Nadbiskup Atlante Gregory Hartmayer posvetio je i blagoslovio svetohranište u najnovijoj kapeli svoje nadbiskupije u ponedjeljak, 13. veljače.
Zrakoplovni radnici i putnici koji lete kroz najprometniju zračnu luku na svijetu sada mogu provesti vrijeme u stvarnoj prisutnosti Krista, zahvaljujući naporima kapelana međunarodne zračne luke Hartsfield-Jackson Atlanta i suradnji Nadbiskupije Atlante, prenosi Catholic News Agency.
Smještena u međunarodnom terminalu, euharistijska kapelica bit će stalni dio zračne luke, otvorena 24 sata dnevno, svih sedam dana u tjednu.
Nakon nadbiskupovog dopuštenja, svetohranište je postavljeno u studenom prošle godine. Ali budući da samo putnici i zrakoplovni radnici koji prođu sigurnosnu kontrolu mogu pristupiti kapelici, nadbiskup je nije mogao službeno blagosloviti sve do ovog ponedjeljka, malo prije polijetanja leta.
Kapelica je bila prijeko potrebna i savršeno je smještena, s obzirom na ogroman broj ljudi koji dolaze iz cijelog svijeta, rekao je .
“U zračnoj luci u svakom trenutku ima oko 64.000 zaposlenika. To je populacija jednog gradića. A kapela je već dotaknula mnoge živote, omogućivši ljudima da se s Kristom susretnu na najneočekivanijem mjestu”, rekao je kapelan zračen luke o. Kevin Peek za CNA.
Kapelica u najprometnijoj zračnoj luci na svijetu
Otkako je otvorena euharistijska kapela, Peek je već vidio posjetitelje kako plaču, čak i skaču od sreće kada su pronašli Kristovu prisutnost u zračnoj luci. Prema podacima Business Insideru, kroz zračnu luku u Atlanti svakodnevno prođe gotovo 300.000 putnika.
Jedan od najvećih razloga postojanja euharistijske kapele jest to što omogućuje trojici drugih katoličkih kapelana u zračnoj luci, koji su đakoni, da mogu dijeliti pričest kada svećenik nije dostupan za slavlje mise: “U kapelici slavim mise u subotu popodne i u nedjelju popodne, kako bih svim putnicima dao dvije prilike za izvršavanje nedjeljne obveze. Ali ne mogu svakoga dana dolaziti tamo”, objasnio je Peek.
Blair Walker, voditelj međuvjerske kapelanije zračne luke Atlanta, blisko je surađivao s Peekom kako bi ideju stalne euharistijske prisutnosti u zračnoj luci pretvorio u stvarnost.
Budući da se radi o međuvjerskoj kapeli, osoblje kapelanije zračne luke moralo je biti kreativno u dizajniranju prostora: “Prostor je dizajniran za zajedničku uporabu svih religija, tako da ne želimo ništa unutra što nadjačava vjerske skupine koje ga koriste”, pojasnio je Walker za CNA.
Predloženo je više dizajnerskih ideja koje nisu prihvaćene. Napokon, dok je jednom razmišljao o kapelici u zračnoj luci, Peek je shvatio da se prostor skladišta, koji je bio prekriven mat staklom, može iskoristiti za smještaj Euharistije. Sada se odmah iza prozirnog stakla nalazi svetohranište i svjetiljka koja označava Kristovu prisutnost. Konačni dizajn kapelice služi dvostrukoj svrsi zadržavanja međuvjerskog osjećaja prostora, dok istovremeno štiti Euharistiju od potencijalne zloporabe.