Budi dio naše mreže

Ključna riječ: crkvena-glazba

Otajstvo utjelovljenja i veliki skladatelji - glazba spušta Boga na zemlju

Božić je vrijeme raspjevanosti, predivnih melodija što oko nas bruje na sve strane. U velikim centrima ali i restoranima tihi božićni instrumentali ili gregorijanski napjevi mame na kupovanje i opušteno uživanje u jelima. Nitko za kupovanja ne pušta rock-glazbu, bučnu, koja odvraća pozornost. Mnogi su skladatelji pokušali izraziti u melodijama i tonovima svoje osjećaje glede tajna naše vjere. Svi su se veliki glazbenici okušali u skladanju dijelova mise, Kyrie, Gloria, Credo, Sanctus i Agnus Dei. Od velikana jedini G. Mahler, pokršteni Židov, nije skladao nijednu misu, jer se nije mogao suživjeti s riječima Vjerovanja – Credo. Bio je učenik velikoga A. Brucknera za koga se vodi postupak proglašenja blaženim jer je sva njegova glazba hvalopoj Stvoritelju.

Rekonstrukcija orgulja iz 12. st. pronađenih u Svetoj zemlji

Ovo je najstariji primjer ikad otkrivenih cijevnih organa i u izvrsnom je stanju. Početkom 20. stoljeća, tim arheologa otkrio je orgulje iz 12. stoljeća ispod bazilike Rođenja Isusova u Betlehemu. Orgulje, koje je stoljećima očuvala suha klima, najstariji su sačuvani primjeri cijevnih orgulja. Sada će ga španjolski povjesničar glazbe i orguljaš David Catalunya pokušati rekonstruirati kako bi mogao ponovno zvučati.

Neka vas ova 'stara' glazbena remek djela nadahnjuju i u novoj godini

'Muka po Mateju' Johanna Sebastiana Bacha, 'Misa pape Marcela' Giovannia Pierluigia da Palestrina, 'Mesija' Georga Friedricha Händela i 'Rekvijem', odnosno misa za pokojne Wolfganga Amadeusa Mozarta globalno su poznate skladbe inspirirane Svetim pismom koje na bezvremenski način glazbeno utjelovljuju sakralno te povezuju čovjeka i Stvoritelja samo onako kako to umjetnost može.

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja