnije njih 5. Obilazak je zahtjevan i potrebna je dobra priprema, stoga ne čudi da ga je od osnutka do danas svega desetak osoba prehodalo odjednom u 9 dana, koliko prosječno traje obilazak.

/ Sonja Kuzmić

Slavonski planinarski put, uspostavljen 1957. godine kao prva planinarska obilaznica u Hrvatskoj, kružnog je oblika duga 300-tinjak kilometara s 31 obaveznom i 4 neobavezne kontrolne točke. Obuhvaća planine Požeškog gorja; Papuk, Psunj, Krndiju, Požešku i Dilj goru.

Slavonski planinarski put prolazi preko svih planina Slavonije. Njegove dionice su opisane u planinarskim vodičima dr. Željka Poljaka i Alana Čaplara kao i svi prilazi kontrolnim točkama.

Nekada je SPP je započinjao na željezničkoj postaji Londžica vodeći preko Krndije i Papuka do Strmca na Psunju. Imao je 20 kontrolnih točaka, a po dužini je bio gotovo upola kraći od današnje trase. Nakon Domovinskog rata SPP je obnovljen i ponovno otvoren u srpnju 2000. godine. Nova trasa je imala 18 kontrolnih točaka i oblik potkove koja je počinjala na Omanovcu iznad Pakraca, a završavala na Petrovu vrhu kod Daruvara. Neznatne izmjene na trasi puta bile su 2003. godine kada je tiskano drugo izdanje dnevnika s 20 kontrolnih točaka.

SPP pogled / Foto: HPS /

Slavonski planinarski savez 2011. godine započeo je s održavanjem “Pohoda slavonskim planinama” i otvorio novu dionicu koja spaja Planinarske domove Petrov vrh i Omanovac. Time je SPP postao kružna obilaznica s 31 obaveznom i 4 neobavezne kontrolne točke. SPP vezni je put, a može se obilaziti i kao točkasta obilaznica.

/ Foto: HPS /

SPP je podijeljen u 5 dionica:

  1. “Psunj”: pl. dom Petrov vrh – pl. kuća Strmac
  2. “Požeška gora”: pl. kuća Strmac – Komorica
  3. “Dilj gora”: Komorica – pl. kuća Borovik
  4. “Krndija”: pl. kuća Borovik – pl. dom Jankovac
  5. “Papuk”: pl. dom Jankovac – pl. dom Petrov vrh Nadziru ih i organiziraju održavanje povjerenici dionica,  ujedno članovi Komisije za SPP i druge planinarske putove Slavonskog planinarskog saveza.

SPP je najstarija, najduža i najteža hrvatska planinarska obilaznica pa je za obilazak potrebna kvalitetna priprema, ne čudi stoga da ga je od osnutka do danas svega desetak osoba prehodalo odjednom u 9 dana, koliko prosječno traje obilazak.

Slavonski planinarski put obilazi se u neograničenom vremenu i u proizvoljnom smjeru. Obilazak je na vlastitu odgovornost (valja se unaprijed raspitati o dijelu trase koji se planira obilaziti), uz poštivanje pravila sigurnogobilaska i boravka u planinama.

Za stjecanje Značke Slavonskog planinarskog puta treba obići 31 obaveznu kontrolnu točaku i na njima otisnuti pečate u Dnevnik (nositi jastučić za pečate sa sobom, nap. a.). U slučaju da na kontrolnoj točki nema pečata ili ga se ne može pronašli, priznaje se fotografija na kojoj se vidi obilaznik u prepoznatljivom ambijentu kontrolne točke. Kontrolne točke se mogu obići u 5 dvodnevnih izleta. Pečati se nalaze u odgovarajućim kutijama na mjestu kontrolnih točaka ili u planinarskim objektima.

Eko kutak

Pripravak protiv biljnih ušiju: osnovni sastojak pripravka protiv biljnih ušiju je kopriva. U 10 l vode, najbolje kišnice, potopiti 1 kg svježih, usitnjenih listova koprive ili 100 – 200 g suhih. Ostaviti pokriveno 24 sata, ne dulje jer se stajanjem smanjuje učinkovitost preparata. Procijediti i tako dobivenom tekućinom prskati bilje svakih 3 do 5 dana. Tako pripremljen pripravak može poslužiti i za dohranu biljaka. Kopriva se treba ubrati pred cvatnju, dok je još mlada, jer je tada najjača.

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja