U emisiji "Aktualno" Hrvatskoga katoličkog radija bilo je riječi o blaženom Augustinu Kažotiću čiji blagdan Crkva slavi 3. kolovoza. Devetnica kao priprava za proslavu blagdana tog svetca počinje u utorak, 25. srpnja, a ove će godine biti i 700. obljetnice njegove smrti. Zbog toga smo ugostili priora samostana bl. Augustina Kažotića u Zagrebu, dominikanca fra Antu Gavrića.
Bl. Agustin Kažotić pomalo je zaboravljen odnosno “na margini” je narodnog sjećanja, no riječ je o prvom hrvatskom blaženiku.
“Bez obzira na to je li na margini ili nije, Kažotić je prisutan u hrvatskom narodu, ali i izvan njega. Sutra započinjemo s devetnicom i u Zagrebu i u njegovom nacionalnom svetištu u Trogiru. Također, u Bosni i Hercegovini kod Zenice imamo samostan blaženog Augustina Kažotića, a najesen u Hamburgu imamo njemu posvećenu misiju”, rekao je fra Anto.
Trogiranin posebno osjetljiv na siromašne
Blaženi Augustin rođeni je Trogiranin, 1260., a umro je u talijanskoj Luceri 1323. godine. Bio je biskup u Zagrebu, a da ipak nije posve zaboravljen, svjedoče mnogi vjernici koji su u Zagrebačkoj katedrali godinama pa i desetljećima dolazili na ispovijed u malu pokrajnju kapelu na lijevohj strani prije potresa gdje su se događala prekrasna pomirenja.
“Neki ne znaju da je to kapelica posvećena prvom hrvatskom blaženiku. U njoj se nalaze i blaženikove moći. Nije blaženi Augustin posve zaboravljen, mnogi mole pred njegovim kipom”, kazao je fra Anto.
Mnogi dodiruju njegov kip i mole mu se u raznim prigodama, kada su bolesni ili kada idu na tešku operaciju, ali i da mu zahvale.
Povijesni podaci govore da je kao biskup poticao svećenike na pastoralni rad, duhovni život, reformirao je liturgiju, uveo originalni zagrebački obred, utemeljio je katedralnu školu, uveo zajedničku molitvu časoslova, a osobito je brinuo za siromašne.
“Na Peščenici smo četvrtkom uveli, po uzoru na inicijativu koju je u Trogiru vrijedno vodio pokojni fra Veselko Begić, dan posvećen blaženom Augustinu Kažotiću. Misna nakana tada je za sve živuće i pokojne njegove štovatelje kao i zajednička molitva pred njegovim kipom. Tada mnogi dodiruju njegov kip i mole mu se u raznim prigodama, kada su bolesni ili kada idu na tešku operaciju, ali i da mu zahvale”, istaknuo je fra Anto.
******
Cijelu emisiju “Aktualno” možete poslušati ispod članka.