Dana 18. travnja prije 35 godina preminuo je mo. fra Anđelko Milanović, profesor crkvene glazbe i skladatelj te dugogodišnji predstojnik zagrebačkog Instituta za crkvenu glazbu, naslijedivši na toj dužnosti utemeljitelja Instituta, mo. Albu Vidakovića, koji je preminuo na isti datum, 18. travnja 1964. godine.
Mo. Anđelko Milanović rođen je 2. kolovoza 1913. godine u Otoku kod Sinja. Godine 1930. odlazi u franjevačko sjemenište u Makarsku, nastavlja studij filozofije i teologije te prima svećenički red 6. svibnja 1937. godine u Splitu. Mladu misu proslavio je 9. svibnja iste godine u rodnom Otoku. Nakon samo nekoliko mjeseci 1937. godine odlazi na studij gregorijanskog pjevanja, solo pjevanja i komponiranja na Papinski institut za crkvenu glazbu u Rimu.
Godine 1942. postigao je naslov maestra i vratio se u domovinu, nakon čega slijedi njegov plodan rad zborovođe, pjevača, skladatelja i glazbenog pedagoga.
Najprije je predavao crkvenu glazbu i pastoralnu liturgiju na Franjevačkoj bogosloviji u Makarskoj, od 1942., od 1946. u Splitu je tajnik provincijala i zborovođa u crkvi Gospe od Zdravlja, od 1952. je zborovođa u crkvi Gospe Sinjske u Sinju. Od 1954. profesor je crkvene glazbe na Bogoslovnoj školi svoje Franjevačke provincije Presvetog Otkupitelja, koja je bila preseljena iz Makarske u Zagreb. Sljedeće godine postaje član Odbora za crkvenu glazbu Zagrebačke nadbiskupije.
Godine 1958. profesor je crkvene glazbe na istoj Bogoslovnoj školi, koja je vraćena u Makarsku. Od 1961. do 1964. godine bio je gvardijan franjevačkog samostana u Makarskoj a predavao je i kolegij crkvene glazbe na (nadbiskupskoj) Teologiji u Splitu te postao član Odbora za crkvenu glazbu Splitsko-makarske (nad)biskupije.
Rad na Institutu za crkvenu glazbu
Već 1963. godine surađuje s mo. Albom Vidakovićem na osnutku Instituta za crkvenu glazbu u Zagrebu i mo. Vidaković ga uključuje u predavače Instituta gdje on vodi zborsko pjevanje. Međutim, nakon prerane smrti mo. Vidakovića 18. travnja 1964., na čelo Instituta dolazi mo. Anđelko Milanović. Uz to što je bio profesor u školi i predstojnik Instituta predavao je crkvenu glazbu i na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Zagrebu te bio zborovođa u svetištu Majke Božje Lurdske.
Od 1970. do 1973. bio je član Provincijske uprave (definitor). Cijelo vrijeme Priređuje koncerte: uz Prvu obljetnicu smrti mo. Albe Vidakovića, prigodom kolaudacije orgulja na Institutu te godišnju glazbenu priredbu Instituta. Godine 1969. sa svojim suradnicima pokreće ponovno (treće) izlaženje časopisa za duhovnu glazbu s glazbenim prilogom Sveta Cecilija i postaje mu urednik.
Bio je ozbiljan, vrlo fin, strpljiv i čovjek vesele naravi.
Za vrijeme njegovog upravljanja Institutom dopunjen je statut i uvedeni su novi smjerovi studija, kao primjerice glazbeno-katehetski smjer, subotnja škola za voditelje liturgijskog pjevanja i izvanredni studij pojedinih predmeta.
Održavao je koncerte u dvorani Vijenac u čast počasnih doktora KBF-a, proglašenih prigodom 300. obljetnice Fakulteta – Sveučilišta u Zagrebu i prigodne koncerte i redovite godišnje koncerte polaznika. Nakon toga slijedili su mnogi koncerti od Zagreba, Splita, Zadra, Šibenika i drugdje, kao i redoviti godišnji koncerti na Institutu, sve do njegova umirovljenja na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Zagrebu, 1983. godine. Mo. Milanović poticao je izdavaštvo. U njegovo vrijeme tiskana je Nova crkvena pjesmarica, kasnije Pjevajte Gospodinu pjesmu novu, mnoštvo skladbi za liturgiju i niz priručnika za nastavu.
Skladao je skladbe (Hrvatsku pučku misu, Sacerdotes Domini, motet za četveroglasni muški zbor i orgulje, Litanije lauretanske, i dr.), popijevke (Milosrdni Bože, Isus Krist je slika Božja i dr.), pripjevne psalme i poklike (Kako su mili stanovi tvoji, Ti si, Gospodine, baština moja, Čaša blagoslovna i dr.) te ostale glazbene radove (Transkribirao i priredio: VIII. koralnu misu „De Angelis“; Koralnu misu za mrtve; Harmonizirao i priredio gotovo sve koralne napjeve za partiture pjesmarica: Nova crkvena pjemarica, 1974. i Pjevajte Gospodinu pjesmu novu, 1985.).
Sudjelovao je na brojnim svjetskim kongresima crkvene glazbe. Brinuo se i za školovanje novih profesora Instituta i o njihovom usavršavanju u inozemstvu. Unatoč novčanoj oskudici uspijevao je, uz pomoć tajnika Instituta vlč. Josipa Korpara, nabaviti i prijeko potrebne instrumente, orgulje i glasovire za nastavu. Bio je ozbiljan, vrlo fin, strpljiv i čovjek vesele naravi. Radi bolesti, 1988. godine, nije mogao sudjelovati u obilježavanju 25. obljetnice Instituta. Te godine se seli u franjevački samostan u Sinj, gdje je preminuo 18. travnja 1990. godine. Pokopan je u samostanskoj grobnici na groblju sv. Franje u Sinju.