Budi dio naše mreže

Mlada Talijanka koja je tražila posvećeni život jednostavno nije prihvatila ne kao odgovor kada su kćeri Presvetog Srca odbile njezin zahtjev da uđe u njihovu družbu. Unatoč njezinu slabom zdravlju, mlada Marija Franciska Cabrini nije bila spriječena da postigne veličinu koju je Bog za nju spremio. Potaknuta dubokom vjerom, Cabrini je učinila nešto rijetko za 24-godišnju ženu u Italiji 19. stoljeća: osnovala je vlastitu vjersku zajednicu.

/ mk

Odgovarajući na potrebe svoje mjesne biskupije, Cabrini je zamoljena da upravlja školom i smještajem za djevojčice s pet družica, od kojih su sve željele redovnički život, donosi Simply Catholic.

Kako su živjele i radile tri godine zajedno, Cabrini ih je primila u novicijat, što je rezultiralo njihovim zavjetima 1877. i ustanovljenjem Misionarki Presvetog Srca Isusova. Cabrini je sastavila pravilo novog misionarskog reda i ostala vrhovna generalica do svoje smrti.

Prilikom polaganja zavjeta, Cabrini je prihvatila Xavier kao redovničko ime kako bi odražavala svoju odanost štovanom isusovačkom misionaru, svetom Franji Ksaverskom, velikom apostolu Orijenta. I tako je, nimalo iznenađujuće, Cabrini razmišljala o dovođenju svog novog reda za evangelizaciju te regije.

Tijekom audijencije kod pape Lava XIII., iznijela je papi svoju želju da evangelizira Istok, ali je dobila neočekivani odgovor: “Ne na Istok, nego na Zapad”. S tim se spremala krenuti u Ameriku i započeti misiju svoga reda.

Dolaskom u New York 1889., Cabrini i njezine sestre nisu spriječile brojne poteškoće s kojima su se susretale da dobiju pravo na posao. Prijeko potrebna potpora njujorškog nadbiskupa Michaela Corrigana pomogla je Cabriniju da osnuje nekoliko institucija u gradu opterećenom siromaštvom, uključujući osnovno sirotište.

Sveta Franciska Ksaverska Cabrini je cijeloga svog života stalno nastojala dati više Bogu. Njezin misionarski žar nije se mogao obuzdati u New Yorku; osnovala je više od 67 institucija zdravstvene skrbi, obrazovanja i socijalnih usluga diljem Sjeverne i Južne Amerike i Europe.

Zahtjevi da Cabrini i njezine sestre osnuju škole, bolnice i sirotišta dolazili su iz američkih gradova poput Chicaga, Seattlea, New Orleansa, Denvera, Los Angelesa i Philadelphije, a ona ih nije razočarala. Činilo se da je uvijek u pokretu. Cabrini je u svoje vrijeme bila poznata i kao čudotvorka, ponajviše u slučaju čudesnog otkrića izvora na mjestu ljetnog kampa koji je sada posvećen njoj u Goldenu, Colorado.

Cijeli život neumornog, nesebičnog i često mučnog misionarskog rada uzeo je danak Cabrini. Nadajući se jednostavnijem životu i svježem vodstvu za red koji je osnovala, Cabrini je 1910. objavila planove o umirovljenju, koji su brzo propali kada su njezine sestre diljem svijeta pisale Rimu tražeći da ona doživotno bude njihova majka generalica. Papa sveti Pio X. se složio, zahtjev je odobren, a Majka Cabrini, kako je i danas od milja zovu, radila je u svojim misijama s ljubavlju majke sve do svoje smrti 22. prosinca 1917. godine u čikaškoj bolnici koju je ona osnovala.

Cabrinina svetost bila je štovana čak i za njezina života, a papa Pio XII. proglasio ju je svetom 1946., manje od 30 godina nakon njezine smrti. Poznata je i voljena zbog svog nevjerojatnog misionarskog rada, a sada je možda pravo vrijeme za razmišljanje o njezinom primjeru rada među imigrantima. Sama Cabrini postala je američka državljanka 1909. godine.

Kao što je zamolio Pio XII. prilikom njezine kanonizacije, neka sv. Franciska izmoli od Boga da „javni, privatni i međunarodni odnosi ne budu uređeni neobuzdanom željom za sebičnom probitkom, nego u pravdi i jednakosti, vraćajući čovječanstvu pravi mir iz kojeg opće dobro teče. Amen.“

Sveta Franciska Ksaverska Cabrini zaštitnica je imigranata, a njezin je blagdan 13. studenoga.

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja