Budi dio naše mreže

"Čovjek ima dužnost odgovorno vladati stvorenjem, čuvajući ga i obrađujući", rekao je papa Benedikt XVI. u svojoj poruci za Svjetski dan mira 2010.

/ hk

Iako je poprilično jednostavno zahvaljivati Bogu na prekrasnim zalascima sunca i zadivljujućim vidicima, često nam je puno teže zahvaljivati za one ne baš tako ugodne dijelove prirode. Nažalost, takav pogled na stvoreno može nas lako dovesti do želje za dominacijom, gdje pokušavamo utjecati na prirodu kako bi ona odgovarala našim potrebama, prenosi portal Aleteia.

Papa Benedikt XVI. osvrnuo se na ovaj nezdravi pogled na sve stvoreno u svojoj poruci za Svjetski dan mira 2010. te istaknuo:

“Ljudsko biće prepustilo se prevlasti sebičnosti, gubeći smisao za Božji mandat te se u odnosu sa stvorenim ponašalo kao izrabljivač, hoteći imati apsolutno gospodstvo nad njime. No, pravo značenje početne Božje zapovijedi, koje je vrlo očito u Knjizi Postanka nije se sastojalo u jednostavnome davanju vlasti, već daleko više u pozivu na odgovornost. Osim toga, mudrost starih prepoznala je da nam je priroda na raspolaganju ne kao ‘hrpa slučajno odbačenih otpadaka’, dok nam je biblijska Objava dala da shvatimo kako je priroda dar Stvoritelja koji joj je uredio unutarnji poredak, kako bi čovjek iz njega mogao izvući obvezne smjernice da bi je ‘obrađivao i čuvao’ (usp. Post 2,15). Sve što postoji pripada Bogu koji je (stvoreno) povjerio ljudima, ali ne da bi njime raspolagali samovoljno. A kada se čovjek, umjesto da vrši svoju ulogu Božjega suradnika, stavlja na mjesto Boga onda to izaziva pobunu prirode, ‘koju više tiranizira nego njome vlada’. Čovjek, dakle, ima dužnost odgovorno vladati stvorenjem, čuvajući ga i obrađujući”.

Potrebna je duboka promjena u našim srcima kako ne bismo u prirodi gledali samo onu dobru stranu, već kako bismo na svaki dio nje gledali kao na lijepu simfoniju koju je Bog oblikovao u našu korist.

Potrebno je, više od svega, na prirodu gledati kao na dar Stvoritelja koji nam je dan kako bismo ga obrađivali, a ne pokoravali vlastitoj volji.

Jedan od načina na koji možemo u sebi potaknuti poštovanje prema prirodi je da svakodnevno recitiramo hvalospjev iz knjige proroka Daniela koji je dio liturgije časova. Taj nas hvalospjev podsjeća na sve ono što je Bog stvorio i potiče nas da mu iskažemo hvalu zbog toga. Ako na prirodu gledate samo kao na nešto što treba iskoristiti, pokušajte svaki dan moliti ovaj hvalospjev kako bi Bog promijenio vaše srce.

Sva djela Gospodnja, blagoslivljajte Gospoda:

 hvalite i uzvisujte ga dovijeka!

Anđeli Gospodnji, blagoslivljajte Gospoda.

Nebesa, blagoslivljajte Gospoda.

Sve vode nad nebesima, blagoslivljajte Gospoda.

Sve sile Gospodnje, blagoslivljajte Gospoda.

Sunce i mjeseče, blagoslivljajte Gospoda.

Zvijezde nebeske, blagoslivljajte Gospoda.

Sve kiše i rose, blagoslivljajte Gospoda.

Svi vjetrovi, blagoslivljajte Gospoda.

Ognju i žare, blagoslivljajte Gospoda.

Studeni i vrućino, blagoslivljajte Gospoda.

Rose i mrazovi, blagoslivljajte Gospoda.

Lede i studeni, blagoslivljajte Gospoda.

Tuče i snijezi, blagoslivljajte Gospoda.

Noći i dani blagoslivljajte Gospoda.

Svjetlo i tmino, blagoslivljajte Gospoda.

Munje i oblaci, blagoslivljajte Gospoda.

Zemlja neka blagoslivlje Gospoda.

Bregovi i brežuljci, blagoslivljajte Gospoda.

Sve raslinstvo na zemlji, blagoslivljaj Gospoda.

Izvori, blagoslivljajte Gospoda.

Mora i rijeke, blagoslivljajte Gospoda.

Kitovi i sve što se miče u vodama, blagoslivljajte Gospoda.

Ptice nebeske, blagoslivljajte Gospoda.

Sve divlje i pitome životinje, blagoslivljajte Gospoda.

Sinovi ljudski, blagoslivljajte Gospoda.

(Dn 3, 57-88, 56).

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja