U emisiji Zdravi tanjur Hrvatskog katoličkog radija govorilo se o namjernici proljeća - šparogi.
Proljeće je zakucalo na vrata, a tako s njim i jedna vrijedna sezonska namirnica, ime joj je šparoga, a često ju nazivaju i carskim povrćem jer je bila vrlo tražena u razdoblju starog Rima. Postoji oko 300 vrsta šparoga, od čega 20 jestivih i većinom se danas šparoge uzgajaju, no posebno je na cijeni divlja šparoga čiji se mladi izdanci smatraju gurmanskom delikatesom. Divlju šparogu u Hrvatskoj nalazimo u priobalju, u kršu, na rubovima šuma, u poljima. Jestivi izdanci rastu između veljače i svibnja, zelene su do smeđe boje i treba pažljivo tražiti da bi ih se pronašlo. Bere se samo jestivi dio tj. onaj dio koji se może otkinuti rukom. Najbolje se pripremaju svježe ili kratkom termičkom obradom kao dodatak raznim jelima kako bi se što bolje očuvali sastojci. Šparoge su vrlo hranjiva namirnica bogata vitaminima i mineralima, a najviše folnom kiselinom te vitaminima A, B, C, E i K. Čak 93 % sastoje se od vode pa su niskokalorična namirnica. Također, dobar su izvor prehrambenih vlakana. Sadrže prebiotik inulin koji služi kao hrana dobrim bakterijama u organizmu, a imaju i snažno detoksikacijsko djelovanje zbog aminokiseline asparagina. Dobra su namirnica za žene u reproduktivnoj dobi zbog udjela folne kiseline koja je potrebna za pravilno dijeljenje živčanih stanica fetusa.
Kada se odlučimo na kupnju i pripremu šparoga, odaberite one čiji su izdanci mekani i svijetlozelene boje sa zatvorenim vrhovima. Najbolje je pripremiti ih odmah nakon kupnje ili skladištiti u hladnjaku najviše do dva dana tako da stabljike zamotamo u papir. Tijekom pripreme šparoga prije kuhanja, odvojite tvrdi dio stabljike najbolje ručno tako da prirodno pukne na onom mjestu gdje započinje tvrdi dio. Preporuča se kratka termička obrada kako bi se očuvali sastojci. Krasi ih specifičan gorkast okus u jelima, a najpoznatije jelo zasigurno je fritaja sa šparogama, vrlo popularna u Istri.
A mi vam u nastavku donosimo recept za jednostavan i ukusan ručak, rižoto sa šparogama i piletinom.
Za rižoto za 4 osobe pripremite 200 g pilećih prsa, 2 šalice od 2 dcl riže, vezicu šparoga, 1 luk, 2 stabljike celera, maslac, tvrdi ribani sir (npr. grana padano, parmezan), sol, papar.
Šparoge prokuhajte u loncu kipuće vode 5 do 10 min. Dok se šparoge kuhaju, narežite piletinu na kockice, kao i luk i celer. U tavi na maslinovom ulju prepržite komadiće pilećih prsa dok ne porumene, nakon toga dodajte luk i celer te sol i papar i nastavite pirjati. Nakon blanširanja šparoga, ocijedite ih iz vode i narežite te dodajte u preostalu smjesu i nastavite pirjati oko 5 min.
Nakon toga dodajte u tavu rižu, sve dobro promiješajte i pustite da riža upije sve sastojke. Sada je vrijeme da počnete podlijevati rižoto vodom sve dok riža ne bude skuhana al dente. Možete koristiti i pileći temeljac za podlijevanje radi punijeg okusa. Kada je riža skuhana, ugasite vatru i dodajte dva komadića maslaca za bolju teksturu. Servirajte rižoto na tanjur i naribajte tvrdi sir po želji.