Budi dio naše mreže

Na današnji dan, 18. kolovoza obilježava se svetkovina sv. Jelene Križarice, majke cara Konstantina koja je iz ljubavi prema Spasitelju godine 326. hodočastila u Svetu zemlju gdje je obišla mjesta Kristova zemaljskoga života. Prema predaji pronašla je na Kalvariji tri križa.

/ md

Vjeruje se kako je majka Konstantina Velikog, sveta Jelena, obnovila mnoga mjesta u Svetoj Zemlji, gdje je otkrila križ na kojem je Krist umro te druge relikvije njegove muke, od kojih je neke ponijela sa sobom u Rim, javlja Catholic News Agency. Te se relikvije i danas mogu častiti u rimskoj bazilici Svetog Križa u Jeruzalemu.

Bazilika Svetog Križa izvorno je bila kapela koju je projektirala sveta Jelena za čuvanje relikvija Kristova križa pronađenog na Kalvariji. Bila je dio carske palače koju je Konstantin predao svojoj majci kada je prijestolnicu Rimskog Carstva preselio u Konstantinopol.

Crkva je kroz vrijeme doživjela mnoge promjene. Jedna od relikvija izloženih u kapeli s relikvijama bazilike ponovno je otkrivena unutar zida tijekom restauracije u 15. stoljeću nakon što je vjerojatno bila tamo sakrivena tijekom prethodne obnove u 1100-ima.

Naslovna ploča križa na kojem je Isus razapet. Na latinskom, grčkom i hebrejskom stoji “Isus Nazarećanin, židovski kralj” / Foto: Catholic News Agency / Daniel Ibanez

Titulus Crucis, naziv križa na latinskom, bila je drvena ploča obješena na Kristov križ te objašnjava razlog njegova raspeća. Na grčkom, latinskom i hebrejskom stoji: “Isus, Nazarećanin, židovski kralj.” Vjeruje se da je ploča donesen u baziliku u 6. stoljeću. Druge relikvije koje su sada izložene, također nisu bile dio tradicije relikvija koje je sveta Jelena donijela u Rim u 4. stoljeću.

Svete stube 2019. godine, bez zaštitnih drvenih obloga / Foto: CNA / Daniel Ibanez/

Prema predaji, Svete stube također je u Rim donijela sveta Jelena u 4. stoljeću. Svete stube, koje se također nazivaju Scala Sancta, smatraju se onima koje su vodile do pretorija Poncija Pilata u Jeruzalemu, a kojima se Krist popeo na svome putu do suđenja prije raspeća. Nalaze se u blizini Arhibazilike svetog Ivana Lateranskog, a prvi ih je za javnost prije više od 400 godina otvorio Siksto V.

Nakon što su otvorene za javnost, Svete Stube posjetilo je toliko hodočasnika da se mramor istrošio, stvarajući duboke brazde na stepenicama.

Godine 1724. Sluga Božji Benedikt XIII. prekrio je Svete stube drvetom radi njihove zaštite. Prvi put su otkrivene 2018., tijekom jednogodišnjeg projekta obnove — a 2019., na ograničeno vrijeme, posjetitelji su mogli štovati mramorne stepenice bez drvenih obloga.

Relikvije Kristove muke u rimskoj bazilici Svetog Križa u Jeruzalemu. Središnji relikvijar drži čavao korišten u Kristovom raspeću / Foto: Daniel Ibanez / CNA

Nakon hodočašća u Svetu Zemlju sveta je Jelena donijela djeliće pravog križa, križa na kojem je Isus umro. Donijela je i jedan od čavala korištenih pri Kristovu raspeću.

 

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja